DOLAR 8,5492
EURO 10,0853
ALTIN 495,44
BIST 1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Gök Gürültülü
İstanbul
29°C
Gök Gürültülü
Paz 30°C
Pts 31°C
Sal 32°C
Çar 32°C

Bekçilerin yetkilerini genişleten teklifinin 9 maddesi komisyonda kabul edildi

29.01.2020
A+
A-
ANKARA – Bekçilere kimlik sorma ve silah kullanma yetkisi dahil birçok yetkiyi veren kanun teklifinin 9 maddesi komisyonda kabul edildi. Teklifin, “durdurma ve kimlik sorma” içeren maddesinde değişiklik yapılarak arama işlemlerinde geçen “sıvazlama” kavramı maddeden çıkarıldı.
 
Çarşı ve mahalle bekçilerine yurttaşlara kimlik sorma ve silah kullanma yetkisi veren, “Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifi”nin 9 maddesi İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi.
 
Teklifin kabul edilen maddelerine göre, çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edileceklerde aranan şartlara, çarşı ve mahalle bekçilerinin atama ve adaylık süreçlerine, görev ve yetkileri ile çalışma şekillerine ilişkin esasların düzenlenmesi amaçlanıyor. Teklife göre, çarşı ve mahalle bekçileri emniyet ve jandarma bünyesinde silahlı bir kolluk olarak istihdam edilecek.
 
Teklifin komisyon görüşmelerinde gerginlik yaşandı. Komisyonda kabul edilen önergeyle, çarşı ve mahalle bekçilerinin “durdurma ve kimlik sorma” yetkisini içeren madde teklif metninden çıkarılarak, gerekçesi yeniden düzenlenerek tekrar eklendi. İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, kanun teklifinin gerekçesindeki “sıvazlama” kelimesinin kendilerini ve muhalefeti rahatsız ettiğini belirtti.
 
Teklif metninden çıkarılması istenen “sıvazlama” kelimesinin, madde metninde yer almadığı için bir sorunla karşı karşıya olduklarını belirten Güvenç, “Bunun üzerine yasama uzmanlarıyla yaptığımız görüşmede, ‘Bir önergeyle madde çıkarılır. Madde çıkarıldığı için gerekçe de çıkarılır. Madde, küçük bir müdahaleyle yeniden önerilir.’ denildi. Bunu muhalefetle iş birliğiyle yapalım istedim ancak bu konuda bir mutabakat sağlanamadı. Çoğunluk, ‘Bu, yarına kalırsa muhalefet gereksiz yere ‘Madde çekildi. Polemik oldu, gereksiz gündem oluşur. Biraz daha yorulalım ama işimizi yapıp gidelim.’ diyor. Ben de saygı duyuyorum” değerlendirmesini yaptı.
 
‘SIVAZLAMA’ KELİMESİ MADDEDEN ÇIKARILDI
 
AKP ve MHP’nin kabul edilen önergesiyle, çarşı ve mahalle bekçilerinin “durdurma ve kimlik sorma” yetkisini içeren madde, gerekçesi yeniden düzenlenerek teklife eklendi. Değişiklik yapılmadan yeniden ihdas edilen maddenin gerekçesinden, “Durdurulan kişi üzerinde, giysilerinden herhangi birisi çıkarılmaksızın, elle, yüzeysel olarak, yoklama biçiminde bir kontrol yapılabilir. Yoklama ve sıvazlama, durdurma sırasında, bekçinin kontrol amaçlı yapabileceği işlemlerdendir. Bu işlem, şüphenin kuvvetlendiği durumlarda yerine getirilecek bir tedbirdir. Yoklama, görevli bekçi tarafından el ile şüphelenilen kişinin üstünün, mahremiyetine ve elbisesinin detaylarına vakıf olunmayacak ve elbisesi çıkarttırılmayacak şekilde farklı noktalarına dokunulmak suretiyle kontrol edilmesini ve suç unsuru eşyaların bulunup bulunmadığının belirlenmesini ifade etmektedir. Sıvazlama ise yoklama işleminin, elin kişinin üstünden kaldırılmaksızın sürekli bir şekilde gezdirilmesi suretiyle yerine getirilmesidir” ifadeleri çıkarıldı.
 
Komisyon görüşmeleri bugün devam eden kanun teklifinin gelecek hafta Meclis Genel Kurulu’na getirilmesi bekleniyor.
 
AKP’nin teklifinde, bekçilere verilecek yetkiler ve sistemdeki düzenlemeler konusunda şunlar yer alıyor:
 
*Genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak üzere emniyet ve jandarma teşkilatları bünyesinde silahlı bir kolluk olarak çarşı ve mahalle bekçileri istihdam edilecek.
 
* Bekçi, “bekçi olduğunu belirleyen belgeyi” gösterdikten sonra, durdurduğu kişiye durdurma sebebini bildirecek, durdurma sebebine ilişkin sorular sorabilecek, kimliğini veya bulundurulması gerekli diğer belgelerin ibraz edilmesini isteyebilecek.
 
* Belgesinin bulunmaması, açıklamada bulunmaktan kaçınması veya gerçeğe aykırı beyanda bulunması dolayısıyla ya da sair surette kimliği belirlenemeyen kişi tutularak durumdan derhal genel kolluk görevlileri haberdar edilecek. Durdurma sebebinin ortadan kalkmasıyla, kişilerin ve araçların ayrılmalarına izin verilecek.
 
* Bekçiler, durdurduğu kişi üzerinde veya aracında silah veya tehlike oluşturan diğer bir eşyanın bulunduğu hususunda yeterli şüphenin varlığı halinde, kendisine veya başkalarına zarar verilmesini önlemek amacına yönelik el ile dıştan kontrol dahil gerekli tedbirleri alabilecek. Bu amaçla kişinin üzerindeki elbisenin çıkarılması veya aracın, dışarıdan bakıldığında içerisi görünmeyen bölümlerinin açılması istenemeyecek.
 
*  Bekçiler, suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydandayken; şüphelileri yakalamak, yakaladıkları şüphelilerin kendilerine veya başkalarına zarar vermelerini engelleyici tedbirleri almak, suç delillerinin kaybolmaması veya bozulmaması için gerekli muhafaza tedbirlerini almak, varsa olayın tanıklarının kimlik ve adres bilgilerini tespit ederek genel kolluk birimlerine bildirmekle görevli ve yetkili olacak.
 
* Bekçiler, haklarında tutuklama veya yakalama kararı çıkarılmış kişileri gördükleri takdirde yakalayacak ve bağlı bulunduğu genel kolluk kuvvetlerine teslim edecek. Bekçileri, 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Yasası’nın 16. maddesi kapsamında zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak.
 
* Bekçilerin haftalık çalışma süresi 40 saat olacak. Emniyet ve asayişin gerektirdiği durumlarda haftada bir gün istirahat verilmek kaydıyla bu süre artırılabilecek.
 
* Şiddet mağduru kadın ve çocuklar kolluğa teslim edecek.
 
* Yolda hastalanan, kazaya uğrayan, düşüp kalan ve genel durumu itibarıyla yardıma muhtaç olanlara yardım edecek.
 
* Şiddet mağduru veya şiddete ya da istismara uğrama riski taşıyan kadın ve çocukları, kimsesizleri, engellileri ve acizleri en yakın genel kolluk birimlerine teslim edecek.
 
* Bir semt, yer, yol veya sokak sormak için başvuranlara bilgi verecek.
 
 * Doğum, ölüm, hastalık, kaza, yangın veya afet gibi önemli ve acele haller sebebiyle, yapılacak yardım isteklerinden gücü dahilinde olanları öncelikle yerine getirecek.
 
* Uyuşturucu madde imal edildiği, satıldığı veya kullanıldığından, kumar oynandığından ya da fuhuş yapıldığından şüphe edilen yerleri bağlı bulundukları genel kolluk birimlerine bildirecek.
 
* Halkın sükun ve istirahatini bozanları ve başkalarını rahatsız edenleri engelleyecek, sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe mani olan taşıtları ve diğer engelleri kaldırılmasını sağlayacak.
 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.