DOLAR 6,7688
EURO 7,6343
ALTIN 366,99
BIST 8,5849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Avukatlardan mücadele çağrısı

09.05.2020
A+
A-
ADANA / MERSİN – Adana ve Mersin’deki avukatlar, Erdoğan’ın meslek örgütlerine “müdahale” açıklamasına tepki göstererek, baroların işlevsiz bırakılmasına karşı mücadele edeceklerini belirtti.
 
Adana ve Mersin barolarına kayıtlı avukatlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, barolar ve tabip odaları başta olmak üzere meslek örgütlerinin seçim usullerinin yeniden belirlenmesiyle ilgili düzenlemenin Meclis’e sunulması gerektiğini belirtmesine tepki gösterdi. Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Baroların Anayasa’nın 135’inci maddesine kanunla kurulan bir meslek örgütü olduğunu söyledi.
 
Küçük, Avukatlık Yasası’nın 76’ncı ve 95’inci maddelerindeki değişikliklerle barolara; meslek düzenini, ahlakını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlevsellik kazandırmak görevini kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu olması sebebiyle verildiğini ifade etti. Küçük, bu çok ciddi ve önemli görevin diğer örgütlenmelere değil, sadece barolara verilmiş bir sorumluluk olduğuna işaret etti. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın LGBTİ+ bireylere ilişkin açıklamalarına verilen tepkiden sonra baro ve meslek örgütlerinin yapıları ile seçim sisteminin değiştirilmesi söyleminin demokrasiyi yok sayıp; hukuka açık bir gözdağı vermek olarak değerlendirdi. Küçük, “Cumhurbaşkanı, ülkemizdeki 83 milyon yurttaşı temsil ettiğini unutmamalı, cumhuru ayrıştırmadan tüm yurttaşları kucaklayan bir tavırla toplumun acil sorunlarına odaklanmalı ve hasmane tutumundan derhal vazgeçmelidir. Barolar, demokrasinin, hukukun üstünlüğünün ve insan haklarının gelişimi için mücadeleye devam edecektir” dedi.
 
BAROLAR KONUŞMAZSA…
 
Adana Barosu eski başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, “Ülkedeki hak ihlallerini, demokrasiden otokrasiye gidişin eleştirilerini, üstünlerin hukukunun egemen olduğunu, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının kalmadığını dile getiren, bu konularda basın açıklaması ve eylem yapan baroları kesinlikle istememektedir. Anayasa değişikliklerinden yayın yasaklarına, haksız ve hukuka aykırı tutuklamalardan yaşam hakkı ihlallerine, iş cinayetlerinden kadına yönelik şiddete, çocuk istismarlarına kadar ülkede herkes konuşabilir, görüş açıklayabilir ancak görevi hukukun üstünlüğünü, insan haklarını korumak, geliştirmek, savunmak ve işlevsellik kazandırmak olan baro başkanları bu hususlarda konuşmayacak, basın açıklaması ya da eylem yapmayacaksa kim konuşacak, kim yapacaktır?” diye sordu.
 
MUHALEFETE DARBE
 
Mersin Barosu avukatlarından Gazi İnci, muhalif meslek örgütlerinin iktidarın halkı manipüle etme girişimi karşısında toplumu aydınlatması karşısında hedef haline geldiklerini söyledi. Erdoğan’ın temel amacının hukuksuzluklara karşı çıkan baroları işlevsizleştirmek olduğunu belirten İnci, “Barolar ve meslek odaları, iktidarın deyim yerinde ise ülke içinde ‘at koşturması’nın önündeki en büyük engeldir. Bu kurumların gücünü kaybetmesi muhalefetin de gücünü büyük oranda kaybetmesi demek. Mevzuat değişikliği ile kurumlar muhalif temsiliyetini kaybedince iktidar bütün baskıcı ve manipülatif siyasi eylemlerini çok daha rahat bir şekilde icra edecek” dedi. 
 
ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI
 
Avukat Ali Bozan, Erdoğan’ın avukatlar ve doktorlar başta olmak üzere iktidarın uygulamalarını yüksek sesle eleştiren kesimleri korkutup, sindirme gayesinde olduğunu söyledi. Bozan, “‘Benden değilsen, benim gibi düşünmüyorsan meclisteki sayısal çoğunluğumu kullanarak; gereğini yaparım’ anlayışının somut bir göstergesi. Yapılmak istenen bu yasal düzenlemelere karşı bireylerin teker teker göstereceği tepkilerden ziyade, yasal değişikliklerle içleri boşaltılmaya çalışılan meslek örgütlerinin gecikmeden hep birlikte tepki göstermesi gerekiyor. Zira bugün bu yasal düzenlemelerden memnuniyet duyacak kesimler dahi bence bir gün gelecek, bundan rahatsızlık duyacak” ifadelerini kullandı.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.