DOLAR 7,8155
EURO 9,2763
ALTIN 483,35
BIST 10,2820
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

Alevi kadınlardan eşit, bilimsel, anadilde eğitim talebi

09.10.2020
A+
A-

İSTANBUL –  Bilimsel, laik, anadilde, cinsiyet eşitlikçi ve özgürlük eğitim talep eden Alevi kadınlar, tekçi eğitimin kültür ve inanç kırımını hedeflediğini belirtti. 

Alevi kadınlar, yeni eğitim ve öğretim dönemine ilişkin yaptıkları açıklamada demokratik, laik, bilimsel, anadilde, cinsiyet eşitlikçi ve özgürlükçü eğitim talebinde bulundu. 
 
Yapılan yazılı açıklamada, koronavirüs salgını sürecinde eğitimde yaşanan sorunlar şöyle sıralandı: “Anayasa’da bulunan sosyal devlet gereği olarak tüm öğrencilerin eğitim olanaklarından eksiksiz ve parasız yararlanması gerekirken; başlatılan uzaktan eğitim sisteminde öğrencilerin ve öğretmenlerin ücretsiz internet ve bilgisayar ihtiyaçları karşılanmamış, EBA sisteminde hizmet verecek öğretmenler için ise öğrenci sayısına uygun altyapı oluşturulmamış, uzun süre ekran karşısında kalmaktan kaynaklı öğrencilerde ortaya çıkabilecek sağlık ve diğer sorunlar da gözetilmemiştir. İlk ve ortaokul öğrencilerine gereken veli desteği ve velilerin çalışma koşulları gözetilmeden eğitim koşullarının planlamasına gidilmiştir. Özellikle sosyo-ekonomik durumu iyi olmayan düşük gelirli yoksul aile çocukları, tarım işçisi çocuklar, anadili resmi dilden farklı olan çocuklar eğitim hakkından yararlanamamaktadırlar. İnterneti yetersiz olan çocuğun, babası ile komşudan internet bağlamak için çıktığı çatıdan düşerek ölmesi, toplumun ihtiyaç ve taleplerinden uzak piyasacı eğitim anlayışının acı bir sonudur.”
 
‘ZORUNLU EĞİTİM KALDIRILMALI’
 
Eğitim sistemindeki köklü sorunların yanında salgından kaynaklı derinleşen sorunların Alevi öğrenciler için daha can alıcı bir hal aldığı kaydedilen açıklamada, “Aleviler uzunca bir süredir zorunlu din derslerinin kaldırılması ve din derslerinden muafiyet taleplerini dile getirmekteler.  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ilkelerinden sayılan laiklik ilkesinin gereği, hiçbir dönemde yerine getirilmediği gibi AKP Hükümeti döneminde ise laikliğin kırıntısından dahi söz edilememektedir. Toplumun laik eğitim talepleri görmezden gelindiği gibi, eğitim anlayışı giderek daha gerici ve kadınların taleplerine karşın daha da cinsiyetçi hale getirilmiştir. Tekçi ulus-devlet sisteminin bir yansıması olarak demokratik ve anadilinde eğitim talepleri görmezden gelindiği gibi bilimsel eğitimin esamisi bile okunmamaktadır” denildi. 
 
‘TEKÇİ EĞİTİM KÜLTÜR VE İNANÇ KIRIMI’
 
Açıklamada, tekçi zihniyetle inşa edilen piyasacı ve dinsel-muhafazakâr eğitim anlayışıyla, laik, demokratik, bilimsel, anadilde ve parasız eğitim taleplerinin yok sayıldığına dikkat çekilerek, “Tekçi inanç anlayışı ile özellikle eğitim yoluyla Alevi çocukların bu eğitim potası içerisinde eritilmesi, Alevi inanç kırımı olarak adlandırılabilecek bir asimilasyon mekanizması olarak işlev görmektedir.  Alevilik üzerine kara çalma, ötekileştirme, itibarsızlaştırma, inanç ve mezhepler üzerinde küçültücü boş inançlar yayma, baskıcı eğitimin araç olarak kullanıldığı bir eğitim anlayışı toplumsal barışı olumsuz etkileyebileceği gibi, anti demokratiktir, eşitlikçi ve özgürlükçü yaklaşımdan uzaktır” ifadeleri kullanıldı. 
 
TEKÇİ EĞİTİM ANAYASA’YA AYKIRI
 
Açıklamaya şöyle devam edildi: “Okullarda zorunlu din derslerinin verilmesi, seçmeli dersler adı altında başka din derslerinin dayatılması, çocuklarımızın İmam Hatip Liselerine yerleştirilmesi, Anayasa’nın 90. Maddesine aykırıdır. Anayasa’nın 90. Maddesi 12 Eylül Anayasa’sının topluma sunduğu zorunlu din derslerini dayatan 24. Maddeyi tamamen çürütmektedir. Bu konuda AİHM’in vermiş olduğu emsal kararlara rağmen siyasi iktidar bu kararları ihlal etmektedir. Bu tekçi, gerici, dine dayalı eğitim anlayışı içerisinde farklı inanç ve mezheplere sahip olan çocuklarımız din derslerinden muaf tutulmalıdır. Çocukların kendi inanç yaşam ve felsefesini öğrenip yaşayacağı yerler okullar değil, kendi inanç yerleridir.” 
 
TWİTTER’DA TAG ÇALIŞMASI
 
Kadınlar, eşitlikçi, özgürlükçü, cinsiyet eşitlikçi/özgürlükçü, bilimsel, laik, demokratik ve anadilde eğitim taleplerini yineleyerek, iktidara sorumluluğunu yerine getirme çağrısında bulundu.
 
Öte yandan Alevi kadınlar, bu talepler doğrultusunda akşam saat 20.00’da twitter’da #AleviKadınlar ve #ZorunluDinDersleriKaldırılsın tagı ile seslerini duyuracak.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.