DOLAR 6,8223
EURO 7,5691
ALTIN 379,35
BIST 105.520
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

CHP’den ‘Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri İzleme ve İnceleme Komisyonu’ kurulsun teklifi

10.07.2019
A+
A-

ANKARA – CHP, “Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerini İzleme ve İnceleme Komisyonu” kurulması iççin Meclis İçtüzüğünde değişiklik yapılmasını teklif etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinin yarattığı yetki önceliğinin ve yasamanın önündeki sorunların giderilmesi amacıyla “Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri İzleme ve İnceleme Komisyonu Kurulması” için Meclis İçtüzüğünde değişiklik yapılmasına dair teklifi Meclis Başkanlığı’na sundu.
 
Meclis Anayasa Komisyon Üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu’nun hazırladığı Meclis İçtüzük Değişiklik Teklifinin gerekçesinde parlamentoların, tarihsel olarak özgürlük mekanları olarak çıktığına işaret edilerek, “Tanzimat’tan günümüze tanık olunan evrim sürecinin monarşilerde hükümdarın düzenleyici yetkilerinin temsili organa geçirilmesi suretiyle, kural koyma ve onları uygulama görev ve yetkilerinin birbirinden ayrılma süreci ile teyit edildiğini” ifadesi kullanıldı.
 
‘ANAYASAL SİSTEMATİĞİN GEREĞİ’
 
Anayasa sistematiği bakımından, hak ve özgürlükler düzenlendikten hemen sonra, bunları koruma organı olarak Meclisin yer aldığı belirtilen gerekçede, “Anayasal sistematik, önce özgürlük sonra iktidar anlayışını yansıtıyor. Bu anlayış, liberal anayasacılığın belirgin özelliğidir. Bu bakımdan, TBMM’nin özgürlük mekânı olması nedeniyle kural koyma yetkilerini sahiplenmesi, sadece tarihsel misyonunun değil, anayasal sistematiğin de bir gereği olduğuyla gerekçelendirilmiş” diye belirtildi.
 
CUMHURBAŞKANLIĞI KARARANAMELERİ İZLEME KOMİSYONU
 
Teklifte, Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerindeki Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri arasında, düzenleyici nitelikte olanların üç grupta toplanabileceği önerisi getirildi. Buna göre, “Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile Düzenlenemeyecek Alanlar”, “ Bağlı ve Kayıtlı Yetkileri” ve “Özgül Yetkileri” başlıklarıyla gruplandırıldı.
 
‘TEK KİŞİ 41 ADET KARARNAMEYİ YÜRÜRLÜĞE KOYDU’
 
54 CHP milletvekilinin de imza verdiği teklifte, “27’nci dönemin yasama faaliyeti olarak bugüne kadar TBMM’de 600 milletvekili 691 maddeyi görüşerek 39 kanun teklifini kanunlaştırırken, tek kişi 41 adet Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle bin 915 maddeyi hem de ‘gerekçesiz’ bir şekilde yürürlüğe soktu. Yasamanın asli sahibi olan TBMM’nin belirleyici konumunu açıkça göz ardı edildiğini bu nedenle kurulması öngörülen komisyonun ne kadar gerekli olduğunu ifade ederek TBMM’nin, 600 milletvekilli ve 200 aşkın yasama uzmanıyla pekâlâ Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yapılan düzenlemeleri hukuken çerçeveleyebileceğini ve Anayasa Mahkemesi’ne başvuru ile de yargısal denetim yolunu işletebilir” ifadeleri yer aldı.
 
‘CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMELERİ BELİRSİZ VE GRİ’
 
Gerekçesinin son bölümünde, “6771 sayılı Kanun, esas itibariyle sadece yürütme organını yeniden yapılandırmış olmakla birlikte, yasama ve yürütme yetkilerinde olduğu gibi yasama ve yürütme ilişkileri bakımından da köklü değişiklikleri beraberinde getirdi. Kural koyma yetkisinin TBMM’ye aidiyeti ilkesi devam ediyor olsa da, yürütmeye ilişkin düzenleyici yetki alanları belirlenmiş olmakla birlikte, yasa ve Cumhurbaşkanı Kararnameleri arasında belirsiz ve gri alanlar da yok değildir” diye belirtildi.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.