DOLAR 7,5575
EURO 8,9826
ALTIN 474,07
BIST 9,7776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Rüzgarlı

Ankara Film Festivali Yarışması’nın adayları belli oldu

04.08.2020
A+
A-

3 Eylül’de başlayacak 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın adayları belli oldu. 11 film, Ankara’da ilk kez seyirciyle buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda yer alan filmler belli oldu.

3-11 Eylül tarihleri arasında 31. kez yapılacak festivalde yarışacak 11 belgesel film, Ankara’da ilk kez ve sinema salonlarında seyirciyle buluşacak.

98 FİLM BAŞVURUSU YAPILDI

98 belgesel filmin başvuru yaptığı ve yönetmen Hacer Yıldız, akademisyen ve belgesel sinemacı Kurtuluş Özgen ve akademisyen Önder Özdem’in ön jüriliğinde yapılan değerlendirme sonucu 11 film seçildi.

Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda bu yıl; Ali İhtiyar’ın “Sessizliğin Gözyaşları”, Ayşegül Selenga Taşkent’in “Ovacık”, Ayten Başer Yetimoğlu’nun “İçimdeki Küller”, Gökçin Dokumacı’nın “Kuyudaki Taş”, Hakan Aytekin’in “Enstantane”, Hasan Söylemez’in “Tenere”, Şirin Bahar Demirel’in “Kadınlar Ülkesi”, Onur Erkin’in “Ege’nin Son Baharı”, Turgay Kural’ın “Ada’m”, Yağmur Kartal’ın “Oyuncakçı Saklı Yadigarlar” ve Yasin Semiz’in “Asfaltın Altında Dereler Var!” adlı filmleri yarışacak.

Akademisyen Nihan Gider Işıkman, yönetmen, senarist ve yapımcı Rena Lusin Bitmez ile yönetmen ve belgesel yapımcısı Zeynep Gülru Keçeciler oluşan Ulusal Belgesel Film Yarışması Jürisi, bir filme 20 bin TL değerinde En İyi Belgesel Film Ödülü’nü verecek.

YÜZDE 50 KAPASİTE GÖZETİLECEK

Haziran ayında düzenlenmesi planlanan ve küresel salgın nedeniyle ertelenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali, 3-11 Eylül 2020 tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda yapılacak.

İzleyicilerin kendilerini güvende hissedecekleri koşullarda ve Covid-19 tedbirlerinin alınacağı salonlarda yapılacak gösterimler, %50 kapasitede izleyici gözetilerek gerçekleşecek.

Festivalin kazananları 11 Eylül’de festivalin Kapanış ve Ödül Töreni’nde belli olacak.

FESTİVALDE NELER VAR?

3-11 Eylül tarihlerinde Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yer alacak film ve belgeseller şöyle:
Ulusal Uzun Film Yarışması

Aşk, Büyü vs. / Ümit Ünal
Bilmemek / Leyla Yılmaz
Ceviz Ağacı / Faysal Soysal
Kovan / Eylem Kaftan
Omar Ve Biz / Maryna Er Gorbach, Mehmet Bahadır Er
Şair / Mehmet Emin Yıldırım
Topal Şükran’ın Maceraları / Onur Ünlü
Uzak Ülke / Erkan Yazıcı
Uzun Zaman Önce / Cihan Sağlam

Ulusal Belgesel Film Yarışması

Ada’m / Turgay Kural
Asfaltın Altında Dereler Var! / Yasin Semiz
Ege’nin Son Baharı / Onur Erkin
Enstantane / Hakan Aytekin
İçimdeki Küller / Ayten Başer Yetimoğlu
Kadınlar Ülkesi / Şirin Bahar Demirel
Kuyudaki Taş / Gökçin Dokumacı
Ovacık / Ayşegül Selenga Taşkent
Oyuncakçı Saklı Yadigarlar / Yağmur Kartal
Sessizliğin Gözyaşları / Ali İhtiyar
Tenere / Hasan Söylemez

Ulusal Kısa Film Yarışması

Akvaryum / Anıl Kaya, Özgür Önurme
Barê Giran (Ağır Yük) / Yılmaz Özdil
Çamaşırsuyu / Büşra Bülbül
Dönüş / Selman Deniz
Evde Yok / Murat Emir Eren
Huşbe! (Sus!) / Nursel Doğan
İklim Değişimi / Yasemin Demirci
İyi Yemek Öldürür / Umut Evirgen
Meryem Ana / Mustafa Gürbüz
Münhasır / Yeşim Tonbaz Güler
Servis / Ramazan Kılıç
Topanga / Ayçıl Yeltan
Tor / Ragıp Türk
Veger (Dönüş) / Selman Deniz
Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye / Yavuz Akyıldız
Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi / Erinç Durlanık
Ödüller

Ulusal Uzun Film Yarışması

En İyi Film 50.000 TL
Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film 10.000 TL
En İyi Yönetmen
En İyi Kadın Oyuncu
En İyi Erkek Oyuncu
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Onat Kutlar En İyi Senaryo
En İyi Görüntü Yönetmeni
En İyi Sanat Yönetmeni
En İyi Özgün Müzik
En İyi Kurgu

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü

Ulusal Belgesel Film Yarışması
En İyi Film 20.000 TL
Ulusal Kısa Film Yarışması
En İyi Film 10.000 TL

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.