DOLAR 7,2915
EURO 8,5355
ALTIN 477,20
BIST 9,5277
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

‘Ahmet Türk tutuklansın’ diyen Baro Başkanı istifaya çağrıldı

26.04.2019
A+
A-
 
AKP Mardin İl Örgütü, 31 Mart yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen Ahmet Türk’e mazbatasının verilmesine ilişkin il ve ilçe seçim kurullarına başvurarak, bir süre hakkın engellenmesine yol açmıştı. AKP’nin seçim işlerinden sorumlu olan Mardin Barosu Başkanı Çelebi Araz, tarafından hazırlanan ek dilekçede, Türk’ün “Yaşlı ve hasta” olduğunu, değilse tutuklanmasını isteyerek mazbatasının AKP Adayı Mehmet Vejdi Kahraman’a verilmesi istenmişti. 
 
Mardin Barosu’na kayıtlı 41 avukat, Araz’ı hazırladığı dilekçeden dolayı istifa çağırdı. Avukatların hazırladığı çağrı metninde, “Yüksek Seçim Kurulu’na Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk hakkında yapılan ve basına yansıyan itiraz dilekçesinin içeriğinin meslek onuruna ve bağımsızlığına,  Avukatlık Kanunu’nun 97. Maddesi’nin 6. Fıkrası’na ve hukukun evrensel ilkelerine aykırı olması; içeriğinde kişiye karşı suç teşkil eden cümlelerin bulunması, hakaret içeren cümleler taşıması ve kişinin özel hayatını teşhir edici olması; soruşturmanın gizliliğini ihlal ve ifşa edici ve kişinin lekelenmeme hakkını ihlal edici olması nedenleriyle ekli dilekçeyi AKP Mardin İl Başkanlığı adına Seçim İşleri Başkanı sıfatıyla  hazırlayan ve imzalayıp YSK’ya sunan Mardin Barosu Başkanı Avukat Çelebi Araz’a olan güvensizliğimizi beyan edip bu gerekçeler ile tarafsızlık ve Baro Başkanı sıfatlarını yitirdiğinden dolayı kendisini istifaya çağırıyoruz” denildi. 
 
DİLEKÇEDE NE DEMİŞTİ?
 
Dilekçede, Türk’ün 16 Kasım 2016’da İçişleri Bakanlığı tarafından geçici olarak görevden uzaklaştırılması hatırlatılarak, söz konusu durumun mazbatayı alarak göreve başlamasına engel teşkil ettiği savunulmuştu. Dilekçede, Türk hakkında devam eden 14 ayrı dava, kovuşturma ve soruşturmadan bahsedilerek, “Ahmet Türk hakkında verilen geçici kararda özetle; Ahmet Türk’ün Belediye başkanlığı görevini yürüttüğü dönemde ‘ihaleleri terör örgütüne müzahir kişi ve firmalara verdiği, belediye iştirak ve müesseselerine usulsüz kaynak aktardığı, terör örgütü yapılanmasını istihdam ettiği vs. nedenlerle terör örgütüne destek sağladığı sebepleri ile idari inceleme neticesinde eylemleri sübut bulmuş olup, bu hususta gerek adli gerekse idari, soruşturması devam etmektedir. Ahmet Türk’ün mazbatayı alarak göreve başlaması gerek Anayasa gerek Belediye Kanunu ve gerekse de seçim kanunu gereğince mümkün olmayıp, Mardin İl Seçim Kurulunun ‘yasa gereği kamu görevlisi olan Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu sırada 692 ve 697 Sayılı KHK veya başka KHK gereğince KHK’ye eklenmek ve ekli listede açıkça ismi belirtilmek suretiyle kamu görevinden çıkarıldığına dair bir tespit bulunmadığı, Ahmet Türk’ün 692 ve 697 Sayılı KHK kapsamında kamu görevinden çıkarılanlar arasında olmadığı anlaşıldığından itirazın reddine’ şeklindeki kararı usul ve yasaya aykırıdır. İtirazımızın kabulü ile Mardin İl Seçim Kurulu’nun itirazımızın reddine dair kararının kaldırılmasına ve partimiz adayı Mehmet Vejdi Kahraman’a mazbatanın verilmesine karar verilmesi gereklidir” denilmişti.
 
‘EYLEMLERİ KHK KAPSAMINDA’
 
AKP’nin dilekçesinde bunlarla da yetinilmeyerek, “Ahmet Türk 692 ve 697 Sayılı KHK’lar ile görevden uzaklaştırılmamış olsa dahi eylemleri iş bu KHK’lılar kapsamındadır. Ahmet Türk’ün terör örgütü ile iltisaklı ve irtibatlı şahıslardan olduğu aşikardır” ifadesi kullanılmıştı.
 
AHMET TÜRK’ÜN TUTUKLANMASI İSTENMİŞTİ
 
Dilekçenin devamında Türk’ün tutuklu olduğu sırada sağlık nedenleriyle tahliye edildiği hatırlatılarak, “Durumunun elverişli olması halinde tekrar tutuklanarak cezaevine gönderileceği aşikardır. İş bu halde kamu hizmeti kesintiye uğrayacaktır” ifadelerine yer verildi. Türk’ün sağlık durumunun cezaevinde kalamayacak derecede kötü olmasından dolayı belediye başkanlığını yapmasının sakıncalı olduğu iddia edilen dilekçede, “Terör yönünden kritik bir bölgede bulunan Mardin’in belediye başkanlığını layıkıyla ne derece ifa edebileceği kuşkuludur… Ahmet Türk’ün sağlık durumu Mardin Belediye Başkanlığı gibi zor bir görevi ifa edebilecek derecede iyi ise tekrardan tutuklanması ile cezaevine konulması söz konusu olacaktır” denilmişti.
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.