DOLAR 5,7670
EURO 6,5688
ALTIN 265,2
BIST 95.421
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

65 barodan işkenceyi duyuran Van Barosu’na destek

20.02.2019
A+
A-

Gözaltına alındıkları esnada ve götürüldükleri Van Asayiş Şube Müdürlüğü’nde polis işkencesine uğrayan 3 çocuğa ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) açıklaması ve baro hakkında suç duyurusunda bulunmasına dair ortak açıklama yapan 65 baro, Van Barosu’nun yanında olduklarını söyledi.

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi’nde 15 Şubat günü gözaltına alınan çocuklardan 3’üne gözaltı esnasında ve sonrasında götürüldükleri Van Asayiş Şube Müdürlüğü’nde işkence yapılmasını ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) açıklaması ve baro hakkında suç duyurusunda bulunmasına karşı 65 baro tarafından ortak açıklama yapıldı.

‘BARO VE AVUKATLARA SUÇ DUYURUSUNUN KABULEDİLİR YANI YOKTUR’

65 il barosunun imzasının bulunduğu açıklamada, gözaltında işkence ve fena muamele iddialarının kamuoyu ile paylaşılması sonrasında EGM tarafından baro ve avukatlara yapılan suç duyurusu hatırlatıldı. Açıklamada, “1136 sayılı Avukatlık Kanunu’n 76. maddesi barolara ‘İnsan haklarını savunmak ve korumak’ görevini vermiştir. Van Barosu tam olarak da Avukatlık Kanunu’nun kendilerine görev olarak yüklediği insan haklarını savunmak ve korumak adına hareket etmiştir. Gözaltındaki çocuklarla görüşülmüş, çocukların beyanları tutanağa bağlanmış, çocukların savcılık ifadelerinde de bu hususları belirtmeleri ve doktor raporlarının da bunu teyit etmesi üzerine sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Dolayısıyla gözaltında işkence ve fena muamele nedeniyle sorumlu emniyet personelleri hakkında derhal soruşturma açılması ve bu konuda açıklama yapılması gerekirken iş bu işkence ve fena muamelenin ortaya çıkarılmasında etkin rol oynayan Baro ve avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasının kabul edilir bir tarafı bulunmamaktadır” denildi.

‘GÖZALTINDA KİMSEYE İŞKENCE YAPILAMAZ’

Açıklamanın devamında, “Haklarındaki suçlama ne olursa olsun hiç kimseye gözaltında iken işkence yapılamaz ve fena muamelede bulunulamaz. Bulunan görevliler hakkında derhal gereği yerine getirilmelidir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklamasındaki suç türüne ve suça sürüklenen çocuklara yönelik toplanan delillere yapılan vurgu, gözaltında yapılan işkence ve fena muameleyi meşru kılmadığı gibi haklı da göstermez. 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’nun, Çocuğun gözaltında tutulması başlıklı 16. Maddesinde belirtildiği üzere ‘Gözaltına alınan çocuklar, kolluğun çocuk biriminde tutulur. Kolluğun çocuk biriminin bulunmadığı yerlerde çocuklar, gözaltına alınan yetişkinlerden ayrı bir yerde tutulur’ hükmü gereği gözaltı sonrası Çocuk Karakolu’na götürülmesi gereken çocukların İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü, kamuoyuna yansıyan fotoğraflar, ifade tutanakları ve doktor raporları ile ortaya çıktığı üzere darp ve cebire maruz kaldıkları bir vakıa iken, sorumlu emniyet görevlileri hakkında soruşturma açılması yerine Avukatlık Kanunu’nun kendilerine yüklediği görevi yerine getirerek gözaltında işkence ve fena muameleyi ortaya çıkaran Van Barosu hakkında suç duyurusunda bulunulmasının bir izahı bulunmamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

‘VAN BAROSU’NUN YANINDAYIZ’

Konuyla ilgili olarak sürecin takipçisi olacaklarını ve bu süreçte Van Barosu’nun yanında olduğunu kamuoyuna duyuran 65 baro şöyle; “Adana Barosu, Adıyaman Barosu, Afyonkarahisar Barosu, Ağrı Barosu, Amasya Barosu, Ankara Barosu, Antalya Barosu, Artvin Barosu, Aydın Barosu, Balıkesir Barosu, Bartın Barosu, Batman Barosu, Bilecik Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Bolu Barosu, Burdur Barosu, Bursa Barosu, Çanakkale Barosu, Çorum Barosu, Denizli Barosu, Diyarbakır Barosu, Düzce Barosu, Elazığ Barosu, Erzincan Barosu, Erzurum Barosu, Eskişehir Barosu, Gaziantep Barosu, Giresun Barosu, Gümüşhane-Bayburt Barosu, Hakkâri Barosu, Hatay Barosu, Iğdır Barosu, Isparta Barosu, İstanbul Barosu , İzmir Barosu, Kars-Ardahan Barosu, Kayseri Barosu, Kırklareli Barosu, Kırıkkale Barosu, Kocaeli Barosu, Konya Barosu, Kütahya Barosu, Malatya Barosu, Manisa Barosu, Mardin Barosu, Mersin Barosu, Muğla Barosu, Muş Barosu, Ordu Barosu, Rize Barosu, Sakarya Barosu, Samsun Barosu, Siirt Barosu, Sinop Barosu, Şanlıurfa Barosu, Şırnak Barosu, Tekirdağ Barosu, Tokat Barosu, Trabzon Barosu, Dersim Barosu, Uşak Barosu, Van Barosu, Yalova Barosu, Zonguldak Barosu.”

TBB: SUÇ DUYURUSU GERİ ÇEKİLMELİDİR

Öte yandan duruma ilişkin bir açıklama da Türkiye Barolar Birliği tarafından yapıldı. TBB’nin ana sayfasında paylaşılan açıklamada, Van Barosu hakkında ileri sürülen suçlamanın hem hukuka uygun olmadığı hem de vatandaşlarımızın kanunu uygulamakla görevli kurumlara yönelik güvenine zarar verecek nitelikte olduğu belirtildi. Açıklamanın devamında, “Beklentimiz, Van Cumhuriyet Başsavcılığının işkence ve kötü muamele iddialarına ilişkin etkin bir soruşturma yürütmesi ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Baromuz ve meslektaşlarımız hakkında yaptığı suç duyurusunu geri çekmesidir. Böylece hukukun gereği yerine getirilmiş olacaktır” denilerek konunun yakından takipçisi olunacağı duyuruldu. (MA)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.