DOLAR 6,0739
EURO 6,5641
ALTIN 314,2
BIST 120.282
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

AKP’li Antep Belediyesi’nde yok yok: Usulsüzlük, kanunsuzluk, borçlanma…

02.11.2018
A+
A-

Sayıştay, belediyelerin 2017 yılına ait denetim raporlarını yayınladı. AKP’li Antep Büyükşehir Belediyesi’ne ait raporda; Sayıştay denetmenleri, belediyenin birçok noktada eksikliklerini tespit etti. Türkiye’nin en borçlu 2’nci belediyesi olma unvanını elinde bulunduran belediyenin, belirtilen borçlanma sınırının aşılmasına rağmen borçlanmaya devam ettiği ifade edilirken, ihalelerdeki usulsüzlük, proje yapılmadan ihaleye çıkılması, belediyenin taşınmazlarını ihalesiz kiraya vermesi de raporda yer aldı.

BELEDİYENİN BORÇLARI

Raporda, belediyenin kanun hükümlerinde belirtilen borçlanma sınırının aşılmasına rağmen borçlanmaya devam ettiği tespit edildi. Belediyenin borç stok miktarının kanunla belirlenen tavan tutarının üzerinde olduğundan 2017 yılı içinde almış olduğu 118 milyon TL’lik borcun yasal dayanağının olmadığı belirtildi. Sayıştay’ın tespitine karşılık belediye borçlanmanın yasal olduğunu, hatta ilave borç alınabileceği cevabını verirken, Sayıştay “Belediye için borç stok tavan tutarı 1 milyar 183 milyon 821 bin 367 liradır. 2017 yılı sonu itibariyle bilançosuna göre faizler hariç 1 milyar 307 milyon 191 bin 300 lira borcu bulunmaktadır” diye karşılık verdi.

İHALELERDE USULSÜZLÜK

Belediye tarafından ihale kapsamında yaptırılacak işlerde düşük teklif veren firmaların yerine yüksek teklif veren firmaların tercih edildiğinin yansıdığı raporda, ihalelerden birkaçı şöyle: “Her Cins Klastaki Zeminde Reglaj Yapılması işinin yaklaşık maliyeti 2 bin 472,06-TL, teklifi geçerli sayılan ikinci firmanın teklifi ise 2 bin 500,00-TL’dir. İhaleyi kazanan firmanın teklifi ise 4 bin 750,00-TL’dir. Burç Ormanı Çevre Düzenleme Yapım İşi 23 Kasım 2016 tarihinde ihalesi yapılmıştır. Ekonomik açıdan en avantajlı firmanın toplam teklifi 3 milyon 775 bin 452,78 TL ve ekonomik açıdan en avantajlı 2’nci firmanın teklifi ise 3 milyon 898 bin 877,80 TL’dir. Söz konusu iş için yapım işi için yüzde 20 oranında iş artışına gidilmiş ve iş 4 milyon 517 bin 165,20 TL toplam bedelle bitirilmiştir.”

PROJESİZ İHALE BELEDİYEYİ ZARAR SOKTU

Raporda, “Muhtelif yerlerde yol, altyapı ve üstyapı yapım işi”nin projesiz ihale edildiği de vurgulandı. Raporda, projesiz ihale için “2015 yılında 328 milyon 329 bin 670,00 TL’ye ihale edilen ve iş artışı ile beraber 393 milyon 989 bin 831,11 TL’ye tamamlanan iş için idare bütçesinin 2015 yılında 904 milyon 293 bin 311,00 TL olduğu göz önüne alındığında idare bütçesinin yaklaşık yüzde 36’sını oluşturan bir yapım işi için proje hazırlanmadan ihaleye çıkılması Kamu İhale Kanunu’na aykırı olduğu gibi, kamu kaynaklarının verimli kullanılması ilkesiyle de uyuşmamaktadır” denildi.

YARDIMLAR AYKIRI ŞEKİLDE KULLANILMIŞ

Belediye tarafından Gaziantep’i Geliştirme Vakfı’na gönderilen nakit yardımın protokol hükümlerine aykırı kullanıldığı raporda tespit edildi. Belediye tarafından 2016 ve 2017 yıllarında Gaziantep’i Geliştirme Vakfı ile ortak hizmet projeleri ve şehrin tanıtımına katkıda bulunacak tüm faaliyetlere ilişkin imzalanan protokol çerçevesinde 2016 yılında 3 milyon 100 bin TL ve 2017 yılında 2 milyon TL olmak üzere toplam 5 milyon 100 bin TL nakit yardımı yapıldığı; ancak yardımın dernek tarafından protokole ilişkin kullanılmayıp spor kulüplerine aktarıldığı belirlendi.

İŞLETMEZLERİ İHALESİZ KİRAYA VERİYOR

Belediyenin kendi şirketi olan GAZİBEL A.Ş.’ye devrettiği 132 taşınmazın sadece 18’inin şirket tarafından işletildiği, geri kalanların şirket tarafından ihalesiz bir şekilde pazarlık usulü yöntemiyle mevzuata aykırı olarak üçüncü şahıslara kiralanmasına da raporda yer verildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından belediye şirketlerine devredilen 104 adet taşınmazın ilgili şirket tarafından üçüncü kişilere devrinde 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine uymaksızın pazarlık usulü ya da yönetim kurulu kararıyla kiraya vermesinin mümkün olmadığı raporda vurgulandı.

BELEDİYE TAŞINMAZLARINI İHALESİZ KİRAYA VERMİŞ

Sayıştay raporunda belediyenin taşınmazlarının incelenmesi neticesinde, 502 adet işyeri ve mülkün ihalesiz olarak kiralandığı, yapılan işlemlerin kanuna aykırı olmasına rağmen bu uygulamanın uzun yıllardır devam etmekte olduğu, 2016 yılı denetim raporunda da yer alan bu husus konusunda herhangi bir çalışma yapılmadığı ve kamu kaynaklarının etkin kullanılmadığı belirtildi.

ÇALIŞANLAR USÜLSÜZ GÖREVLENDİRİLMİŞ

Raporda, belediyede çalışan bazı personelin mahalli idareler personelinin görevde yükselme ve unvan değişikliği esaslarına dair yönetmeliğe aykırı olarak şube müdürü olarak atandığı tespit edildi. Raporda bu hususa ilişkin, “Yapılan incelemede kurumda görev yapan bazı personellerin görevde yükselmeye tabi olmayan bir kadro olan ‘daire başkanı’ kadrosuna atandığı, bu kadroda 1 gün veya 5 gün gibi kısa sürelerle çalıştıktan sonra ‘şube müdürü’ kadrosuna atandığı görülmüştür. Mevzuat hükümleri gereğince, kurumda çalışan bu personellerin yönetmelik kapsamı dışında bulunan daha üst görevlerde en az 6 ay süreyle çalışmaması nedeniyle şube müdürü kadrosuna sınavsız atanmasına imkan bulunmadığı düşünülmektedir” ifadeleri kullanıldı. (Mezopotamya Ajansı)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.