DOLAR 6,0739
EURO 6,5641
ALTIN 314,2
BIST 120.282
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

Çocuk dostu kentlerin inşası konuşuldu

20.04.2019
A+
A-
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Diyarbakır Şubesi tarafından “Kent ve Çocuk” konulu bir panel düzenledi. Moderatorlüğunü ŞPO Şube Sekreteri Dilan Kaya’nın yaptığı panelde konuşmacı olarak Araştırmacı Gizem Kıygı, Diyarbakır Çocuk Çalışmaları Ağı’ndan Gülesra Güllü ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Erdal Aladağ katıldı. 
 
Çok sayıda katılımcının olduğu panelde, yerel yönetimler bünyesinde farklı kültürleri kapsayan, bu kültürlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayan merkezler ve faaliyetler oluşturulması üzerinde durulup, yine kültür ve hafızanın korunması için Çocuk Oyunu Araştırmaları, Masal Evleri, Oyuncak Kütüphanesi, Çocuk Müzeleri, Çocuk Hafıza Merkezleri gibi eğitim materyallerinin üretilmesi ve tabelaların çok dilli oluşturulmasının önemi tartışıldı.
 
Çocuk Çalışmaları Ağı olarak, Diyarbakır’ın “Çocuk Dostu Kent” olması yönünde yürüttükleri çalışmalara dair konuşan Gülesra Güllü, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin son 5 yıla ait stratejik planlaması ve aynı dönemde çocuklara dair yapılan yıllık faaliyetleri inceleyerek nelerin geliştirilebileceğini konusunda Rengarenk Umut Derneği, Sosyal Hizmetler Uzmanları Derneği, Göç ve İnsani Yardım Vakfı, Solin Çok Amaçlı Çocuk ve Aile Merkezi ve Önce Çocuklar Derneği ile çalışmalar yürüttüklerini belirtti. 
 
‘ÇOCUK DOSTU KENTLER YARATILMALI’
 
Bununla birlikte “Çocukların Kent Algısı” konusunda Diyarbakır’ın farklı mahallerindeki çocuklarla bir araya geldiklerini ifade eden Güllü, “Ortaya çıkan veriler ışığında ‘Çocuk Dostu Kent’ ve buna dair politikalar geliştirirken Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin yaşama-gelişme, çocuğun yüksek yararının korunması, ayrımcılık yapmama ve katılım gibi dört temel ilkesinin referans alınması ve planlama süreçlerinde bu temel ilkeler gözletilerek gerçekleşmesi gerektiği kanaatine vardık. Çocuk yararını gözetmeden yapılan hiçbir kent düzenlemesi geleceği güvenli kılmaz. Bu yüzden çocuk dostu kentler yaratılmalı” dedi. 
 
ÇOCUK HAKLARI DAİRESİ KURULMASI ÖNERİSİ
 
Güllü, belediye bünyesinde yine çocukların bakış açısıyla değerlendiren, kentte çocuk haklarına dair farkındalık çalışmaları yapan Çocuk Hakları Dairesi kurulması önerisinde de bulundu. 
 
Bununla birlikte çocuk haklarının mevzuatla güvenceye alınması gerektiğini de ifade eden Güllü, dezavantajlı, madde bağımlısı, cezaevinde olan ve LGBT’li çocuklara dair savunma faaliyeti yürüten sivil toplum örgütlerinin desteklemesi gerektiğini kaydetti.
 
‘ÇOCUKLAR İÇİN ÖZEL BİR BÜTÇE AYRILMALI’
 
Araştırmacı Gizem Kıygı da, yerel yönetimlerde çocukların ihtiyaçlarını karşılamak üzere özel bir bütçe ayrılması gerektiğini ifade etti. Çocuklara dair oluşturulacak mekanların önemi üzerinde duran Kaygı, “Çocukların şehrin tarihi müzelerine götürülmesi, yine sosyal hizmetler birimi aracıyla çocuklara atölyeler düzenlemek gibi. Bunlar çok önemli çalışmalar. Bunun yanında çocukların mekânsal ihtiyaçları, park alanları, inşaat makinelerinin kent içerisindeki dolaşımı ve inşaatların güvenlikleri sağlanmalı. Yerel yönetimler, çocuk odaklı planlamaları gündeme almalı ve buna dair çalışmalar yürütmeli” diye konuştu. 
 
ÇOCULAR İÇİN OYUN PARKLARI VE YEŞİL ALANLAR SAĞLANMALI
 
 Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Erdal Aladağ ise, kentin farklı ilçelerinde yaşayan 150 çocukla yaptıkları görüşmelerde ulaştıkları sonuçlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
 
Çocukların bulundukları mekanlara göre birinden farklı ihtiyaçlarının ortaya çıktığını belirten Aladağ, “Çocuklar bulundukları kentle ilgi yetişkinlerden çok farklıdır. Her çocuk bulunduğu yeri kendi hayal dünyası ile anlatıyor. Çocukların en fazla ihtiyaç duydukları şeylerden biri açık yeşil alanların koruyabileceği, hayvanlarla birlikte yaşamın planladığı, çocukların temiz suya ulaşabileceği, oyun ihtiyacının karşılayabilecekleri ve yetişkinlerle birlikte vakit geçirebilecekleri ortak paylaşım alanları sağlanması” dedi. 
 
 
 
 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.