DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Sağanak Yağışlı

Adana ve Mersin’de 25 Kasım çağrısı

23.11.2020
A+
A-

ADANA / MERSİN – KESK Adana ve Mersin Kadın Meclisi, 25 Kasım’da alanda olacaklarını belirterek, eylemlere katılım çağrısı yaptı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adana Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Eğitim Sen Adana Şube binasında basın toplantısı düzenledi. “Yaşamı savunuyoruz” pankartının açıldığı toplantıda KESK Adana Kadın Meclisi adına Eğitim Sen Adana Şubesi Kadın Sekreteri Buket Altınok, dünya genelinde her gün en az 137 kadının, Türkiye’de de her gün en az bir kadının katledildiğini hatırlattı.

Altınok, “İsyandayız çünkü; her yıl 12 milyon kız çocuğu zorla evlendiriliyor ve milyonlarca kadın sıradanlaştırılan erkek şiddeti tehdidiyle yaşamaya zorlanmaya devam ediyor” dedi.

‘TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ’

Altınok, devletin tüm olanaklarını şiddeti önlemek için seferber edilmesi gerekirken infaz düzenlemeleriyle faillerin pandemi koşullarında hiçbir önlem alınmadan evlerine gönderildiğini, kadınların şiddete karşı koruyan yasaların esnetildiğini ve sığınma evlerine erişim zorlaştırıldığını dile getirdi. Altınok, “Kayyum atanan belediyelerin kadın birimleri kapatılıyor. İstanbul sözleşmesi ve 6284 gibi yaşam güvencemiz sayılabilecek kazanımlarımız yok edilmek isteniyor. Kadın cinayetlerinin yüzde 59’u eski koca/koca, yüzde 20’si erkek akraba, yüzde 16’sı eski sevgili/sevgili tarafından işlenirken şiddete karşı savunmasız bırakılmamız için nafaka hakkının gaspı, arabuluculuk gibi hazırlıklarla boşanmaların önlenmesinin hesapları yapılıyor. Biz kadınlar yaşadığımız her türlü erkek-devlet şiddetinin karşısında birlikte mücadele ederek ve birbirimizle dayanışarak kazanacağımızı biliyoruz. Yılmadan ve bıkmadan yıllardır söylediğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz; kadına yönelik şiddet münferit değil, politiktir. Bu şiddeti önlemenin en önemli yolu toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaşamın her alanında sağlanmasından geçer” şeklinde konuştu.

‘SOKAKLARDAYIZ’

“Sokaklardayız çünkü; pandemi fırsatçılığıyla kazanımlarımız yok edilmek isteniyor, sermayeyi gözeten salgın tedbirleri bizi daha da yoksullaştırıyor, emeğimiz üzerindeki sömürü katmerleşiyor” diyen Altınok son olarak Adana Kadın Platformu tarafından 25 Kasım’da saat 18.00’de yapılacak kadın etkinliğine katılım çağrısında bulundu.

MERSİN

KESK Mersin Kadın Meclisi de, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Eğitim Sen Mersin Şube binasında basın toplantısı yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamayı Eğitim Sen Mersin Şubesi Kadın Sekreteri Gülperi Fatih, yaşamlarını savunmak için alanlarda olduklarını dile getirdi. Fatih, “Kadınları erkeğe, sermayeye ve devlete daha da bağımlı hale getirmek için her türlü krizi fırsata çevirmenin hesabını yapanlardan hesap sormak için sokaklardayız. Emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz üzerindeki binlerce yıllık erkek egemen sömürü düzenine karşı sokaklardayız. Sermayeye, ranta, savaşa aktarılan bütçe hakkımıza sahip çıkmak için sokaklardayız. Fetvalarıyla ne giyeceğimizi, ne söyleyeceğimizi, nasıl yaşayacağımızı buyur ederek bize sınır çizenlere karşı sokaklardayız. İstanbul Sözleşmesi yaşatır; demek için sokaklardayız. Her türlü yasağa ve baskıya rağmen; susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz, demek için sokaklardayız” dedi.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.