DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Parçalı Bulutlu

Ankara Barosu’ndan SETA Vakfı’na sert tepki: Niteliksiz bir tetikçilik örneği

08.07.2019
A+
A-

ANKARA – Hükümette yakın SETA Vakfı’nın gazetecileri fişlemesine tepki gösteren Ankara Barosu, “niteliksiz bir akademik tetikçilik örneği” olarak tanımladığı “rapor” hakkında hukuki işlem başlatacaklarını duyurdu.  

 
Ankara Barosu, gazetecileri fişleyen SETA Vakfı raporuna ilişkin yazılı açıklama yaptı. Baro, SETA raporunu, “Danıştay saldırısını azmettiren Akit tetikçiliğinin 2019’daki atıflı versiyonu”na benzetti. SETA Vakfı yetkilileri hakkında yasal işlem başlatacaklarını duyuran baro, söz konusu “raporu” “niteliksiz bir akademik tetikçilik örneği” olarak tanımladı.  
 
Baronun yaptığı yazılı açıklamanın tamamı şöyle: “SETA Vakfı tarafından yayımlanan ‘Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları’ adlı raporu, kendini ifade ve basın özgürlüğünün daimi avukatı olarak gören Ankara Barosu olarak utançla karşıladığımızı üzülerek tüm kamuoyuna bildiririz. Bunun sebeplerini basın özgürlüğünün kutsallığına inanan herkesle paylaşmayı bir yükümlülük olarak görüyoruz. Şöyle ki; Öncelikle, akademik dilden bihaber olarak hazırlanan bu raporun başlığında seçilen ‘Uzantı’ kelimesi dahi, rapor içeriğinde incelendiği iddia edilen medya kuruluşlarını baştan kriminalize etmekte, onları adeta bir terör örgütünün söylemsel ve eylemsel parçası olarak konumlandırmaktadır. Rapor içeriğinde medya kuruluşları için tercih edilen ‘Mecra’ kelimesi de, raporun adında varlık bulan kötü niyetin bir ‘uzantısı’ niteliğindedir.
 
HÜKÜMETİ ELEŞTİRMEK ADETA BİR SUÇMUŞ GİBİ SUNULMUŞ
 
Hiçbir mesnete dayanmadan niyet okuyuculuğu yaparak hazırlanan bu rapor; hükümeti eleştirmeyi adeta bir suçmuş gibi sunmakta, adı geçen her gazeteciyi ayrı ayrı fişlemekte ve hedef göstermektedir. Ancak en kötüsü, anılan rapor, yakın gelecekte yaşanması muhtemel özgürlük kısıtlamalarına meşrulaştırıcı bir zemin hazırlama çabasındadır. Rapor içeriğinde bulunan ve adeta bir suç dosyasının araştırılma evresini anımsatan şemalar da bu çabanın grafiksel delilleridir. Bu rapor, Danıştay hakimlerini fotoğraflarıyla hedef göstererek Danıştay saldırısını azmettiren Akit tetikçiliğinin 2019 senesindeki atıflı versiyonudur.
 
HANGİ YARGI KARARIYLA GEZİ EYLEMLERİ, ŞİDDET EYLEMİ OLDU?
 
Rapor içeriğinde Gezi Parkı Eylemleri’nden ‘Gezi Parkı Şiddet Eylemleri’ olarak bahsedilmesi, raporu hazırlayanlarla raporu yayımlayanların ideolojik saldırganlıklarını söylemsel olarak ortaya koymaktadır. Gezi Eylemleri’nin hangi yargı kararı ya da hangi toplumsal konsensüs sonucunda ‘Şiddet Eylemleri’ olarak nitelendirildiğini SETA yetkilileri derhal açıklamalıdır. Bu açıklama borcu kuşkusuz ki bu ülkede iktidarla aynı düşüncede olmamayı tercih etme hakkı olan ve bu hakkı kullanan her bireye, ancak en çok Gezi Eylemleri sırasında hayatını kaybeden vatandaşlarımız ile onların ailelerine ödenmesi gereken, hiçbir zaman unutturmayacağımız bir borçtur.
 
NİTELİKSİZ AKADEMİK TETİKÇİLİK
 
Çabası baştan sona hedef gösterme ve basın özgürlüğünün yok edilmesinin akademik görünümlü bir kağıt israfı ile meşrulaştırılması olan bu raporun hiçbir yerinde tutuklu gazetecilerden bahsedilmemesi, geçici yayın yasağı gibi yargıdan çalınmış korkunç bir sansür aracının eleştiri konusu yapılmaması, hiçbir suç unsuru içermeyen karikatürle ya da eleştirel bir tweetle tutuklanan
gazetecilerin adlarının dahi anılmaması ve kerameti halen çözülemeyen, bir günde sekiz gazetenin aynı manşeti atması gizeminin hiçbir yerde geçmemesi ise raporun niteliğini açıkça ortaya koymaktadır. Sonuç kısmında getirilen önerilerde devlete bahsedilen denetim mekanizmasının inatla altının çizilmesi ise varlığı bundan yüz yıl öncesinde kalması gereken arkaik bir ideoloji söylemidir.
 
Son derece niteliksiz bir akademik tetikçilik örneği olan bu raporu yazanlarla yayımlayan SETA Vakfı yetkilileri hakkında gerekli yasal başvuruların ivedi olarak yapılacağını ve sürecin takip edileceğini; ifade, basın ve iletişim özgürlüğünü savunmaktan bir an dahi geri durmayacak olan Ankara Barosu olarak tüm kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.”
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.