DOLAR 5,7429
EURO 6,3209
ALTIN 280,0
BIST 100.237
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

14 Haziran Feminist Kadınlar Grevi: kadınlar direndiğinde sonuç mutlaka zafer olur

03.06.2019
A+
A-

ÖZGÜR MANŞET/MEDİNE GÜMÜŞ

İsviçre genelinde, kadınların öncülüğünde 14 Haziran’da yapılacak olan Feminist Kadınlar Grevi’nin hazırlıkları devam ediyor.

Kadınların özellikle iş yaşamında aldığı düşük ücret, zaman yetersizliği ve kadınların yaptığı işlere yeteri kadar saygı duyulmaması kadın grevinin en önemli nedenlerini oluşturuyor.

Dışarıdan bakıldığında İsviçre her ne kadar demokratik ve gelişmiş bir ülke olarak görünse de günümüzde İsviçre hala kadınlar için özellikle de iş hayatında erkeklere göre bir çok konuda dezavantajlı bir durumda. Bunların en başında kadınların hala erkeklerden yüzde 20 oranında daha az ücret kazanıyor olması. Evde kadınlar ev işlerinin çoğunu yapıp çocuk bakımını üsteleniyorlar. Buna rağman kadınların yaptığı işler küçümseniyor, emeklerine saygı duyulmuyor. Kadınlar artık bu duruma bir son vermek istiyorlar. Eşitlik, saygı ve daha fazla zaman talep ediyorlar.

Göçmen kadınlar yabancı düşmanlığı ve ırkçılıkla da karşı karşıya kaldıkları için, ayrımcılıktan hem kadın hem de göçmen olarak iki kat daha fazla etkileniyorlar. Hem İsviçreli hem de göçmen kadınlar, uzun süredir eşit haklar için mücadele etmelerine rağmen, eşit haklar henüz elde edilemedi. Bunun için kadınlar; dil, ulus, din ayrımı yapmadan, hem ekonomik yaşamda hem de sosyal yaşamda daha fazla söz sahibi olabilmek için 14 Haziran’da, iş yerlerinde, evlerde, kısacası yaşamın her alanında greve gidip taleplerini sokaklara taşıyacaklar.
Kadınların 14 Haziran’da genel greve gitmesinin ise tarihsel bir anlamı var. 14 Haziran 1991 tarihinde İsviçre genelinde yaklaşık yarım milyon kadın, anayasaya 1981’de eklenen eşitlik maddesinin aradan 10 yıl geçmesine rağmen uygulanmamasından dolayı, işyerlerinde ve evlerinde işlerini bırakarak, sokaklara çıkıp hak talebinde bulundular.
Kadınlar 28 yıl aradan sonra tekrar eşitlik talepleri için 14 Haziran’da “Kendine iyi bak” sloganıyla, emeklerinin görünür olması, taleplerinin duyulması ve kamusal alanda daha fazla söz sahibi olmak talepleriyle genel greve çıkmaya hazırlanıyor.

14 Haziran 1991 Grevi

14 Haziran grevini, kadınların taleplerini, grevin hazırlık çalışmalarını kadın örgütleri temsilcileri ile konuştuk.

14 haziran sürecinin 1990 ların başında Jura kantonunda başladığını biliyoruz. Bize biraz 14 Haziran’ın geçmişini ve 14 haziran 2019’a nasıl hazırlanıp örgütlendiğinizi anlatır mısınız?

Jeanne Beuret (Akademisyen, 14 haziran Komisyon Sözcüsü ve Caff Direktörü, Kadın Göçmenler ve Entegrasyon Derneği Direktörü)

Öncelikle şunu ifade edeyim. Jura Kantonu İsviçre toplumunun yüzde birini ifade eder. Küçük bir
kantondur. Fakat tarihi açıdan baktığımızda bizler için büyük önem atfediyor. Bu açıdan
eylemselliklerimizin merkezi haline getirdiğimiz bir kantondur. Biz de bu vesileyle dünya kadın
hareketi olarak İsviçre hükümetine ve diğer ülkelere mesajimiz olacaktır. Belli bir program çıkardık, dayanışma halinde olup gücümüzü açığa çıkartmak için bu grevi önemsiyoruz. Kanton kentlerinde ya da belediyelerde belli bir düzeyde biz de etkili olmak istiyoruz, belli yasal kararların çıkmasını istiyoruz. Her ne kadar federal hükümet otoritenin üçte birini temsil ediyorsa da kantonlarda belediylerin temsiliyeti, siyasi gücü üçte ikidir. Bu anlamda yerel düzeyde, kanton düzeyinde etkin olmak istiyor ve söz sahibi olmak istiyoruz.

Kürt Hareketi Kürdistan ve Türkiye’de 40 yılı aşkın bir süredir kadın mücadelesini yürütüyor. Hem kadın özgürlük mücadelesine hem de Kürt özgürlük mücadelesine kritik evrelerde radikal duruşuyla müdahil olarak ciddi kazanımlar elde ediyor. Bunlardan bir tanesi en yakın örnek olarak HDP parlamenteri , Kürt kadın hareketinden Leyla Güven’in başlatmış olduğu ve kazanımla sonuçlanan tecride karşı açlık grevi. Kendisiyle beraber 7000 tutuklu ve hükümlüyü harekete geçiren Leyla Güven’in en meşru ve demokratik taleplerle barış annelerini, hükümlü ve tutuklu annelerini, bir toplumu harekete geçirişini hem kadın mücadelesi hem de demokrasi mücadelesi açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

14 Haziran Komisyon Sözcüsü ve Caff Direktörü Jeanne Beuret

Jeanne Beuret (Akademisyen, 14 haziran Komisyon Sözcüsü ve Caff Direktörü, Kadın Göçmenler ve Entegrasyon Derneği Direktörü)

KADINLAR DİRENDİĞİNDE SONUÇ MUTLAKA ZAFER OLUR

Özellikle faşizmin kadın üzerindeki etkisinin ve tahribatının derin olduğu zamanlar, kadınların verdiği mücadelenin bir zaferle sonuçlanması bizlere daha fazla güç kattı.Türkiye hükümetinin, Erdoğan’ın Kürt Kadınlarına yapmış olduğu katliamlari, zulmü, tecavüz politikalarını görüyoruz. Aslinda iktidar her zaman kadınları hedef haline getirmiştir, nereye gidersek gidelim iktidarlar farklı olabilir fakat kadına karşı olan zihniyetin aynı olduğunu biliiyoruz. Leyla Güven’in ve 7000 tutsak ile yapılan açlık grevi direnişini meşru bir hak olarak gördük ve desteklerimizi de sunduk. Biz İsviçreli kadınlar olarak Leyla Güven’e içerisinde bulunduğu açlık grevi sürecinde destek mektuplari gönderdik, diğer yandan 7000 tutsak için kamoyu yaratmak adına İsviçre’nin her yerine afişler astık ve buna benzer desteklerimiz oldu. Yeterli olduğunu söyleyebilir miyiz? Hayır. Çünkü 6 ayı aşkın bir süre, bir arkadaşımız açlık grevindeydi ve cezaevlerinde aynı şekilde, fakat biz yetersiz kaldık. İsviçre basını da burda rolünü oynamadı, hiçbir gazetemizde medyamızda açlık grevlerini göremedik. Bu da şunu gösteriyor bize. Bunların bir yerlerden talimat aldığını ortaya koyuyor. Şunu da söylemek isterim ki bu direnişin olumlu sonuçlanması yine direnen kadınların sayesinde gerçekleşti. Takip ettiğim kadarıyla anneler beyaz tülbentleriyle alanlardaydı devlet şiddetine rağmen.Yani bu da şu demektir: kadınlar direndiğinde sonuç mutlaka zafer oluyor.

14 Haziran Kadın Grevi diğer grevlerden farklı bir grevdir. Siyasi partiler olarak neden bu grevin içindesiniz? 14 Haziran sizin için ne ifade ediyor?

Murielle Macchi ( Jura Parlamentosu Sosyalist Parti Grup Başkanı )

Biz, bütün kadınlar, ben de bir politikacı olarak evli, bekar veya bir komün içinde yaşayan, çocuklu veya çocuksuz, çalışan veya çalışmayan, doğası ne olursa olsun, sağlıklı veya hasta olsun ya da olmasın, hetero, LGBTI, en küçüğünden en büyüğüne, burada veya başka yerlerde doğmuş, farklı kültür ve kökenlere sahip tüm kadınlar için, 14 Haziran 2019’ da kadınlar ve feministler grevinde gerçek eşitlik istiyorlar ve yaşamları için kendi karararlarını kendilerinin vermesini istiyoruz. Dolayısıyla 14 Haziran 2019’da grev yapacağız. Bizler ki tarih kitaplarında
bahsedilmeyen, bizler ki erkekler için tasarlanan kamusal ve politik bir alanda görünmeyen, bizler ki stereotipik bir temsile uymak için eğitilmiş, çocuk yetiştirenler ve yine kararlarda söz hakkı olmayan yine bizleriz. Ve biz de bunu hem parlomentoda hem de politika yaptığımız her alanda gündem maddesi haline getiriyoruz. Bu gidişata tüm bu yapılanlara dur demek için bu grevde yerimizi alıyoruz.

Jura Parlementosu Sosyalist Parti Grup Başkanı-Murielle Macchi

UNİA Sendikası 14 Haziran 2011’de de yaptığı grev ve eyleme “Eşitlik hemen şimdi “ talebiyle çağrı yapmıştı. “ Her işyeri ücretleri ayrı ayrı incelenmeli ve eşitsizlik varsa bu düzeltmelidir. Tüm iş kollarında asgari ücret 4 bin İsviçre frangına yükseltilmelidir. Göçmen kadınlar ise iki sefer eşitsizlikle karşı karşıyadırlar, hem göçmen hem de kadın olarak daha düşük ücret alıyorlar. Asgari ücretin yasal hale gelmesinden en çok yararlanacak olanlar da onlar olacaktır” denilmişti. Bu çağrınızın sonuçları nasıl oldu? Şimdi 14 Haziran’a daha güçlü mü çıkıyorsunuz?

Unia Sendikası Temsilcisi-Marie Helene

Marie Helene (Unia Sendika Temsilcisi)

Bunu şöyle ifade edeyim. 1981’den itibar3n 14 Haziran Kadın Grevi devam ediyor. O dönemde de eşit ücretlerin olması, gelirlerin eşit bir biçimde dagıtımı için bir talep ortaya konulmuştu. Bu grev her on yılda bir yapılan bir grevdir. Ve bu grev çok kitlesel olan, nerdeyse 500 bin kadının taleplerini seslendirdiği ve o günü kendi söz hakkını söyleme günü olarak gördüğü bir gündür. Bu grev de anlam açısından hem İsviçrelileri ilgilendiriyor hem de göçmen kadınlarını. Aslında bütün eşit haklara sahip olmak için yapılan bir grevdir. Buna dair de çabalarımız sürüyor. Kadın haklarının ön planda olmasini istiyoruz ve o yönlü çalışmalarımız oldu. Şunu da belirtmekte fayda var. Cenevre Kantonunda gelir dağılımında kadın ve erkek arasında aynı iş için fark söz konusudur. Temizlikçi kadınların ya da restorasyonlarda çalışan kadınların çok kötü şartlarda ve çok düşük ücretlerle çalıştırıldıklarını tespit ettik
.
“YAŞAMAK İÇİN ZAMAN İSTİYORUZ”

Sendika olarak Feminist Kadın Grevi’ne hangi taleplerle gireceksiniz?

Bizler için en önemli olan ve asıl üzerinde durduğumuz ve grevin ana maddesi haline getirdiğimiz eşit ücret temsiliyetidir. Ücretli veya ücretsiz bakım işini merkezi olarak finanse eden bir ekonomi politikası istiyoruz. Ev işlerinin tanınmasını ve eşit olarak paylaşılmasını, ekonomik ve sosyal değerini istiyoruz. Çocuklarımıza ve ebeveynlerimize bakım ihtiyacını karşılayan ücretsiz kamu hizmetlerinin yanı sıra doğum ve hastalık izni istiyoruz. Çalışma süresinin genel olarak azaltılmasını istiyoruz, aynı ücretle ve asgari ücretle, ücretli ve ücretsiz işleri daha iyi paylaşabilmek istiyoruz. Zira kapitalist ekonomi modeli insanları amorti etmek, degerlerini düşürmek ve dünyamızın doğal kaynaklarını ortadan kaybolmasını önerir. Aile ve sosyal sorumlulukları paylaşmak için zaman istiyoruz. Yaşamak için zaman istiyoruz !

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.