DOLAR 8,4705
EURO 10,2921
ALTIN 502,04
BIST 1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Gök Gürültülü
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Pts 24°C
Sal 28°C
Çar 26°C
Per 23°C

Cizre’de istismar davasına bakan mahkemeden ‘yetkisizlik’ kararı

29.04.2021
A+
A-
ŞIRNAK – Cizre’de 40’ı aşkın öğrenciyi cinsel istismara maruz bırakan B.E.’nin yargılamasına bakan Cizre Asliye Ceza Mahkemesi “yetkisizlik” kararı vererek, dosyayı bir üst mahkeme olan Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi. 
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan Merkez Anadolu Lisesi’nde 40’ı aşkın öğrencisine cinsel içerikli mesajlar gönderip, kimi öğrencileri cinsel istismara maruz bırakan Müdür Yardımcısı B.E., açığa alındıktan sonra sadece bir yıl kademe dondurma cezası verildi. Daha sonra göreve dönen müdür yardımcısı Urfa’da bir okula atandı. 4 çocuğun şikayeti üzerine hakkında soruşturma başlatılan B.E.’nin ilk duruşması Aralık 2020 tarihinde görüldü. B.E.’nin katılmadığı duruşmada, avukatların tutuklama talebi ise mahkeme tarafından “kaçma şüphesi” olmadığı gerekçesiyle ret edildi.
 
MAHKEMEDEN ‘YETKİSİZLİK’ KARARI 
 
Suçun süreklilik arz ettiğini belirten avukatlar, ayrıca “zincirleme suç hükümlerinin” uygulamasını isteyerek, suçun cezasının alt ve üst sınırlarının dikkate alınarak, Asliye Ceza Mahkemesi’nin “yetkisizlik” kararı verip, dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini talep etti. Avukatların itirazlarını değerlendiren mahkeme, “yetkisizlik” kararı vererek, dosyanın Cizre Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi. Sanık E.B.’nin de buna karşı Cizre Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak, karara itiraz ettiği öğrenildi. 
 
Mahkeme gerekçeli kararında şu ifadelere yer verdi: “Dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi; Her ne kadar sanık B.E. hakkında müştekilere karşı TCK’nın 105/1 maddesi uyarınca ‘Cinsel Taciz’ suçundan cezalandırılması istemi ile mahkememize kamu davası açılmış ise de dosyanın yapılan incelemesinde, müştekilerin yargılama aşamasındaki ayrıntılı beyanları ve dosya kapsamındaki diğer deliller ile yerleşik Yargıtay içtihatları da göz önüne alındığında sanığın üzerine atılı eylemin TCK’nın 103/1-l, cümlesinde geçen ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçunu oluşturup oluşturmayacağına ilişkin tartışmanın üst dereceli olan, görevli Ağır Ceza Mahkemesince yapılması gerektiği gözetilerek CMK 4 ve 5. maddeleri uyarınca mahkememizin görevsizliğine ve dosyanın görevli Cizre Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine…”
 
ÇOCUKLAR TEHDİT EDİLMİŞ
 
Yargılamaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan dosya avukatlarından Sabri Çatıkkaş, sanığın itirazının reddedilmesi durumunda dosyanın sil baştan Cizre Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görüleceğini belirtti. Dosyada 40’tan fazla çocuğa karşı işlenmiş “istismar suçu”nun yer aldığını anımsatan Çatıkkaş, “İstismarcı yaptığı görev ve çevresinden aldığı güç ile istismarı sürekli hale getirmiş ve korkmadan bu fiilleri işlemiştir. Nitekim olay patlak verene kadar çocuklar cesaret bulup şikayetçi olamamıştır. İlk şikayetten sonra diğer çocuklar da cesaret bulup, okul yönetimine beyan vermişlerdir. Okul yönetimi bu beyanları gerekli yerlere iletmiş ve daha sonra savcılık tarafından soruşturma başlatılmış, şahıs önce görevden uzaklaştırılmış daha sonra Cizre’den tayini çıkarılıp İstanbul’a gönderilmiş ve şu an aktif olarak çalışmaktadır. Tabi şunu belirteyim; savcılığın soruşturma başlatma süreci de çok sancılı geçmiş, bazı kişiler soruşturma başlatılmasını olayın ilgili birimlere gönderilmesini engellemeye çalışmış, hatta çocuklardan çoğu tehdit edilmiş, ancak başarılı olamamışlar. Daha sonraki süreçte çocuklar savcılığa ifade vermeye çağrılmış çocuklar savcılıkta aldıkları tehditler ve ailelerine yapılan baskılar nedeniyle önce ifade verip daha sonra ifadelerini değiştirmiş bazıları da şikayetlerini geri çekmiştir” dedi.  
 
DOSYA ÜST MAHKEMEDE
 
Halihazırda şikayeti devam eden az sayıda çocuğun bulunduğunu kaydeden Çatıkkaş, “Savcılık, şikayetini geri çeken çocuklar yönünden istismara ilişkin açık delil ve beyan olmasına rağmen cinsel taciz suçundan takipsizlik kararı vermiş, şikayeti devam eden çocuklar yönünden ise cinsel taciz suçundan Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açmıştır. Hazırlanan iddianame okunduğunda açık açık istismar olmasına rağmen savcılık, Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açmış, neticede katıldığımız 10.12.202 tarihli ilk duruşmada, yaptığımız itirazlara ilişkin şahsın tutuklanması yönündeki talebin reddine, görevsizliğe ilişkin talebin celse arasında karar verilmesine karar verilmiş, daha sonra 14.12.2020 tarihinde talebimizi kabul ederek görevsizlik kararı ile dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar vermiştir. Şahıs dosyaya itiraz etmiş, itirazın değerlendirilmesi için dosya üst mahkemeye gönderildi” ifadelerini kullandı. 
 
KADEME CEZASI İLE YETİNİLDİ 
 
Olayın başından itibaren şahsın korunmaya çalışıldığına dikkat çeken Çatıkkaş, şöyle dedi: “İdari tahkikatı yapan ve 50’den fazla çocuğu dinleyen muhakkik (soruşturmacı) şahsın memurluktan çıkarılması yönünde görüş bildirmesine rağmen bakanlık, kademe ilerlemesinin durdurulmasına karar vermiş, daha sonra şahıs yönünden ödül gibi karar ile tayini İstanbul’a çıkmıştır. Fakat biz yapılacak yargılama ve çocukların dirençli iradeleri sonucunda çocukların kazanacağına inanıyoruz. Dosya Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak, biz burada tutuklama talebini ısrarla belirteceğiz. Umut ediyoruz ki mahkeme bu sefer tutuklama talebimizi kabul edecektir. Şahsın istismardan cezalandırılması ve tutuklanması sonucunda görevden de mecburen çıkarılacaktır. Bunun için Şırnak Barosu’nun yeni yönetimi ile elimizden geleni yapacağız.” 
 
KAMUOYUNA ÇAĞRI
 
“Dosyanın sahiplenmesi için kadın örgütleri ve kamuoyuna çağrıdan bulunan Çatıkkaş, “Bu dosyada sahiplenme ne kadar çok olursa istismarcının tutuklanması ve görevden alınması da o kadar hızlı olacaktır. Keşke böyle olmasa ve bu konularda kamuoyu baskısı olmadan da somut adımlar atılabilseydi. Maalesef böyle olmuyor. Bu nedenle bu konuda duyarlı insanları, çocukların elinden tutmaya davet ediyoruz.”
 
Sanığın itirazının reddedilmesi durumunda duruşmaya gün verilip yeniden görülecek. 
 
MA / Zeynep Durgut 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.