DOLAR 6,8613
EURO 7,7469
ALTIN 396,07
BIST 8,6250
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Gök Gürültülü

Çocuk İşçiler

12.06.2020
A+
A-

Bugün BM tarafından çocuk işçiliğine karşı ‘farkındalık’ yaratmak üzere kabul edilen 12 Haziran Dünya Çocuk İşçilikle Mücadele Günü. Uluslararası ve ulusal sermaye, hükümetler göstermelik bir takım kararlar aldı. Uygulamada ise etkili olmayan politikalar eşliğinde, çocuklar çalıştırılmaya ve iş cinayetlerinde öldürülmeye devam ediliyor.

İstatistiki verilere baktığımızda ise; Dünya genelinde yaklaşık 200 milyon çocuk işçi, emek istismarına maruz kalıyor. Ve her 10 çocuktan biri çalışmak zorunda bırakılıp temel özgürlüklerinden mahrum bir şekilde fiziksel, sosyal, kültürel, duygusal ve eğitsel gelişime zarar veren koşullarda çalıştırılıyor. Çocuk emeğine her sektörde rastlanmakla birlikte, çalışan çocukların yüzde 70’i tarım alanında işçilik yapıyor.

Vaziyet dünya genelinde böyle iken gelgelim günümüz Türkiye’sine .İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü kapsamında Türkiye’de çocuk işçiliğinin geldiği durum, hükümet politikaları ve çocuk işçi cinayetlerine ilişkin bir rapor hazırladı. Rapor, Türkiye’de yaklaşık 3 milyon çocuk işçi olduğuna dikkat çekerken, çocuklara yönelik olarak da giderek daha çok güvencesiz ve kötü çalışma koşulları dayatıldığını, çocuk işçiliğin çok tehlikeli işlere kaydığını, çocuk iş cinayetlerinin arttığını bildiriyor.

Bu da şunu gösteriyor ki, hükümet yetkilileri bunu önlemek adına sözüm ona ‘deklerasyonlar’ yayınlasa da çözümden öte, giderek yayılan ve önlenemez bir hal alan, adeta yeni çocuk katliamlarına davetiye çıkarmaktadır. Bunun en bariz örneğini sokaklara çıkıp şöylece bir göz gezdirince görmemek için kör olmak gerekiyor. Tekstil atölyelerinde , fabrikalarda yaşı 12 olup güvencesiz koşullarda sömürülerek , hakaretlere şiddete maruz bırakılmalarına rağmen 12 saat çalıştırılan çocuklar, sokaklarda oyun oynamak isteyip çalışmak zorunda bırakılan, okul okuyamadığından kardeşlerinin okul ihtiyaçlarını karşılamak için çalışanlar, yoğun yoksulluk sebebiyle yaşadığı memleketlerinden göç edip mevsimlik işçi olarak aylarca çadırlarda kalıp yağmur çamur, kavurucu sıcaklar altında yaşamları ve gelecekleri göz göre katledilen çocuklar. İş cinayetinde yaşamını yitiren çocukların ailelerine ‘bilmiyorduk’ demekle yetinen hükümet yetkileri bununla kalmayıp ailelere para teklifinde bulunup cezasızlıkla mükafatlandıran bir yönetim anlayışıya ne demeli!

Ayrıca vurgulamak gereken bir diğer nokta ise, savaş bölgelerinden savaşın psikolojik ve fiziksel tahribatlarına birebir tanıklık etmiş ve temel ihtiyaç olan yaşam güvencesi için Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan ailelerin, ki bir çok kesim tarafından ırkçı muamelelere maruz kalan, öldürülüp evleri yakılan ailelerin çocukları Türkiye’ de bu defa ekonomik sebeplerden hayatta kalmanın savaşını veren çocuk işçiliği tahmin edilemez boyutlara ulaştı. Üstelik tüm dünyayı etkisi altına alan KOVİD-19 salgınına rağmen çocuk işçiliği en kötü şekliyle sürüyor. Türkiye’de yetişkin insanların işsizlik oranları yükselirken, KOVİD-19 salgınını fırsat bilen patronlar ise çocukların kuralsız ve güvencesiz olarak iş yaşamına dahil edilme oranlarını yükseltmeye devam ediyor.
Böylelikle Türkiye, uzun süreden bu yana çıkmazın eşiğinde son çırpınışlarını sergilerken, insan haklarını ve çocuk haklarını hiçe sayan politikalarda ısrar etmeye devam ediyor. Bize düşen ise tüm adaletsizliklere rağmen çocuk olamayan çocukların ve gelecekleri elinden alınan diğer çocuklar için sesimizi yükseltmektir.
Özgür Manşet/Medine Gümüş

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.