DOLAR 6,9745
EURO 8,2235
ALTIN 443,34
BIST 9,1314
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

DFG: Haziran’da 24 gazeteci hak ihlaline uğradı

03.07.2020
A+
A-

DFG raporuna göre, Haziran ayında 2 gazeteci tutuklandı, 3 gazeteciye hapis cezası verildi, 6 gazeteci gözaltına alındı, 7 gazeteci hakkında soruşturama, 2’si hakkında ise dava açıldı.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Haziran ayı “Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri” raporunu açıkladı. Raporu göre, Haziran ayında 2 gazeteci tutuklandı, 3 gazeteciye hapis cezası verildi, 6 gazeteci gözaltına alındı, 7 gazeteci hakkında soruşturama, 2’si hakkında ise dava açıldı, 1 gazeteci saldırıya uğradı, 3 gazeteci tehdit edildi, 38 gazetecinin yargılanmasına devam edildi. Gazetecilerin ve yayın kuruluşlarının karşılaştığı ihlallere yer verilen raporda, Türkiye’de cezaevlerinde Haziran ayı itibariyle 97 gazeteci bulunurken, bu ay içinde bir gazeteye 45 gün yayın kesme cezası, RTÜK’ün bir yayın kuruluşuna yayın durdurma cezası verdiği kaydedildi. Raporda, 48 haber, 89 sosyal medya paylaşımı engellendiği belirtildi.

‘TUTUKLAMA OLMAYAN AY YOK’

“Haziran ayında da basın özgürlüğü açısından kötü günler yaşadığı” kaydedilen raporda, “Her ne kadar özgürlüklerine kavuşan arkadaşlarımız olsa da, cezaevindeki gazetecilere yenileri eklendi. Bu durum yaşanan tahliyelere sevinmemizi engellemiş, kaygı ve üzüntülerimizi de devam ettirmiştir. Gazetecilerin tutuklanmadığı veya gözaltına alınmadığı herhangi bir ay neredeyse yok. Buradan yola çıkarsak Türkiye’nin gazeteciler için bir cezaevine çevrildiğini rahatlıkla görebiliriz” denildi.

KABUSUN SON ÖRNEĞİ

Savaş dönemlerinde bile gazetecilerin özgürce çalışabilmesi gerektiğinin vurgulandığı raporda, “Ancak Türkiye’de tam tersi bir durum söz konusudur. AKP-MHP iktidarının basın birimi gibi çalışan iktidar yanlısı medya dışında tüm basın çalışanları baskıya maruz kalıyor ve terörize edilerek mesleğin dışına itilmeye çalışılıyor. RTÜK’ün son olarak Tele-1 ve Halk TV’ye verdiği 5 günlük yayın durdurma cezası yaşadığımız kâbusun son örneğidir. Şu unutulmamalıdır ki; bir yerde basına yönelik baskı varsa orada yönetenlerin görülmesini istemediği, halka ulaşmasından korktuğu gerçekler vardır. Basına yönelik tüm baskıların kaynağı da işte budur. İktidar kanadı, halkın olan biteni tüm gerçekliğiyle görmesini engellemek için doğru habercilik yapan gazetecileri engelleme yolunu seçmiş ve kendi medyasını oluşturmuştur. Özetle; halkın AKP ve MHP dışındaki hiçbir çevreyi görmesi ve duyması istenmiyor” ifadelerine yer verildi.

‘SOSYAL MEDYA DENETİM ALTINA ALINMAK İSTENİYOR’

Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medyanın tümden kapatılması yönündeki açıklamasıyla “sosyal medyanın kapatılmasının gündemde olduğuna” işaret edilen raporda, şunlar kaydedildi: “Televizyonları, ajansları, gazeteleri, radyoları ve dergileri büyük ölçüde etkisi altına alan iktidar şimdi de sosyal medyaya göz dikmiş durumda. Yapılacak düzenlemelerle muhalif seslerin duyulduğu çok az sayıdaki mecralardan biri olan sosyal medya da denetim altına alınmak isteniyor. Daha önce gelen tepkilerden sonra geri adım atmak zorunda kalan hükümet, sosyal medyayı da kontrolüne geçirmekte kararlı. İktidar, sosyal medya kullanıcılarına erişim engeli getirmek veya sosyal medyayı bir bütün olarak denetimi altına almak istiyor. Bu istek bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dile getirilmiş ve sosyal medya ‘terör alanı’ ilan edilmiştir. İktidar, bu isteğini gerçekleştirirse basın özgürlüğünün aldığı yaralara bir yenisi daha eklenmiş olacak. Bu yanlış adım hiç atılmamalı ve sosyal medya düşünce özgürlüğünün pratikleştiği, her kesimin görüşlerini dile getirebildiği bir mecra olarak kalmalıdır.”

OTOSANSÜRÜN İÇSELLEŞTİRİLMESİNİN KANITI

“Her geçen gün halktan biraz daha uzaklaşan bir kesim medya ise iktidara yaranmak için meslek etiğini daha fazla zedelemeye ve gazeteciliğe zarar vermeye devam ediyor” sözlerine yer verilen raporda, şöyle devam edildi: “Bunun en somut örneklerinden birini geçtiğimiz ay yaşadık. Meclis’in üçüncü büyük partisi olan HDP’ye uygulanan ambargo, bazı televizyon kanallarının kendilerini ifşa etmesiyle ayyuka çıktı. ‘Biz özel bir televizyonuz, HDP’lileri kendi yayın çizgimiz gereği davet etmiyoruz’ türünden yapılan açıklamalar, aslında sansür ve otosansürün ne denli içselleştirildiğinin açık bir kanıtı niteliğinde. Tam da bu nokta da hatırlatmak gerekiyor; bu yayın kuruluşlarının çizgisi gazetecilik çizgisinden üstün değildir. Gazetecilik çizgisi de konuyu muhataplarıyla konuşmayı, ya da konunun muhataplarına söz hakkı tanımayı gerektirir. Bu örnek de bize gösteriyor ki; iktidar yanlısı basın gerçeklerin kasabına dönüşmüştür. Mevcut hükümetin yaratmak istediği basın profili de maalesef budur. Yaşanan baskıların basın özgürlüğü açısından ne kadar karanlık bir tablo oluşturduğunu hep birlikte görüyoruz. Ne baskılar, ne de hükümet yanlısı basının pratiği vicdanlı hiçbir gazetecinin kabul edebileceği şeyler değildir. Gazeteciliğin doğası da bu iki durumu zaten reddediyor. Gazetecilik, ne iktidarların tekeline sokulacak kadar basit bir meslek, ne de baskı uygulanarak bitirilecek kadar önemsiz bir hizmet alanıdır. Bundan dolayı baskılar biran önce son bulmalı ve oluşturulan ‘havuz’ da kurutulmalıdır. Aksi durum demokrasi ve özgürlükler karnesindeki zayıfları çoğaltmanın ötesinde hiçbir şey getirmeyecektir.”

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.