DOLAR 8,2738
EURO 9,6687
ALTIN 497,50
BIST 10,7108
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

46 baro: Çocuk istismarı affı gündemden kaldırılmalı

19.04.2020
A+
A-
İZMİR – 46 baro başkanı yaptığı ortak açıklamayla çocuk istismarı affının ülke gündeminden kaldırılması gerektiğini belirterek, “Barolar olarak hukukçu ve insani yanımızla bir kez daha çocuk istismarının affı olmaz diyoruz” dedi. 
 
İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında olduğu 46 baro başkanı, 2016 yılından beri çocukların istismar failleriyle evlenmeleri halinde cezasızlık getirmeye yönelik yasa teklifinin Meclis’e sunulacağına dair sosyal medyaya yansıyan konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. 
 
Gerçekliği teyit edilmeyen bir belgenin dolaşıma sokulduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Çocuk istismarının affı ülkemizin gündeminden kaldırılmalıdır. Ancak buna rağmen belgenin sosyal medyaya yansıması kamu vicdanında çok büyük rahatsızlık yaratmıştır. Bu durum konunun toplum nezdinde ne derece hassasiyetle takip edildiğini ve konuya ne derece önem verildiğini göstermiştir. Kamuoyunda oluşan bu infial üzerine, konuya ilişkin hassasiyetimizi ve uyarılarımızı bir kez daha hatırlatma zorunluluğu doğmuştur.
 
ÇOCUK KORUMA KANUNUNA AYKIRILIK
 
2005 yılında, cinsel istismar failinin mağdurla evlenmesinin cezanın erteleme nedeni olması, yasadan çıkartılmışken, eski yanlışa dönülmesine neden olacak her türlü yasal düzenleme, çocuğun korunmasından sorumlu olan bütün kurumları, mağdur çocuğun istismarcısı ile evlendirilmesi sürecinin bir parçası haline getirecektir. Böyle bir düzenlemeye gidilmesi ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere, Anayasamızın 90’ıncı ve 14’üncü maddelerine ve Çocuk Koruma Kanunu’na açık aykırılık oluşturur.
 
 Hukukun evrensel ilkelerine ve çocuğun üstün yararına aykırı olacak bir düzenlemenin bir daha ülkemizin gündemine getirilmemesi, teklif dahi edilmemesi gerektiğini belirtiyor, Barolar olarak hukukçu ve insani yanımızla bir kez daha çocuk istismarının affı olmaz diyoruz.”
 
 Açıklama metnini imzalayan baro başkanlarının şöyle:
 
 “Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük,  Adıyaman Barosu Başkanı Av.Mustafa Köroğlu, Amasya Barosu Başkanı Av. Ahmet Melik Derindere, Ankara Barosu Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, Antalya Barosu Başkanı Av. Polat Balkan, Artvin Barosu Başkanı Av. Ali Uğur Çağal, Aydın Barosu Başkanı Av. Gökhan BOZKURT, Balıkesir Barosu Başkanı Av. Erol Kayabay,  Batman Barosu Başkanı Av. Abdülhamit Çakan, Bilecik Barosu Başkanı Av. Halime Aynur, Bitlis Barosu Başkanı Av. Fuat Özgül, Bolu Barosu Başkanı Av. Sabri Erhendekçi, Burdur Barosu Başkanı Av. Ramazan Gedik, Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan,  Düzce Barosu Başkanı Av. Azade Ay, Edirne Barosu Başkanı Av. Alper Pınar, Erzincan Barosu Başkanı Av. Adem Aktürk, Eskişehir Barosu Başkanı Av. Mustafa Elazgöz, Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı, Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir, Hakkari Barosu Başkanı Av. Ergün Canan, Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Isparta Barosu Başkanı Av. Ünsal Çankaya, İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel, Kırıkkale Barosu Başkanı Av. Talat Apaydın, Kırklareli Barosu Başkanı Av. Turgay Hınız, Kocaeli Barosu Başkanı Av. Bahar Gültekin Candemir, Kütahya Barosu Başkanı Av. Ahmet Atam, Malatya Barosu Başkanı Av. Enver Han, Manisa Barosu Başkanı Av. Ali Arslan, Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun, Muş Barosu Başkanı Av. Feridun Taş, Niğde Barosu Başkanı Av. Osman Çimen, Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, Siirt Barosu Başkanı Av. Nizam Dilek, Şırnak Barosu Başkanı Av. Nuşirevan Elçi, Tekirdağ Barosu Başkanı Av. Sedat Tekneci, Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez, Dersim Barosu Başkanı Av. Kenan Çetin, Uşak Barosu Başkanı Av. Emin Coşkun, Van Barosu Başkanı Av. Zülküf Uçar ve Yalova Barosu Başkanı Av. Fedayi Doğruyol.”
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.