DOLAR 8,5492
EURO 10,0853
ALTIN 495,52
BIST 1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Gök Gürültülü
İstanbul
29°C
Gök Gürültülü
Pts 31°C
Sal 32°C
Çar 33°C
Per 34°C

Buldan: Gezi Türkiye halklarının ortak mücadelesidir

18.06.2021
A+
A-
ADANA – Gezi aileleriyle bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Gezi Türkiye halklarının ortak mücadelesi, kolektif itirazı, soygunculuğa karşı her kesimden hak taleplerinin dayanışmasıdır” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin, “Kadın yoksulluğuna hayır” buluşmaları kapsamında Çukurova’da 3 günlük ziyaretleri sona erdi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ve partinin kadın milletvekilleri ile Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce’nin yer aldığı heyet, Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Defne Semt Evi’nde kadınlar ve Gezi Direnişi’nde yaşamını yitirenlerin aileleriyle bir araya geldi.
 
ZULÜM VE EŞİTSİZLİK 
 
Buluşmada konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Başaran, “Yaşamın her alanına ve toplumun her hücresine yayılmış olan adaletsizliğin şahitliğini yapıyoruz ve bunu yakından hissediyoruz. Ama kadınlar olarak bunu ayrıca daha fazla yaşıyoruz. Hukuki olarak hiçbir yerde adalete ulaşamıyoruz. Suçluların cezalandırılması için kapısını çaldığımız tüm mahkemelerde ve adliyelerde maalesef adalet değil, erkek yargının verdiği kararlarla faillerin ödüllendirildiği bir süreç yaşıyoruz. Kadınların, mücadele ettikleri için cezaevlerine konuldukları, öz savunmalarını yapmak zorunda kaldıkları için cezaevlerinde tutuldukları ve müebbetle yargılandıkları bir süreçten geçiyoruz. Kadınlar, eş başkanlık sistemi, siyasette eşit temsiliyeti sağladıkları için ve biz toplumun yarısı olduğumuz için ‘siyasette de var olacağız’ dedikleri için cezaevlerinde rehin tutuluyor. Kadınlar adaleti Emine Şenyaşar gibi betonların altında arıyor, Cumartesi Anneleri gibi yıllardır Galatasaray Meydanında arıyor, Barış Anneleri gibi beyaz tülbentleriyle yollara düşerek arıyorlar. Ama maalesef erkek egemen sistemin bize dayattığı adaletsizlik, zulüm ve eşitsizlikle karşı karşıyayız” dedi.
 
ÇÖZÜM ORTAK MÜCADELE
 
“Çözüm ortak mücadele ve bir yol açabilmektir” diyen Başaran, “Biz sadece tespit etmek için yola çıkmadık, sadece gelip görelim diye değil, bunu her platformda dile getirmek ve hep birlikte çözüm üretmek için yola çıktık. Çözüm ortak mücadeledir, çözüm kendimize bir yol açabilmektir. Çünkü şu an erkek egemen iktidar yolumuza dikilmiş durumdadır” şeklinde konuştu. 
 
BULDAN: TEK YOL DAYANIŞMA
 
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Gezi Direnişi’nde yaşamını yitirenleri anarak, “Katledilen gençlerimizin, çocuklarımızın yarım kalan gülüşlerine hem siyaseten hem de birer birey olarak borç yüklü olduğumuzu, bu borcumuzu ancak onlar için gerçek bir adaleti sağlayarak ve de Gezi’nin haklı taleplerini bir gün mutlaka hayata geçirerek telafi edebileceğimizi öncelikle vurgulamak isterim. Evet, eşitsizliklerle, baskıyla, hukuksuzlukla yönetilen bir ülkede halkın taleplerini ifade etmesi, bir araya gelmesi, ortak itirazda bulunması aynı zamanda bir sonuçtur. Gezide milyonlar baskılara karşı özgürlük taleplerini dile getirdi. Gezi; emek sömürüsüne, doğa talanına, mafya düzenine, soygunculuğa, eşitsizliğe karşıydı. Gezi; Türkiye halklarının ortak mücadelesi, kolektif itirazı, soygunculuğa karşı her kesimden hak taleplerinin dayanışmasıydı. İşte bu dayanışma bizleri demokrasiye, eşit yaşama, barışa ve adalete götürecek olan tek yoldur” ifadelerini kullandı.
 
‘ACIMIZ DA MÜCADELEMİZ DE BİRDİR’
 
Gezi Direnişi’nde 8 kişinin hayatını kaybettiğini, 40 kişinin gözünü yitirdiğini anımsatan Buldan, “Ben bir asırlık bu sistemin çeyrek asırlık adalet arayıcısıyım. Galatasaray Meydanı’na adalet talebi ile çıktığım günden bugüne devam eden yürüyüşüm, bugün beni sizlerle buluşturmuştur. Kayıpların nasıl bir acı olduğunu çok iyi bilirim, gelmeyen adaletin ne kadar yakıcı olduğunu sizler kadar hissederim yüreğimde, beynimde. Mezar taşı olmayan, sevdiklerinin kemiğine dahi ulaşamayan anneler ve eşlerle oturdum Galatasaray Meydanı’nda. İnanın bir mezarımın olmasının nasıl bir şans olduğunu duyumsadım gizlice, utanarak hissettim. Cumartesi Anneleri, 26 yıldır hala her Cumartesi hakikati soruyor, adalet talep ediyor. Evet, tam 26 yıl hesap verilmediği gibi Cumartesi Annelerini de yargılamaya çalışıyorlar, özellikle bu dönemlerde. İşte bu nedenle; hesap verilmediği için, hakikatlerle yüzleşilmediği için, adalet sağlanmadığı için binlerce kayıp, binlerce can solduruldu bu ülkede. Gezi kayıpları da yüzleşilmemiş bir tarihin, sağlanmamış bir adaletin sonucu olarak bu tarihsel kayıplarımıza ne yazık ki eklendi. O nedenle kayıplarımız da birdir, acılarımız da birdir. Ve aynı zamanda mücadelemiz de birdir. Hakikat ve adalet arayışımız da birdir” diye konuştu. 
 
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ 
 
Kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin her geçen gün artış göstermesine rağmen İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiğini söyleyen Buldan, şunları söyledi. “Bu ülkede her gün onlarca kadın katledilirken, şiddete uğrarken, tekçi erkek iktidar mevcut yasaları dahi uygulamayarak kadın katillerine yargı kalkanı oluşturdu. Yetmedi kadınların yaşamını güvence altına almanın tedbirlerini öneren İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiler. Bir tek adam milyonlarca kadının can güvenliğini, yaşam hakkını bir imzasıyla feshetti. Oysa İstanbul Sözleşmesi dünyada ve ülkemizde kadınların tarihsel mücadeleleri sonucu elde ettikleri değerli bir kazanımıdır. Bu nedenle demokratik muhalefetin en dinamik gücü olan biz kadınlar, tekçi erkek iktidarın bu kadın düşmanı politikalarına asla geçit vermeyeceğiz, asla seyirci kalmayacağız. Nasıl mücadele ederek İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasını sağladıysak, nasıl 6284 sayılı kanunun yasalaşmasını sağladıysak, nasıl eş başkanlık sistemini hem belediyelerimiz hem de partimiz aracılığıyla yasalaşmasını sağladıysak ve eşit temsiliyet ilkesini siyasette hayata nasıl geçirdiysek, aynı şekilde de İstanbul Sözleşmesi’nin her bir maddesinin tek tek uygulanmasını sağlayacağız. Kadınların sahip olduğu örgütlülük ve öz gücü, İstanbul Sözleşmesi’ni mutlaka uygulatacaktır, hep birlikte uygulatacağız.
 
ORTAK MÜCADELE
 
Onlar kadınları, ezilenleri koruyacağına, halka hizmet edeceklerine kendi rant çevrelerine ve mafyaya hizmet edip, kirli ittifaklarını kirli yöntemlerle koruya dursunlar. Bizden çaldıkları her canın, her varlığın hesabını kadınlar olarak kurulacak ilk seçim sandığında ve adalet önünde mutlaka ama mutlaka soracağız. Haftalardır nasıl bir suç teşkilatı oluşturdukları; bakanından yargısına, gazetecisine, bürokratına kadar nasıl bir suç ortaklığı kurdukları sere serpe ortaya serilirken, onlar tamamen hukuk dışı bir şekilde Gezi’yi, Kobanê protestolarında yargılamaları devam ettiriyorlar. Ama şunu bilsinler, kadınların ortak mücadelesi bu ülkeye özgürlüğü, barışı ve eşitliği getirecek.”
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.