DOLAR 6,0662
EURO 6,5482
ALTIN 312,4
BIST 119.574
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

Annelere yönelik polis şiddeti Meclis’e taşındı

22.04.2019
A+
A-
ANKARA – HDP’li Serpil Kemalbay, Gebze Cezaevi’nde açlık grevinde olan çocukları için nöbet tutan annelere yönelik polis şiddetini Meclise taşıyarak, “Cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevlerine dair bir açıklamanız ve sorunun çözümüne dair bir çalışmanız var mıdır?” diye sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Gebze Cezaevinde açlık grevindeki çocukları için nöbet tutan annelere yönelik polisin onur kırıcı muamele, sözlü ve fiziki şiddet uygulamasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e sordu. Yazılı olarak verilen önergede, “Silahsız ve saldırısız olmak kaydı ile vatandaşların toplanmasına ve demokratik haklarına müdahale edilmesi açıkça suçtur” denildi. 
 
‘ANNELERİN SORUSU AYLARDIR CEVAPSIZ KALMIŞTIR’
 
Kemalbay önergede, tecridin anayasada, yasalarda ve uluslararası sözleşmelerde suç olarak kabul edildiğinin altını çizerek, “3 bine yakın tutsağın açlık grevinde olması, yaklaşık 400’ünün ölüm sınırında olması insan hakları ve demokratik hukuk normlarının geldiği trajik boyuta da işaret eden son derece kaygı verici bir durumdur. Çocukları açlık grevinde olan annelerin, ‘Bu kimin adaleti, biz cezaevlerinden her gün bir cenaze çıksın istemiyoruz. Anaların yüreği yanmasın. Bizim canımız yanıyor, devlet neden sessiz kalıyor? Çocuklarımız bedenini açlığa yatırmış neden kimse ses çıkarmıyor?‘ sorusu aylardır cevapsız kalmıştır. Annelerin demokratik yollarla dikkat çekme isteğine sözlü ve fiziki şiddet uygulaması, kolluk kuvvetlerinin basında yer alan görüntülerde de görüleceği üzere cezaevi önünden uzaklaştırılmakta olan annelere yönelik onur kırıcı muamele ve işkenceli keyfi müdahaleler olup ülkenin içine sürüklendiği şiddet girdabının da en bariz göstergesi olmuştur” ifadelerine yer verdi. 
 
Kemalbay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle şu soruları sordu:
 
“* Anayasal demokratik hakların kullanımı ile ilgili koşulların oluşturulmasında görev ve sorumluluk bakanlığınızdadır.  Kocaeli Valiliği tarafından verilen keyfi ve sınırsız ‘yasaklama kararı’na karşı bir inceleme başlatılmış mıdır?   Bu kararın kaldırılması için çalışma yapılacak mıdır?
 
* Cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevlerine dair bir açıklamanız ve sorunun çözümüne dair bir çalışmanız var mıdır? Kamuoyuna açıklama yapacak mısınız?
 
* Annelere yönelik polisin kin dolu ve çirkin hareketlerini, sözlü ve fiziki şiddetini  gösteren fotoğraf ve video görüntülerinden hareket ederek herhangi bir hukuki ve idari soruşturma açılmış mıdır? Açıldıysa ne aşamadadır?
 
* Türkiye genelinde cezaevlerinde ve dışarıda açlık grevlerinde insanlar yaşamlarını ve sağlıklarını yitirmeye devam etmekte iken çocuklarının yaşaması için yaptıkları her eylemlerinde polis müdahalesi ve engellerle karşılaşan annelere yönelik yapılan orantısız müdahalelerin durdurulmasına ve yaşanan hukuksuzluğu önlemek adına Bakanlığınızın herhangi bir çalışması olacak mıdır? 
 
* 12 Nisan 2019 tarihinde Gebze Hapishanesi önünde annelerin “Hapishane önünde oturalım, oturamazsak da yürüyüş yaparız” diyen annelere “önceki gibi olmaz, sert müdahale ederiz. İsimleriniz elimizde, kafeden çıktığınız anda gözaltına alırız” tehditlerini savuran polis amirlerine yönelik herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?  
 
* Görevli kolluk kuvveti personelinin “Polis Etik Kuralı, Hizmet Anlayışında belirtilen “kolluk personeli, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle insanlar arasında ayırım gözetmeksizin tarafsızlık içerisinde hizmet sunar” maddesi ile bağdaşmamaktadır. Bu tarz davranışların toplumda ayrımcılık ve nefret duygusu yaratarak işlenen hak ihlallerini pekiştirdiği ortadadır. Bu tarz fiilleri düzeltmeye ve önlemeye yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?”
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.