DOLAR 8,1682
EURO 9,6693
ALTIN 501,39
BIST 10,6850
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Sisli

6 çocuk yaşamını yitirmişti: Müftü asli kusurlu bulundu

06.12.2018
A+
A-

Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Karaağaç köyündeki Kulp Müftülüğü’ne bağlı yatılı Kuran kursunda 1 Aralık 2015 tarihinde saat 02.00- 02.15 arasında çıkan yangında Nur Muhammed Bayka, Mehmet Bingöl, Suat Çankaya, Serhat Sancar, Şahin Kahraman ve Sabahattin Altun isimli 6 çocuk yanarak yaşamını yitirmişti. Olay ile ilgili açılan davada, yangının çıktığı Kur’an kursu öğreticisi Faruk Işık ve Köy Muhtarı Özcan Ceylan hakkında “Görevi kötüye kullanma” ve “Taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçlarından 3’er yıldan 18’er yıl 6 aya kadar hapis istemiyle Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Kuran kursu binasını inşa eden Köy Muhtarlığı İhtiyar Heyeti’nde yer alan Abdullah Cengiz, Hanifi Dizmen, Hiyasettin Bartar ve Sebahattin Çankaya’nın ise “Taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis ile cezalandırılmaları istendi.

İmar Kanuna aykırı bir şekilde kaçak yapılan, elektrik tesisatı kaçak olan ve sayacı olmayan kurs binası için olur veren ve kursun yatılı olması için Diyanet İşleri Başkanlığı’na başvuran Kulp Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri ve diğer sorumlular hakkında ise herhangi bir dava halen açılmadı.

MEVZUATA UYGUN HİÇBİR ŞEY YOK

Yangının üzerinden 6 ay geçtikten sonra, dava dosyasına ise 3 yıl sonra giren ilk bilirkişi raporunda, ihlaller ortaya konuldu.

Akdeniz Üniversitesi’nden 4 kişilik uzman heyetin yangının çıktığı kurs binasına ilişkin hazırladığı raporda, binanın elektrik tesisatının mevzuata uygun bir şekilde yapılmadığı belirtilerek şöyle denildi: “Binaya ait elektrik sayacı ve kaçak akım sigortası yok. Yönetmeliğe uygun olmayan kaçak bağlantı yapılmış. Koruma amaçlı kaçak akım rölesi yok. Elektrik tesisatı yönetmeliğe uygun değil. Kablo tertibatı uygun şekilde yapılmamış. Elektrik tesisatının çekilmesi iç tesisat yönetmeliğine uygun yapılmamış. Kalorifer tesisatının yetersiz kaldığı ya da hiç çalışmadığı teknik olarak ortaya çıkmaktadır. Kursun fiziki şartları fen ve sağlık kurallarına uygun hale getirilmeden öğrencilerin kalmasına müsaade edilmiş. Yatılı kurs statüsüne geçmeden öğrencilerin gelişigüzel şekilde, kayıtları bile tutulmadan yatılı kalmalarına izin verilmiş. Sertifikalı bir kişinin yakması gereken kalorifer kurstaki öğrenci tarafından yakılıyor. Elektrik panosu standart şekilde yapılmamış. Kablolar ve sigortalar alelade bağlanmış, kablolar, gelişigüzel şekilde sigortaya girip çıkmış.”

Bilirkişi raporuna göre; Kuran Kursu öğreticisi Faruk Işık’ın birinci derecede asli kusurlu, kursun elektrik tesisatını yapan firma ve ihtiyar heyetinin ikinci derecede kusurlu olduğu, Kulp Müftülüğü’nün ise kusurunun olmadığı iddia edildi.

KAYMAKAMLIK SORUŞTURMA İÇİN MÜFTÜYÜ ATADI

Yangına ilişkin bilirkişi raporunun alınmasının ardından savcı, Kuran Kursu öğreticisi Faruk Işık, köy muhtarı Özcan Ceylan ve ihtiyar heyeti hakkında Kulp Kaymakamlığı’ndan soruşturma izni istedi. Kaymakamlık ise yangından 15 gün önce kuran kursu binasını kontrol edip olur raporu veren dönemin müftüsü Selahattin Özçelik’i soruşturmacı olarak görevlendirdi. Özçelik’in hazırlattığı rapor doğrultusunda kurs öğreticisi Faruk Işık hakkında idari soruşturma izni alınırken, kaymakamlık ihtiyar heyeti hakkında soruşturmaya izin vermedi. Bilirkişi raporuna göre, ihtiyar heyetinin yangında 2’nci derece tali kusurlu olduklarını belirten savcı, Kaymakamlığın 4 kişi hakkında soruşturma izni vermemesi kararına Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz etti. İdare Mahkemesi, 29 Kasım 2016 tarihli kararında Kaymakamlık kararını kaldırarak, 4 şüpheli hakkında kesin olarak soruşturma izni verdi.

Avukatların hazırlanan ilk rapora yaptıkları itirazı değerlendiren Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi yeni bir bilirkişi raporunun hazırlanmasını istedi.

BİLİRKİŞİ: MÜFTÜ SALAHATTİN ÖZÇELİK ASLİ KUSURLU

Alanlarında uzman elektrik mühendisi, iş güvenliği uzmanı ve hukukçu 3 bilirkişinin hazırladığı yeni raporla, önceki rapora katılmadıklarını belirterek dönemin müftüsü Salahattin Özçelik’in çıkan yangından asli kusurlu olduğunu belirtti.

Raporda, yangının çocukların üşümesinler diye yatmadan önce yaktıkları düzenli olmayan elektrik tesisatına bağlı UFO isimli ısıtıcıdan kaynaklandığı bildirildi.

Kulp Müftülüğü- Karaağaç Mahallesi Kuran Kursu tabelası bulunan binanın 2011 tarihli Karaağaç Köyü Muhtarlık İhtiyar Heyeti’nin kararıyla köy tüzel kişiliğine ait 173 ada 1 nolu parselin Kuran kursu hizmetlerinde kullanılmak üzere Kulp İlçe Müftülüğü’ne tahsis edildiğini hatırlatılan raporda, bina sorumluluğunun Kulp İlçe Müftülüğüne aittir denildi.

Binanın elektrik döşemesindeki özensizliğe dikkat çekilen raporda, elektrik panosunda elektrik sayacının, sayaç aboneliğinin, kaçak akım rölesi ve yangın koruma rölesinin bulunmamasının Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre bina sorumlusu olarak Kulp Müftülüğü sorumlu bulundu.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SAĞLANMAMIŞ

Binada 2011 yılından beri kuran kursu faaliyetinde olmasına rağmen yangından korumaya yönelik herhangi bir önlemin alınmadığının vurgulandığı raporda, Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliği’n 124’üncü maddesine ( yangın güvenliği sorumluluğu) göre kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda en büyük amir sorumludur denilerek, bina sorumlusu olarak dönemin Kulp Müftüsü Özçelik sorumlu tutuldu. Yine binada İş Sağlığı ve Güvenliğinin sağlanmasına yönelik gerekli önlemlerin alınmadığı, gerekli araç ve gereçlerle donatılmadığı, kurs yöneticisi olarak atadığı sanık Faruk Işık’ı iş güvenliği konularında eğitmediği ve yurt binasının denetim mekanizmasını oluşturulmadığı aktarılan raporda, Kulp Müftülüğü sorumluluğu ve kusuru tespit edildi.

İlk bilirkişi raporunda sorumlu ve kusurlu bulunan sanık Faruk Işık ise hazırlanan yeni bilirkişi raporunda da yönetici olarak kurs binasında iş sağlığı ve güvenliğine yönelik önlemleri almadığı, olası tehlikelerden kaynaklanacak riskler konusunda herhangi bir çalışması görülmediği için sorumlu ve kusurlu bulundu.

SORUMLULAR BELLİ

Bilirkişi heyeti hukuki değerlendirme ve nitelendirmeyi mahkemenin takdirine bırakarak, raporda Kulp İlçe Müftüsü Selahattin Özçelik’i yangının meydana geldiği binanın sorumlusu olarak asli kusurlu, Kur’an kursunun yöneticisi ve öğreticisi Faruk Işık’ı tali kusurlu olduğu ifade edildi.

Olayda başka kişi ya da kurumlara kusur verilemeyeceğinin belirten bilirkişi heyeti, daha önce hazırlan bilir kişi raporunda yer alan “Karaağaç köyü muhtarlık ihtiyar heyetinin kusurlu bulunması” ve “Elektrik tesisatını yapan şahıs veya firmanın kusurlu bulunması” ifadelerine katılmadıkları aktardı. (Mezopotamya Ajansı)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.