DOLAR 6,8701
EURO 7,7771
ALTIN 398,60
BIST 8,6740
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü

‘Basına baskılar Filistin’le aynı’

21.09.2019
A+
A-

İZMİR – Uluslararası İfade Özgürlüğü ve Medya Çalıştayı’na katılan Filistin Barosu Genel Sekreteri Mohammad Jarrar, Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğüne yönelik baskıların Filistin’le benzer olduğunu söyledi. İGC Başkanı Misket Dikmen, medyanın kuşatma altında olduğunu vurguladı. 

 
İzmir Barosu ve susma.org’un ortaklığıyla düzenlenen “Uluslararası İfade Özgürlüğü ve Medya Çalıştayı” Kültürpark İzmir Sanat’ta başladı. İki gün sürecek olan çalıştayın açılış konuşmalarını İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Baro Başkanı Avukat Özkan Yücel, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu ve Filistin Barosu Genel Sekreteri Avukat Mohammad Jarrar yaptı. 
 
‘OTOSANSÜR RUHLARIMIZI KEMİRİYOR’ 
 
İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, medya ve yargının kuşatma altında olduğunu söyledi. Medyanın yüzde 95’inin iktidar yanlısı olduğuna dikkat çeken Dikmen, geriye kalan yüzde 5’in ise sürekli bir denetim ve gözetim mekanizması altında olduğunu belirtti. Dikmen, “Eğer bir ülkede gazeteci yazar akademisyen hukukçu içeride varken, hukuk yok sayılırken gazeteciliğin olmazsa olmazı eleştirel yapısından giderek uzaklaştırılırken ve yaratılan korku iklimi ile otosansür ruhlarımızı kemirirken, demokrasiden hukuk devletinden söz edilebilir mi? Ekonomik krizden etkilenen basın sektöründeki gazetelerle birlikte yayınevleri de kapandı. Yargı paketinde sözü edilen ‘icra ve iflas yayımlarının yayınlanma zorunluluğunun kaldırılması maddesi’ nedeniyle onlarca gazete kapanabilecek. İki gün önce Kocaeli’nde Türkiye’nin en büyük yerel medya kuruluşlarından biri olan Olay’ın TV, gazete ve radyosu kapandı, 300 medya çalışanı işsiz kaldı. Bu madde işsizlik demek basının sesinin kısılması demektir asıl amaç da budur” şeklinde konuştu.
 
Türkiye’nin basın özgürlüğünde 180 ülke içinde 157’nci sırada olduğunu hatırlatan Dikmen, “ifade özgürlüğünün evrensel standartlara ulaşması için sadece medya çalışanları ve akademisyenlerin değil, halkın da verilen çabaya ortak olması gerekir” dedi. 
 
İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ OLMAZSA OLMAZ
 
Türkiye’nin basın özgürlüğü endekslerinde özgür olamayan ülkeler kategorisinde olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu, Uluslararası Basın Enstitüsü’nün hazırladığı 2019 raporunda, OHAL ilanıyla başlayan süreçte 170 medya kuruluşu kapatıldığını söyledi. Özuslu, “İnsan hakkı ihlallerinden dolayı Türkiye’nin kamu önünde eleştirilmesi gereken öncelikli ülke olması ifade edilmiş” diye konuştu. Türkiye’de 191 gazetecinin cezaevinde olduğunu aktaran Özuslu, “Bir ülkede ifade özgürlüğü, haber alma özgürlüğü, iletişim özgürlüğü yoksa o ülkede evrensel ve temel insan haklarına aykırı her şey her gün yapılabilir demektir. Demokrasi sizin gibi düşünmeyenlerin de söz söyleme hakkını kabul etmek ve o sözleri söyleyebilmesini mümkün kılmaktır. İfade ve basın özgürlüğü ise olmazsa olmazıdır” dedi.
 
‘12 EYLÜL KOŞULLARI SÜRÜYOR’
 
Siyasi iktidarın bütün uygulamalarıyla 12 Eylül koşullarını devam ettirdiğini vurgulayan İzmir Baro Başkanı Avukat Özkan Yücel ise, şunları söyledi: “Eğer hukuk üzerinden bir yargılama yürütmüyorsanız tutsaklıklarını belgelemişsiniz demektir. Cumhuriyet Gazetesi çalışanları bunun açık bir kanıtı değil mi? Onlarca yıl cezalarla yargılanıp cezaevinde yattıktan sonra ‘pardon’ demediler mi? Düşman ceza hukukuna uygun bir kullanım vardır. Kendisine aykırı davranan herkesi cezaevi tehdidi ile özgürlükten yoksun bırakma hali ile karşı karşıya bırakmak korku imparatorluğu kurmak siyasi iktidarın temel araçlarından biridir. Bütün bunlara rağmen umut var, bu umudu var edebilmek için buradayız.”
 
FİLİSTİN’DE ‘ÖZGÜRLÜK’ GREVİ
 
Filistin Barosu Genel Sekreteri Avukat Mohammad Jarrar da, Türkiye’de basına olan baskının benzerini yaşadıklarını söyleyerek, Filistin’de de 7 bin kişiden fazla insanın cezaevinde bulunduğunu ve 60 kişinin ise özgürlükleri için açlık grevinde olduğunu söyledi. Jarrar, hiçbir zaman umutsuz olmadıklarını belirterek, benzer bir çalışmayı Filistin’de de yapmayı hedeflediklerini açıkladı. 
 
İFADE VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ OTURUMLARI
 
İki gün sürecek etkinliğin ilk gününde uluslararası hukukta ifade ve basın özgürlüğü, online ve geleneksel medyada uygulanan sansür ve gazeteciler hakkında sürdürülen davalar konuşulacak. “Uluslararası Hukukta İfade ve Basın Özgürlüğü”, “Dünyada ve Türkiye’de İnternet ve Medya Yasakları”, “Türkiye’de Basın Özgürlüğü ve Tutuklu Gazeteciler” başlıkları altında gerçekleşecek oturumlara, İngiltere ve Galler Hukuk Cemiyeti’nden Rosa Curling, P24’ten Andrew Finkel, Sınır Tanımayan Gazeteciler’den Erol Önderoğlu, Uluslararası Af Örgütü’nden Andrew Gardner, İstanbul Barosu üyeleri Av. Tora Pekin ve Av. Gökhan Ahi, gazeteciler Ayşe Düzkan ve Ümit Kartal, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen ve Korsan Parti’den Şevket Uyanık konuşmacı olarak katılacaklar.
 
İkinci gün ise aralarında akademisyenler, sivil toplum örgütü temsilcileri, hukukçular ve yerel gazetecilerden oluşan çalışma grupları kapsamında “Türkiye’de İfade ve Basın Özgürlüğü İhlallerine Karşı Yeni Stratejiler”, “Özgür İnternet İçin Alternatif Arayışlar” ve “İfade Özgürlüğünü Yerelde Kurmak” başlıkları altında yapılacak yuvarlak masa toplantılarında hazırlanacak raporlar ve ilk günkü oturumların kaydı, konferans sonrasında sonuç bildirgesi olarak kamuoyuna açıklanacak. 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.