DOLAR 7,5345
EURO 8,9835
ALTIN 411,42
BIST 1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı
İstanbul
9°C
Yağışlı
Pts 9°C
Sal 14°C
Çar 13°C
Per 9°C

Avukatlar bu yıl Azerbaycan’daki meslektaşları için seslendi

22.01.2021
A+
A-

HABER MERKEZİ – Hukuk örgütleri, bu yıl Azerbaycan’da baskı altında bulunan avukatlara atfedilen Tehlikedeki Avukatlar Günü’ne ilişkin açıklama yaparak, savunmanın önündeki engellerin kaldırılmasını istedi. 

 
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Avukat Dayanışması, Avukat Hareketi, Avukatlar Sendikası, Çağdaş Avukatlar Gurubu, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, Demokrasi için Hukukçular ve Katılımcı Avukatlar, Tehlikedeki Avukatlar Günü nedeniyle Beşiktaş’ta bulunan Azerbaycan Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yaptı. Bu yılki avukatlar günün Azerbaycan’da bulunan avukatlara atfedilmesi nedeniyle açıklamada, “Azerbaycanlı meslektaşlarımızın yanındayız. 24 Ocak tehlikedeki avukatlar günü” pankartı açıldı.
 
Hukuk kurumları adına açıklamayı yapan ÇHD üyesi Seda Şaraldı, “Dünyanın başka ülkelerinde yönetenler, bir yandan sözlerinde ‘hukuk’u yüceltirlerken, diğer yandan uygulamalarında halkın hak arayışlarını ve taleplerini etkili şekilde hayata geçirmeye çalışan avukatları sınırlandırmaya çalışıyorlar. Yönetenler ile halkın hak ve özgürlükleri ne derece çatışma içinde ise avukatlar da o derece hedefte ve tehdit altındalar” dedi.
 
AVUKATLAR TEHDİT ALTINDA
 
Avukatlık mesleğini icra ettikleri için tacize uğrayan, susturulan, baskı gören, tehdit edilen, zulme uğrayan, yargılanan, bazı ülkelerde işkence gören ve katledilen avukatlar için bir araya geldiklerini söyleyen Şaraldı, “Avukatların korunmasını sağlayabilecek yol ve yöntemlerin geliştirilmesi ve bu tartışmalardan sonuç alınması için sesimizi yükseltiyoruz. Önceki yıllarda Tehlikedeki Avukatlar Günü; Çin, Filipinler, Honduras, İran, İspanya / Bask ülkesi, Kolombiya, Mısır, Pakistan ve Türkiye’ye adanmıştı. Bu yıl, 24 Ocak 2021 tarihinde Tehlikedeki Avukatlar Gününü, Azerbaycanlı avukatlar için gerçekleştiriyoruz. Azerbaycan’da önemli insan hakları ihlalleri devam ederken bunların mağdurlarını temsil eden yahut gözaltında işkence ve kötü muamele yapılması karşısında ses çıkaran Azerbaycanlı avukatlar da tehdit ve baskı altındalar” diye konuştu.  
 
ADİL YARGILANMA HAKKI TEHDİT ALTINDA
 
Azerbaycanlı avukat ve stajyer avukatlar Elchin Sadigov, Javad Javadov, Nemat Kerimli, Shahla Humbatova, Yalchin Imanov, Elchin Sadigov, Irada Javadova, Nemat Kerimli, Asabali Mustafayev, Fakhraddin Mehdiyev, Agil Layic, Yalchin Imanov, Farhad Mehdiyev, Muzaffar Bakhishov, Khalid Baghirov ve Intigam Aliyev’in insan hakları ihlalleri ile ilgili soruşturmaları ve davaları takip etmeleri ve bu alanda çalışmaları sebebiyle hedef olduklarını söyleyen Şaraldı, “İsmi geçen avukatlar disiplin uygulamaları ve ceza davaları ile mesleklerini yapmaktan alıkonulmaktadırlar. Bu durum sadece kendilerini değil, serbest olarak avukatlık mesleğini yerine getirmeye çalışan tüm avukatları tehdit etmektedir. Aynı zamanda, tüm vatandaşların koşulsuz olarak avukat yardımından yararlanma hakkı ve adil yargılanma hakkı tehdit altındadır” diye belirtti.
 
KEYFİ UYGULAMALARA SON VERİN 
 
Avukatlara yönelen baskı, tehdit ve keyfi uygulamalara son vermesi çağrısında bulunan Şaraldı, “Avukatlar barodan ihraç edilme ve hapsedilme gibi haksız ve hukuka aykırı şekilde cezalarla karşılaşmadan mesleklerini icra edebilmelidirler. Tüm devlet kurumları ve barolar avukatların faaliyetleri sebebiyle tehditten, tacizden ve diğer hukuk dışı müdahalelerden korunmasına ilişkin adımlar atmalıdır. Avukatların ifade özgürlüğünü kısıtlayan etik kurallar değiştirilerek AİHM’in avukatların ifade özgürlüğüne ilişkin içtihatlarına uygun hale getirilmelidir. Azerbaycan Barolar Birliği, ABA, avukatların meslek örgütü olduğunu hatırlayarak meslek örgütü olarak bağımsızlığını tesis edecek adımları atmalıdır Azerbaycan’da temel hak ve özgürlüklerin uygulanması için tehditleri göze alarak baskı altında avukatlık faaliyetini sürdürmeye çalışan meslektaşlarımızı selamlıyoruz” şeklinde konuştu.
 
Açıklama alkışlar eşliğinde son buldu.
 
MERSİN 
 
Mersin Barosu ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar Günü’nü dolayısıyla Mersin Adliyesi binasında bulunan borada odasında açıklama yaptı. Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Türkiye ve dünyanın başka ülkelerinde yönetenlerin bir yandan sözlerinde “hukuk”u yüceltirlerken, diğer yandan uygulamalarında halkın hak arayışlarını ve taleplerini etkili şekilde hayata geçirmeye çalışan avukatları sınırlandırmaya çalıştığını söyledi. 
 
Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde özellikle Azerbaycanlı avukatların durumlarına dikkat çekmek istediklerini belirten Yeşilboğaz, “Azerbaycanlı birçok meslektaşımız, insan hakları ihlalleri ile ilgili soruşturmaları ve davaları takip etmeleri ve bu alanda çalışmaları sebebiyle hedef olmuşlardır ve disiplin uygulamaları veya ceza davaları ile mesleklerini yapmaktan alıkonulmaktadırlar. Bu durum sadece kendilerini değil, serbest olarak avukatlık mesleğini yerine getirmeye çalışan tüm avukatları tehdit etmektedir. Aynı zamanda, tüm vatandaşların koşulsuz olarak avukat yardımından yararlanma hakkı ve adil yargılanma hakkı tehdit altındadır” diye konuştu.
 
ADANA
 
Adana Barosu da güne dair Adana Adliyesi içerisinde bulunan MEB salonunda açıklama yaptı. Güne ilişkin konuşan ÇHD ikinci Başkanı Ümit Büyükdağ, tehlikedeki avukatların durumuna dikkat çekti.

İZMİR

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve İzmir Barosu, Tehlikedeki Avukatlar Günü nedeniyle basın toplantısı yaptı. İzmir Barosu’nda yapılan açıklamada, “Azerbaycan’da ve her yerde özgür savunma” pankartının açıldığı açıklamayı, avukatlar adına Baro Sekreteri üyesi Perihan Kayadelen okudu.

Kayadelen, Azerbaycan’da önemli insan hakları ihlalleri devam ettiğini belirterek, Azerbaycanlı yetkililer tarafından bağımsız avukatlara uygulanan zulüm ve karşı karşıya bırakıldıkları taciz, ceza yargılaması, barodan ihraç gibi uygulamaların son yıllarda yoğunlaştığını dile getirdi. Kayadelen, “Bu tür uygulamalar ile avukatlar, kamuoyunda bilinen ve özellikle insan hakları ihlalleri ile ilişkili ve politik anlamda hassas davaları yürütmekten engellenmeye çalışılmaktadırlar. Azerbaycan’da temel hak ve özgürlüklerin uygulanması için tehditleri göze alarak baskı altında avukatlık faaliyetini sürdürmeye çalışan meslektaşlarımızı selamlıyoruz. Dünyanın dört bir yanında onlarca ülkedeki diğer meslektaşlarımız ile birlikte yanlarında olduğumuzu duyuruyoruz” dedi. 

HAKKARİ

Hakkari Barosu, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyeleri ve  İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Temsilciliği “Tehlikedeki Avukatlar Günü’ne” ilişkin Yüksekova Adliyesi’nde bulunan baro odasında basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamayı okuyan ÖHD üyesi Ramazan Kurt, Dünyanın dört bir yanında bulunan onlarca ülkedeki meslektaşlarının yanında olduklarını belirtti.

Avukatlık mesleğini yaptıkları için birçok avukatın tacize uğradığını, baskı gördüğünü bazı ülkelerde işkence görüp katledildiğini ifade eden Kurt, “Avukatların korunmasını sağlayabilecek yol ve yöntemlerin geliştirilmesi ve bu tartışmalardan sonuç alınması için sesimizi yükseltiyoruz. Önceki yıllarda Tehlikedeki Avukatlar Günü; Çin, Filipinler, Honduras, İran, İspanya / Bask ülkesi, Kolombiya, Mısır, Pakistan ve Türkiye’ye adanmıştı. Bu yıl, on birincisi gerçekleşen günü Azerbaycanlı avukatlar için gerçekleştiriyoruz.  Azerbaycan’da önemli insan hakları ihlalleri devam ederken bunların mağdurlarını temsil eden yahut gözaltında işkence ve kötü muamele yapılması karşısında ses çıkaran Azerbaycanlı avukatlar da tehdit ve baskı altındalar” ifadelerini kullandı. 

 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.