DOLAR 6,7618
EURO 7,3653
ALTIN 358,54
BIST 93.087
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

CHP: İşsizlik maaşının süreleri uzatılmalı

16.03.2020
A+
A-

ANKARA- Özel sektörde ücretsiz izine çıkarılanların ücretlerinin bir kısmının işsizlik sigortası fonundan ödenmesini öneren CHP, virüsün etkilerinden toplumun tüm kesimlerini korumak amacıyla aile sigortasının Meclis’ten bir hafta içerisinde geçirilmesini istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, koronavirüs gündemi ile toplanan MYK sonrası parti genel merkezinde açıklama yaptı.

Tüm çabalara rağmen koronavirüsün Türkiye’de olduğunu belirten Öztrak, söz konusu salgının sağlığı etkilediği kadar küresel ekonomiyi de tehdit ettiğini vurguladı. Küresel ticaretin durma noktasına geldiğini, IMF başta olmak üzere Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşların alarma geçtiğini söyleyen Öztrak, “Bizim de üyesi olduğumuz Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), 2020’de küresel büyüme beklentisini 0,5 puan aşağı çekerek yüzde 2,4’e indirdi. IMF, salgının ekonomik yükünü hafifletmek ve ihtiyacı olan üye ülkelere destek olmak amacıyla, 50 milyar dolarlık bir finansman paketi hazırladı. Dünya Bankası üresel salgına müdahale amacıyla 12 milyar dolarlık bir finansman paketi açıkladı” dedi.

‘AİLE SİGORTASI TBMM’DEN GEÇİRİLMELİ’

Koronavirüsünün Türkiye ekonomisini de etkilemeye başladığının altını çizen Öztrak, CHP olarak ekonomik tedbirlere ilişkin öneriler hazırladıklarını kaydetti. Hazırladıkları ekonomi paketini, virüsün aileler üzerindeki ekonomik ve sosyal etkilerini sınırlayacak ve krizin üretim üzerinde kalıcı etki yaratmasını önleyecek önlemler olarak ikiye ayırdıklarını ifade eden Öztrak, önerilerini şöyle sıraladı: “Salgının etkilerinden toplumun tüm kesimlerini korumak ve vatandaşların tedbirlere uyum maliyetini azaltmak için aile sigortası, TBMM’den bir hafta içerisinde geçirilmelidir. Virüse karşı alınan önlemlere uyumu kolaylaştırmak ve salgının neden olacağı ekonomik daralmadan çalışan kesimlerin en az etkilenmesi için derhal kamu ve özel kesimde çalışan ve virüsün bulaşma riski yüksek kesimlerin izin şartları kolaylaştırılmalı.”

 ‘İŞSİZLİK MAAŞININ SÜRELERİ UZATILMALI’

İşsizlik maaşı sürelerinin uzatılması gerektiğini belirten Öztrak, “Korona virüsü nedeniyle özel sektörde ücretsiz izine çıkarılanların ücretlerinin bir kısmı işsizlik sigortası fonundan ödenmeli. Bu ve buna benzer olağanüstü koşullarda kullanılmak üzere işsizlik sigortasından yararlanma şartları yeniden düzenlenmeli. Okulların tatil edilmesi nedeniyle ücret alamayacak öğretmenlerin mağduriyeti giderilmelidir. Zora düşecek küçük esnaf ve kobilere yönelik vergi ve sigorta primleri ertelenmelidir. Bir hafta içerisinde sicil affı çıkarılarak bu kesimlerin krediye ulaşmaları kolaylaştırılmalıdır. Yurttaşlarımıza gıda, hijyen ve medikal alanlarında sağlanacak destekler için hem merkezi hükümet, hem de mahalli idareler odaklanmış stratejik planlar geliştirmeli ve bunlar tam bir eşgüdüm içinde uygulamalıdır” diye belirtti.

‘MANEVRA ALANI YARATILMALI’

Öztrak devamla alınması gereken tedbirlere ilişkin de şunları ifade etti: “Belediyelerin ve dağıtım şirketlerinin su, elektrik ve gaz faturalarının ödemelerindeki gecikmeler nedeniyle kesme işlemleri derhal durdurulmalı, ödeme yapılmadığı için kesilen su, elektrik ve gaz yeniden bağlanmalıdır. İller Bankası’ndan belediyelere aktarılan gelirlerde yapılan her türlü kesinti, derhal askıya alınmalıdır. Kamu maliyesinde ilave sağlık harcamaları başta olmak üzere iç talebi destekleyecek teşvik ve yatırımlar için manevra alanı yaratılmalıdır. Bu çerçevede, bir hafta içerisinde çıkarılacak bir yasayla yol, köprü, tünel, havaalanı, şehir hastaneleri için yapılacak garanti ödemeleri bir yıl için ertelenmelidir. Bir hafta içerisinde ‘konaklama vergisi’ ve ‘turizm tanıtma fonu kesintisi’ni kaldıracak yasal düzenleme TBMM’den geçirilmelidir.”

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.