DOLAR 6,8525
EURO 7,7041
ALTIN 391,66
BIST 8,5439
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu

Buldan: Kadın kazanımlarına dönük siyasal şiddet uygulanıyor

17.11.2019
A+
A-
İSTANBUL – HDP Kadın Meclisi’nin “Yerel Yönetimlerde Kadınlar’ başlığıyla gerçekleştirdiği toplantıda konuşan Eş Genel Başkan Pervin Buldan, “Türkiye’de kadınlara ve kadın kazanımlarına yönelik olarak siyasal şiddet uygulanmaktadır Siyasette yıllardır süre gelen erkek egemen çoğunluğu ciddi anlamda kırdık” dedi.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, İstanbul Taksim Hill Otel’de “Yerel Yönetimlerde Kadınlar” gündemli yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya HDP Eş genel Başkanı Pervin Buldan, Demokrasi İçin Birlik Platformu’ndan Nesteren Davutoğlu, Akademisyen Büşra Ersanlı, İktisatçı Nesrin Nas, AKP Kurucularından Fatma Bostan Ünsal, Barış Akademisyenlerinden Meral Camcı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Milletvekili Melda Onur, Bağımsız Feminist Feride Eralp ve HDP Silopi Belediye Eşbaşkanı Adalet Fidan ve Kadın Meclisi’nin çok sayıda üyesi katıldı. 
 
‘ONURUN VE VİCDANIN PARTİSİ’
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan HDP Eşgenel Başkanı Pervin Buldan, onur ve vicdanın partisi olduklarını dile getirerek, AKP iktidarının vicdanına, aklına hapsedilmek istenen siyaset alanına karşı HDP’li kadınların siyaset alanı oluşturduğunu belirtti. Temel bir ilkeleri olduğunu ifade eden Buldan, “Kadın özgürlükçü paradigma temel ilkemizdir. Kadın özgürlüğünün bütün özgürlüklerin temeli olduğuna inanıyoruz. Kadın hareketinin mücadele birikiminden beslenen eşit temsiliyet temelinde, erkeklere rağmen siyaset yapan tek partiyiz. İşe öncelikle kedimizde kendi siyasi oluşumumuzdan başladık. Bu günden itibaren merkezi yönetimden yerel yönetime kadar eşit kadın temsiliyetini zorunlu olarak gördük. Eşbaşkanlık sistemini bu şekilde hayata geçirdik. Kadınların karar mekanizmalarında yer almasını sağladık. İl ve ilçe yönetimlerinde fiili olarak eşbaşkanlık sistemini uygulamaktayız.  Bu sistemi eksiksiz uygulamaya çalıştık, çalışıyoruz. 2019 seçimlerinde her yerde adaylarımızı deklere ettiğimiz gibi eşbaşkanlık sistemini benimsedik” dedi. 
 
‘YÜZDE 50 KADIN TEMSİLİYETİ’
 
Bu doğrultuda 2006’dan beri genel başkanlıkta, il ve ilçe yönetimlerinde fiili olarak eşbaşkanlık sistemini uyguladıklarını vurgulayan Buldan şöyle konuştu: “Yüzde 35 pozitif ayrımcılık oranından, yüzde 40 kota sistemine ve sonrasında da yüzde 50 kadın temsiliyeti ile eşit temsiliyete doğru ilerledik. Bu sistemi eksiksiz uygulamaya çalıştık ve başardık da. Siyasi partide, il ve ilçelerimizde uyguladığımız eşbaşkanlık sistemini, 2014’teki yerel yönetimler seçimlerinde kazandığımız belediyeler ile bir üst aşamaya taşıdık. 2014 seçimlerinde halka deklare ettiğimiz eşbaşkanlık sistemi yüksek oy oranları ile halkın onayını almış, toplumsal meşruiyet elde etmiştir. Son olarak 2019 seçimlerinde de yine her yerde adaylarımızı deklare ettiğimiz gibi eşbaşkanlık sistemine göre belirledik.” 
 
‘ERKEK EGEMENLİĞİNİ KIRDIK’
 
Hem parlamentoda hem de yerel yönetimlerde kadınlara geniş bir alan açtıklarını vurgulayan Buldan, “Eşbaşkanlık sistemiyle yönettiğimiz belediyelerimizde kadınların haklarını koruyup geliştirecek kurumlar oluşturduk. Bütün parti organlarımızda kadın cins bilincini yükseltecek ve hak arama mücadelesini geliştirecek çalışmalara çok büyük bir ağırlık verdik. Gerek Meclis’te milletvekili sayısı açısından gerekse yerel yönetimlerdeki eş belediye başkanları açısından yıllardır süre gelen erkek egemen çoğunluğu ciddi anlamda kırdık. Ve bu açıdan ciddi anlamda öncü bir rol de oynadık” diye konuştu.
 
‘SİYASAL ŞİDDET UYGULANIYOR’
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele haftasın olunduğunu hatırlatan Buldan, Kadına yönelik fiziksel şiddetin çok ağır biçimlerde yaşandığını hatırlattı. “Ülkemizde bir diğer taraftan kadınlara ve kadın kazanımlarına yönelik olarak siyasal şiddet uygulanmaktadır. Ve bu şiddet bizzat hükümet tarafından devlet gücü kullanılarak yapılmaktadır” diyen Buldan, şöyle devam etti: “Siyasi operasyonlar, 4 Kasım darbesi, OHAL’in ilanıyla beraber yerel yönetimlerimize yapılan ve bugüne değin sürdürülen kayyım darbeleri kadının siyaset hakkına yapılan bir saldırı, uygulanan bir devlet şiddetidir.  Bu saldırıların merkezinde uzun soluklu bir kadın mücadelesinin kazanımı olan eş başkanlık sistemi bulunmaktadır. Bunun en önemli nedeni erkeklik rejimini esas alan hükümetin eril sistemi koruma anlayışıdır.” 
 
‘KADINSIZLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR’
 
Figen Yüksekdağ’ın Eş Genel Başkanlık görevindeyken siyasi bir darbe sonucu tutuklandığını sözlerine ekleyen Buldan, “Yine Sayın Selma Irmak, Sayın Sebahat Tuncel, Sayın Aysel Tuğluk, Sayın Gültan Kışanak ve daha burada adını sayamayacağım yüzlerce kadın seçilmiş, siyasetçi ve çalışanımız hala tutuklu. Son süreçte yine kayyım darbeleri ile kadın eş başkanlarımız görevlerinden alınmış ve büyük çoğunluğu tutuklanmıştır. Sadece şu son süreçte 8 kadın belediye eş başkanımız tutuklanmıştır. Yine il ve ilçe kadın eş başkanlarımız gözaltına alınmış bir kısmı tutuklanmıştır. Bu yönelimlerle demokratik siyaset ve yerel yönetimler kadınsızlaştırılmaya çalışılmaktadır” diye belirtti.
 
‘YAPILAN KADIN SİYASETİNE DARBEDİR’
 
Yapılanın şey aleni bir şekilde kadın siyasetine darbe olduğunu dile getiren Buldan, şunları ifade etti: “Bu yapılan eşit temsiliyete darbedir. Kadınların siyasi tercih ve iradesi cunta yöntemleri ile gasp edilmeye çalışılmıştır. Üstelik atanan kayyımların izledikleri politikalar ve uygulamalar halk düşmanı, emek düşmanı tarih ve doğa düşmanı olmakla beraber tam anlamıyla da kadın düşmanıdır. Nitekim görev başına gelir gelmez ilk icraatları kadın kurumlarını topyekûn kapatmak olmuştur. Diğer taraftan, kayyımlar tarafından yapılan büyük vurgunlar, halkın belediyesinin bu vurgunlarla borç batağına sokulması, kamu varlıklarının yağma edilmesi bütün halkımızın olduğu gibi kadınların hakkından, emeğinden, geleceğinden çalmıştır.” 
 
‘KAZANIMLARIMIZIN KORUNMASI ELZEMDİR’
 
Sadece Türkiye’de değil dünya genelinde en fazla kadın temsiliyet oranına sahip partinin HDP olduğunu belirten Buldan, şunları söyledi: “Bu kazanımın bütün kesimlerden kadınlar tarafından sonuna kadar savunularak gerçek bir eşitliğe ulaşıncaya değin kadın özgürlük mücadelesinden ve mücadele birliğinden asla geri durulmaması biz kadınlar açısından elzemdir. Kadınlar HDP’de başardığını siyasette ve yaşamın her alanında mutlaka başaracaktır. Biz kadınlar mutlaka ortak hareket etmeliyiz. Birlikte mücadele yürütmeliyiz. Kadın ittifakı, dayanışması, kadın kazanımlarının korunması ve geliştirilmesi için elzemdir.” 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.