DOLAR 5,7307
EURO 6,3124
ALTIN 276,1
BIST 102.590
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Açlık grevindeki tutuklular hak ihlaline maruz kalıyor!

15.04.2019
A+
A-
İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ile KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER) İzmir şubeleri, Ege Bölgesi’ndeki cezaevlerinde süren açlık grevi eylemlerine ilişkin 3 aylık raporlarını açıkladı. 
 
Hazırlanan rapor, dernek binalarında düzenlenen basın toplantısında İHD Şube Başkanı Av. Zafer İncin tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. 
 
‘ÇAĞRI VE GİRİŞİMLERİMİZ SONUÇSUZ KALDI’
 
DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eyleminin 159’uncu gününde olduğunu hatırlatan Av. İncin, tüm insan hakları savunucuları olarak bu zamana kadar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yasalarını uygulaması konusunda yaptıkları tüm çağrı ve bulundukları girişimlerin sonuçsuz kaldığını ifade etti.
 
9 Nisan itibariyle Ege Bölgesi’nde yer alan 14 cezaevindeki tutuklularla avukat görüşmeleri gerçekleştirildiklerini belirten Av. İncin, bu cezaevlerinde kalan toplam 437 tutuklu ve hükümlünün süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olduğunu paylaştı.
 
‘SAĞLIK SORUNLARI YAŞAYACAKLAR’
 
Açlık grevindeki tutukluların kritik eşiğe dayanmaları nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşadıklarını söyleyen Av. İncin, açlık grevi eylemcilerinin talepleri şu aşamada kabul edilip, eylemi bırakmaları halinde dahi ciddi sağlık sorunları yaşamak zorunda kalacaklarını vurguladı.
 
Av. İncin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin açık grevinde bulunan tutukluların taleplerine cevap olmadığını ve birçok hukuksuz uygulamalarla hak ihlallerine devam ettiğini söyledi. 
 
‘BAĞIMSIZ İZLEME HEYETLERİNE İZİN VERİLMELİ’
 
Özellikle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm tutukluların ağır infaz koşulları ile tecrit altında tutulduğunu söyleyen Av. İncin, bu kişilerin aile ve yakınlarıyla görüşlerinin, havalandırma saatlerini ve diğer tutuklularla bir araya gelme haklarının kısıtlandığını kaydetti. İncin, “Özgürlüğün kısıtlanması insan haklarının ihlal edilmesini ortaya çıkardığı için cezaevlerinin dış dünyaya ve bağımsız heyetlere incelemeye açılması gerekmektedir. Açlık grevi sürecinde İnsan Hakları Derneği’nin, Türk Tabipler Birliği’nin, avukatların da içinde bulunduğu Bağımsız İzleme Heyetleri’nin cezaevlerine girişi Adalet Bakanlığı tarafından kabul edilmelidir” dedi. 
 
‘TECRİT KALDIRILMALI’
 
Açlık grevi süresince tutukluların hukuki taleplerin yerine getirilmediğinden dolayı 8 tutuklunun cezaevinde hayatına son verdiğini hatırlatan Av. İncin, sözlerine şöyle devam etti: “bu kişilerin cenazeleri aileleri ve yakınlarından kaçırılarak defin hakları engellenmiştir. Diğer tutukluların hayatlarını kaybetmeden Adalet Bakanlığı’nın bir an önce,  5275 sayılı Kanuna, infaz tüzüğü ile yönetmeliğine açıkça aykırı olan İmralı hapishanesindeki tecridi kaldırmalı ve tutuklulara hakları kullandırılmalıdır.” 
 
SEVKLER YAPILIYOR
 
KHK ile Kapatılan ÇHD avukatı Erdoğan Akdoğdu ise, açlık grevindeki tutukluların ses, koku ve işitme konusunda yavaş yavaş zorluk yaşamaya başladığını söyledi.
 
Kırıklar 1 ve 2 Nolu F Tipi kapalı cezaevlerinde sevkler yapılırken, yine birçok cezaevinde müvekkilleri ile yaptıkları görüşmeler sırasında kamera ile kayıt altına alındıklarını söyleyen Av. Akdoğdu, “Bu özellikle OHAL sürecinde cezaevlerinde denenmişti. Bu tutum tutuklulara yönelik tacizlerden bir tanesidir. Avukatların açlık grevindeki müvekkilleri ile görüştürülmemesi savunma hakkının ihlalidir. Sağlıkları ile ilgili taleplerinin dışarıya iletilmesinin önüne geçilmek amacıyla böyle tacizler ve baskılar başladı” dedi.
 
‘ADALET BAKANLIĞI VE HÜKÜMET SORUMLU’
 
Av. Fatma Demirer ise, tutukluların açlık grevini bırakmaları konusunda idaresinin baskısına maruz kaldıklarını aktardıklarını paylaştı.
 
Eylemi bırakmadıkları taktirde ise, ilerleyen süreçte zorla müdahale edileceği yönünde tehditlerde bulunulduğunu belirten Demirer, “Tutuklulara dönük bütün hak ihlalleri ve sağlık sorunlarından Adalet Bakanlığı, yani Türkiye Cumhuriyeti hükümeti sorumludur” dedi. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.