DOLAR 6,7799
EURO 7,3196
ALTIN 358,57
BIST 91.617
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Sağanak Yağışlı

‘Amed, Kürdistan’ın kalbidir, karanlığa yakılan ışıktır’

16.01.2020
A+
A-

DİYARBAKIR – HDP Diyarbakır İl Örgütü’nün 3. Olağan Kongresi’ne salona asılan pankartlar ve konuşmacıların verdiği mesajlar damga vurdu. DTK Eşbaşkanlık Divan Üyesi Mehmet Nuri Özdemir, “Amed, Kürdistan’ın kalbidir, karanlığa yakılan ışıktır. Bu nedenle Amed’den doğru faşizme verilen cevap bu topraklarda yaşayan halkların verdiği cevaptır” diye konuştu

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, 3’üncü Olağan Genel Kongresi’ni “Umut ve cesaret ile örgütlenelim faşizmi yenelim” şiarıyla gerçekleştirdi. Parti binasındaki Vedat Aydın Konferans Salonu’nda yapılan kongreye partili milletvekilleri, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, DTK, ESP yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi, Tevgera Jinen Azad (TJA), Diyarbakır Barosu, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve birçok sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.
 
Kongrenin yapıldığı salona PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları ile “Barış tecrit edilemez”, “Faşizm kaybedecek halklar kazanacak”, “Kayyum irade gaspıdır asla kabul etmeyeceğiz” yazılı pankartlar asıldı. Kongrede sık sık “Bijî serok Apo” sloganları atıldı. 
 
Divan seçimi ve saygı duruşundan sonra kongrenin açılış konuşmasını HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyyat Ceylan yaptı. 
 
‘AMED, KÜRDİSTAN’IN KALBİDİR
 
Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Hülya Alökmen Uyanık, Amed’i tarihinden, inancından, mücadelesinden koparmak isteyenlere inat daha güçlü, daha dimdik burada olduklarını ifade etti.
 
Alökmen, “Bugün Kürtlerin kazanımlarına yönelik büyük saldırılar gerçekleştiriyorlar. Elde ettiğimiz ne varsa yok etmek istiyorlar. Bunun farkındayız. Bu halk, bu topraklar binlerce katliama tanık oldu ama biz her defasında küllerimizden yeniden doğduk ve daha çok yeşerdik. Çünkü biz köklerimizden bağlıyız mücadelemize. Bir gün dahi mücadelemizle ilgili içimizde bir tereddüt yaşamadık ve her baskıdan sonra daha fazla bağlandık. Halkla bağımızı koparmak istiyorlar ama halkımızla bağımızı asla koparamadılar, koparamayacaklar. Kongre ve konferanslarla neler yapabileceğimizi tartışıyoruz ve daha güçlü planlamalar alıyoruz. Kadınlar olarak da saldırılara karşı her zaman sokakta olduk. Zorbalıklarla bizi bu mücadeleden vazgeçiremezler. Şu an tutuklu bulunan seçilmişlerimize de selamlarımızı iletiyoruz ve mücadelelerini selamlıyoruz. Tüm tutsaklara minnettarız ki büyük bedeller ile bu mücadeleye katıldılar. Amed Kürdistan’ın kalbidir, Amed bugüne kadar tarihe geçen direnişlerin ta kendisidir” dedi.
 
‘KÜRT HALKI DİMDİK AYAKTADIR’
 
Eşbaşkan Zeyyat Ceylan ise, geçmişten bugüne süren Kürt mücadelesi üzerinde durarak, “Şex Said’den Mazlum Doğan’a, Mazlum Doğan’dan bu mücadelede bedel vermiş, can vermiş binlerce gencimize kadar bugüne dek tek bir adım geri atılmadı. Bugünden sonra da geri adım atmamızı bekleyenler büyük yanılgı yaşıyorlar” diye konuştu.
 
Kürt halkına dönük yapılan baskı, zulüm ve şiddete işaret eden Ceylan, “Bize neler yapmadılar ki? Köylerimizi, şehirlerimizi yakıp yıktılar, halkımızı katliamdan geçirdiler, sokaklarımıza bombalar yağdı, işkencelerden geçirdiler ama başaramadılar. Bu halk zulme boyun eğmedi. Demokrasi ve barışın yolu açılana kadar durmayacağız. AKP ve MHP hükümetinin elinde tek bir şey kalmış o da talandır, yoksulluktur. Bugüne kadar Kürtleri yok etmek isteyenlerin hepsi gitti, hepsi kaybetti ama Kürt halkı hala dimdik ayakta” ifadelerini kullandı.
 
‘HDP, SAYIN ÖCALAN’IN PERSPEKTİFİDİR’
 
“Gidip Saddam’ın, Kenan Evren’in tarihini okusunlar ve görsünler. HDP, Sayın Öcalan’ın perspektifidir. Asla kaybetmeyecektir. Bu perspektif dünya var olana kadar yaşayacaktır” diyen Ceylan, “HDP, halkların yanında olmaya devam edecektir. Onlar bize savaşı dayattı, zindanı, mülteciliği dayattı ama biz boyun eğmedik, diz çökmedik, kabul etmedik. Direndik. Kürt halkının dünyada dostları var artık. HDP artık dünyada tanınan bir halktır ve hakları vardır. Biz yüz yıllardır varız. Mücadele bayrağını yükselteceğiz. Mücadelemiz kazanacak. Faşizm Kürdistan’da yenilecek, Kürt halkının umudu ve direnişi kazanacak. Hep birlikte kazanacağız. Halkımızın inancı ve gücüyle başaracağız. Biz halkımızın hizmetkarları olmaya devam edeceğiz” dedi. 
 
DAĞ: ÇÖZÜM İMRALIDIR
 
İl eşbaşkanlarının ardından partinin Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ söz aldı. Önceki yönetime teşekkür ederek sözlerine başlayan Dağ, Türkiye’deki kadın cinayetleri üzerinde durdu.  
 
Son bir yıl içerisinde 500 kadının katledildiğini dile getiren Dağ, “Amed’de son bir ayda 5 kadın katledildi. Bunların hepsinden hangi sonuca varıyoruz? Tecrit sonucuna varıyoruz. Dersim’de bir genç kadın günlerdir kayıp. Failleri devlet tarafından korunuyor. Şüpheli isimler takip edilmiyor. Gülistan’ın akıbetini soran gençler tehdit edildi, saldırıya maruz kaldı. Bunların tümü devam eden tecridin sonucudur. Tecridi bizler de yaşıyoruz. Dilimiz yasak, kendi dilimizde eğitim alamıyoruz. Haklarımız yok sayılıyor. Sayın Öcalan şahsında tüm Kürt halkının kimliği, varlığı tecrit ediliyor. Bunu bu şekilde okumalıyız. Nasıl ki Nurcan Bakır bu zulme boyun eğmek istemediği için yaşamına son verdiyse biz de aynı şekilde bu zulme karşı çıkmalıyız ve Nurcan şahsında tüm tutsakları sahiplenmeliyiz. Çözüm Sayın Öcalan’dır. Çözüm İmralı’dır. Eğer kalıcı bir barış ve demokrasi istiyorsak İmralı’nın kapılarını açmak için mücadele etmeliyiz” dedi. 
 
‘ASLA BAŞARAMAYACAKLAR’
 
Dağ, sözlerini şöyle devam etti:  “HDP, Sayın Öcalan’ın perspektifi ile doğdu ve bu perspektifle mücadelesine devam edecek. Sayın Öcalan ‘Ben sorunları çizmek için hazırım’ demişti. Biz de diyoruz. Biz de hazırız, buradayız. Elimizden gelenin fazlasını yapacağız. Halk olarak bu mücadelenin bayrağını taşımaya hazırız. Bu ülkeye, bu topraklara barışı, demokrasiyi, eşitliği getireceğiz. Biz ‘ne olursa olsun sonu muhteşem olacak’ diyen yoldaşlarımızın yolunun takipçisiyiz. Ali Çiçek’ten Çiyager’e buradayız. Aydın Erdem’lerin yoldaşları olarak buradayız. Bu halkı faşizmle, tehditlerle, baskıyla sindireceklerini düşünmesinler. Bunu asla başaramayacaklar. Nasıl ki 80’ler 4 kibrit çöpüyle direniş ateşi yakıldıysa yine aynı inanç ve ruhla zindanlarda yoldaşlarımız tecride karşı bedenlerini ölüme yatırdı. Bir kez daha gördük ki hiçbir baskı yoldaşlarımıza, halkımıza geri adım attıramaz.” 
 
TAŞKIRAN: KAZANACAĞIZ
 
ESP Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ise, yaptığı konuşmada Ortadoğu ve Rojava’da yaşanan gelişmeler üzerinde durdu.
 
Taşkıran, “Rojava devrimini selamlıyoruz. Tabi ki, Rojava devrimini savunmak temel görevimiz. Rojava dünya halkları için bir seçenektir. Türkiye halklarıyla birlikte Rojava’daki direnişi büyütmeliyiz. Gençliğimiz bir çürütme saldırısı ile karşıya, kültür ve dil, bunlara sessiz kalmayacağız, mücadelemizi daha da büyüteceğiz. Biz başaracağız ve kazanacağız” diye konuştu.
 
AYDENİZ: ORTADOĞU HALKLARI KENDİLERİNİ YÖNETMEK İSTİYOR
 
Taşkıran’ın ardından DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz söz aldı. Aydeniz, salonda bulunanları işaret ederek, “Kürt halkını bitirdiğini düşününler gelip bu salonu görsünler. Bu salonda bulunan halkımızın duruşunu görsünler. Kürt halkı ilk günkü gibi dimdik buradadır” diyerek sözlerine başladı.
 
Kürt halkının barış ve demokrasi istediğini, tecridin sonlanmasını istediğini dile getiren Aydeniz,  “Dilimize, kimliğimize saldırılar var. Biz dilimize de, kimliğimize de sahip çıkacağız. Bugün Sayın Öcalan’ın perspektifleri dünya halkları için umut olmuştur” dedi.
 
Tarihi bir süreçten geçtiklerini vurgulayan Aydeniz, kapitalist modernitenin ekonomik kriz yaşadığını vurgulayarak, hegemonik güçlerin bundan kaynaklı savaşta ısrar ettiğinin altını çizdi. Aydeniz, Ortadoğu’da halkların üçüncü yolu seçtiğini belirterek, “Ortadoğu’da halklar kendilerini yönetmek istiyorlar. Tarihlerini, kültürlerini, dillerini ve kimliklerini yaşatmak istiyor. Ancak hegemonik güçler bunu yok etmek istiyor. Kürt halkının kazanımlarını savaşla bertaraf etmek istiyorlar. AKP-MHP ittifakı, yok etme üzerinedir. Savaş ve yok etme siyaseti başarılı olmayacaktır” şeklinde konuştu.
 
‘BAŞARIYA ULAŞACAKTIR’
 
Aydeniz, AKP-MHP iktidarının ülkedeki diğer halklara, Kürtlere, barış ve özgürlüğe düşman olduğunu da ifade etti. Aydeniz, “Kim Kürtler ile dayanışma içerisinde oluyorsa ona saldırıyorlar. Bu mücadele, sizin faşizminiz karşısında boyun eğmeyecektir. Kendi yönetimlerinde olan ülkede yaşanan katliamları, krizleri, baskıları önlemeyen, aksine körükleyen iktidar, başka ülkelerdeki baskı ve katliamları gündem yapıp, tepki gösteriyor. Bu iki yüzlülüğü halk görüyor. Bu politikasızlıkları sonları olacak. Kürt halkının mücadelesi bu faşizm karşısında başarıya ulaşacaktır” dedi.
 
 
‘AMED, KÜRDİSTAN’IN KALBİDİR’
 
Aydeniz’in arsından DTK Eşbaşkanlık Divan Üyesi Mehmet Nuri Özdemir partililere seslendi. Ortadoğu’nun en büyük sorunlarından birinin tecrit olduğunu söyleyen Özdemir, “Bir an önce tecridin kaldırılması gerekir. Tecrit uygulaması ile halk ile Sayın Öcalan arasındaki bağı kıramazlar. Bunu yıllardır görüyoruz. Ulusal birlik için büyük adımlar atmamız gerekir. Önce evimizden başlayarak birliğin önemini anlatmak, bilmek gerekiyor. Amed, Kürdistan’ın kalbidir, karanlığa yakılan ışıktır. Bu nedenle Amed’den doğru faşizme verilen cevap bu topraklarda yaşayan halkların verdiği cevaptır” diyerek, mücadelenin büyütülmesi gerektiğini kaydetti.
 
‘TÜM YOLDAŞLARI SELAMLIYORUM’
 
Kongrede, yerine kayyım atanan tutuklu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın gönderdiği mesaj da okundu.
 
Mızraklı’nın mesajında şu ifadeler yer aldı: “Aydınlığın karartılmaya çalışıldığı, umudun dört duvar arasına hapsedilmeye çalışıldığı günümüzde, tüm muhalif sesler kısılmaya çalışılmaktadır. Nemrutlar tahtlarını korumak adına toplumu bir cendere altına alarak yandaşı olmayan tüm kesimleri hain ve terörist ilan etmektedir. Gökyüzünün griyle boyanmak istediği günümüzde HDP geçmişimizden aldığı direngenlik ve cesaretle, geleceğimizi aydınlatıyor. Umudumuzu filizlendirip, yaşama güç katıyor. Muktedirin faşizan, baskıcı rejimine karşı demokrasiyi ilmek ilmek örüp ülkemizi yaşanabilir bir hale getireceğimize olan inançla kongreye gelen tüm yoldaşları selamlıyorum.”
 
CEYLAN VE UYANIK YENİDEN SEÇİLDİ
 
Paylaşılan mesajın ardından çalışmaları raporları okunup, seçime gidildi. Delegelerin oyları sonucu Zeyyat Ceylan ve Hülya Alökmen Uyanık, yeniden İl eşbaşkanlık görevine seçildi. 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.