DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
ALTIN 449,54
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu

25 Kasım’ın startını veren kadınlardan mücadele çağrısı

07.11.2020
A+
A-

ANKARA – 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nün startını veren kadınlar, “İktidarın kadın düşmanı politikalarına karşı bulunduğumuz her alanda mücadele edelim” çağrısı yaptı.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü çalışmalarının startını il binalarında düzenledikleri basın açıklaması ile verdi. “Erkek devlet şiddetine karşı mücadeledeyiz. “Li Dijî Tundiya Devlet- Zilamî Em Têdikoşin(Erkek devlet şiddetine karşı mücadele ediyoruz)” pankartının açıldığı açıklamada konuşan Ankara İl Kadın Meclisi Sözcüsü Zeyno Bayramoglu,”Kadın katliamlarının erkek devlet tarafından özendirildiği, savaş politikaları ile kadına yönelik saldırıları ve baskıların süratle arttığı bu dönemde; isyanımızı birlikte büyüttüğümüz kadınlarla, 25 Kasım haftası evde, okulda, işyerinde, meydanlarda, yaşamın her alanında yan yana omuz omuza olacağız” dedi.
 
‘POLİTİK MÜCADELEYLE ÖNLENİR’
 
Türkiye’de kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz, istismar ve katliamların sistematik bir şekilde devam ettiğini kaydeden Bayramoğlu, “Binlerce kadın, erkek egemenliğinin özündeki kadın düşmanlığının en çıplak halinin cisimleştiği bu iktidarın politikaları sonucunda yaşamını yitiriyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bunları cinayet olarak kabul etmese de bunların cinayet olduğunu çok iyi biliyoruz. Bizler kadın cinayetlerinin politik olduğunu ve ancak politik bir mücadele ile önlenebileceğini biliyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘ERKEK YARGIYA KARŞI MÜCADELE’
 
İktidarın cinayetleri önlemek yerine İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamadığına dikkati çeken Bayramoğlu, “İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açıyor. Erkek yargısı aracılığıyla ‘iyi hal indirimi’, ‘takdir indirimi’ bahaneleriyle fail erkekleri korumaya, erkeklerin katliamlarını meşrulaştırmaya devam ediyor! Gerek şiddeti teşvik eden gerekse cezasızlığı doğuran yasa ve uygulamaların uygulanması için bugüne kadar yaptığımız gibi bugünden sonra da kadın örgütleriyle birlikte sokakları, adliyelerin önünü terk etmeyeceğiz. Kadınları katledenlere haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulayan, öz savunmasını uygulayan kadınları ise ömür boyu hapishanelerde tutan erkek yargı kararlarınıza karşı mücadele edeceğiz” diye belirtti.
 
‘ÖZGÜR YAŞAMAK İSTİYORUZ’
 
İktidarın “kadın üniversitesi” projesiyle kadınları toplumsal yaşamdan uzaklaştırmaya çalıştıklarına değinen Bayramoğlu, “Kadınlar eşit, parasız, anadilinde, bilimsel ve toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alan üniversitelerde okumak istiyor. Kadınlar her şeyden önce özgür bir ülkede yaşamak istiyor, haklarının gasp edilmediği, kısa etek giydiği için katledilmediği, emeğinin sömürülmediği, siyasi iradesinin yok sayılmadığı, şiddete maruz kaldığında gidebileceği mekanizmaların kapatılmadığı, yaşam hakkının korunduğu bir ülkede yaşamak istiyor” dedi.
 
‘CİNSİYET EŞİTLİKÇİ BÜTÇE’
 
Kadınların iktidarın savaş bütçesini istemediğini aktaran Bayramoğlu devamında şunları söyledi: “Savaşa, yandaşa, ranta aktarılan cinsiyetçi bütçe değil, cinsiyet eşitlikçi bütçe istiyoruz. Buradan kadınlara da sesleniyoruz; gelin hep birlikte iktidarın kadın düşmanı politikalarına karşı bulunduğumuz her alanda mücadele edelim, ortaklaşalım, dayanışalım. Çünkü bizi yaşatacak olan birlikteliğimizdir, dayanışmamızdır, örgütlü mücadelemizdir. Bu vesile ile Dominik Cumhuriyeti’nin kanlı diktatörüne karşı mücadele ederken katledilen Mirabel Kardeşleri 60. Yılında saygıyla anıyoruz.”
 
 
ŞIRNAK
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde ise Tevgera Jinên Azad(TJA),Dörtyol’da yaptıkları yürüyüş ile 25 Kasım’ın startını verdi. Yürüyüşe HDP milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Dörtyol da polis ablukasıyla karşılaşan kadınlara “Erkek Devlet Şiddetine Karşı Mücadeledeyiz,Em Jinên Botanê Bi Tililiyên Xwe Têkoşîna Xwe Bilind Dikin,Em xwe Diparêzin” pankartının açılmasına izin verilmedi. Bütün engellemelere rağmen kadınlar giydikleri yöresel kıyafetlerler Dörtyol’dan HDP ilçe binasına kadar “Em xwe diparêzin, Jin Jiyan Azadî” sloganları ile yürüdü. 
 
‘TJA TERÖRİZE EDİLİYOR’
 
İlçe binasının önünde basın açıklaması yapan kadınlar adına konuşan HDP Kadın Meclisi Eş sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, “Şuanda iktidar meydan meydan dolaşıyor. Elinde ki bütün olanaklarla İstanbul Sözleşmesini hedef haline getiriyor. İstanbul Sözleşmesi Türk aile yasasına zarar veriyor diyerek antipropagandasını yapıyor. İmzaladıkları ilk uluslararası sözleşmeyi uygulamayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Roza kadın derneği kadınların yanında olduğu için kadınlara yalnız değilsiniz dediği için her gün saldırıyla karşı karşıya. TJA bir kadın hareketi olduğu için terörize ediliyor. Bir kez daha söylüyoruz eğer kadına şiddet suç ise bizler bu suçu işlemeye devam edeceğiz. Gelin birlikte bu faşizmin kurumsallaşmasına karşı mücadele edelim, gelin hep birlikte kendimizi koruyalım” dedi.
 
URFA 
 
Kadınların 25 Kasım’ın startını verdiği bir diğer nokta ise Urfa’nın Suruç ilçesi oldu. Yürüyüş ile start vermek isteyen kadınlar valiliğin “yasak” kararı gerekçesi ile engellendi. Suruç ilçe binası polis ablukasına alınırken, bina etrafına zırhlı araçlar konumlandırıldı. Engellemeler üzerine kadınlar “Em xwe diparêzin” pankartı açarak burada yaptıkları basın açıklaması ile çalışmalarının startını verdi. 
 
‘ZILGITLARIMIZ İLE YENECEĞİZ’
 
Açıklamada ilk olarak söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, yapacakları yürüyüşün engellenmesine tepki göstererek, “Ne yaparsanız yapın Suruçlular boyun eğmez. 6 yıl önce Kader Ortakaya katledildi. Kobanê dünyaya sesini duyurdu. Buradan verdiğimiz startta sesini dünyaya duyuracak. Zılgıtlarımızla bunları yeneceğiz.”
 
‘SALDIRDIKÇA KÜÇÜLÜYORLAR’
 
Daha sonra açıklamada konuşan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş,”Suruç 2014 yılında Kobanê ile büyük bir dayanışma gösterdi. İyi ki varsınız iyi ki mücadele verdiniz. Bugün meydana kadar gidecektik ama sesimizi kısmaya çalıştılar. Gittiğimiz her yerden merkezi kararlarla HDP’nin çalışması engelleniyor. Üçüncü büyük partiye saldırdıkça küçülüyorlar. Bizler halkımızla dimdik ayakta duruyoruz” dedi. 
 
AĞRI
 
Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesinde de TJA’nın düzenlemek istediği yürüyüş polis engeline takıldı. Bunun üzerine TJA’lılar Halkların Demokratik Partisi (HDP) Doğubayazıt ilçe binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı Leyla Güven ve HDP’li vekiller katıldı.  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nün tarihine değinen DTK Eş Başkanı Leyla Güven, yürüyüşün engellenmesine tepki gösterdi. Kadına yönelik şiddete son verilmesi için her yıl 25 Kasım’da olduğu gibi bugün de alanlarda olmak istediklerini belirten Güven, “Kadınlar, en sevdikleri yani babaları, kardeşleri, eşleri ve yakın akrabaları tarafında öldürülüyorlar. Bu aslında kadın şahsıda tüm toplumlara yönelik şiddettir. Artan bu şiddete karşı, eril zihniyete karşı başkaldırıyoruz. Diyoruz ki biz kadınlar toplumun yarısıyız, bizler dünyanın yarısıyız, bizleri öyle kolay katledemezsiniz. Bizler birleştiğimizde erkek zihniyetini tüm dünyada alaşağı edebiliriz. Bu gücümüz var, bu cesaretimiz var. bunun için alanlarda olmaya devam edeceğiz” dedi 
 
‘MEYDAN OKUYORUZ’
 
Geçtiğimiz aylarda Ağrı ve ilçelerinde artan ve  şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren kadınları hatırlatan Güven, “ Kadınlara karşı suç işleyenler devlet tarafından korunuyorlar. Yargı eliyle, medya eliyle bu cinayetlerin üzeri örtülüyor. Failler bu sistemden cesaret alıyor. Yine iktidarın söylemleri ile ne deniliyor ‘sen bir kadın olarak sus’ diyorlar, ‘sende bir kadın olarak dışarı çıkmasaydın’ diyorlar, her gün cinsiyetçi dilleriyle kadınların katliamlarını meşrulaştırıyorlar. Aile olgusu içerisinde kadınları yok ediyorlar. Bizler bu zihniyete karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadınlar sadece burada değil, dünyanın her yerinde ayaktalar, las tesis dansı ile meydan okuyorlar, kadınlar Rojava da DAİŞ çetelerine karşı meydan okudular. Evet biz varız ve bizi katleden her türlü zihniyete karşı meydan okuyoruz” sözleriyle, konuşmasını sonlandırdı. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.