DOLAR 8,5492
EURO 10,0853
ALTIN 495,44
BIST 1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Gök Gürültülü
İstanbul
29°C
Gök Gürültülü
Paz 30°C
Pts 31°C
Sal 32°C
Çar 32°C

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB: Milyonlar 1 Mayıs alanında buluşacak

10.04.2019
A+
A-
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili hazırlamış oldukları programı DİSK Genel Merkezi’nde yaptıkları basın açıklamasıyla açıkladı. Açıklamaya TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, CHP milletvekili Kani Beko ve çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu katıldı.
 
‘SAVAŞSIZ SÖMÜRÜSÜZ BİR DÜNYADA YAŞAMA VE YAŞATMA’
 
Ortak açıklamayı DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı. İşçisi, kamu çalışanı, işsizi, emekçisi, emeklisi, aydını, sanatçısı, gazetecisi, öğrencisi, esnafı, kadını, genci, yaşlısıyla dolduracakları 1 Mayıs meydanlarında nasıl bir memleket istediklerini kol kola, omuz omuza dile getireceklerini ifade eden Çerkezoğlu, “Bizim memleket dediğimiz, küçük bir azınlık için değil, bir avuç patron ve yandaş sermaye için değil, halkın emekçi çoğunluğu için yaşanabilir bir memlekettir. Biz memleket isteriz, ekonomik krizin faturasını krizin sorumluları ödesin” dedi.  Nasıl bir memleket istediklerini sıralayan Çerkezoğlu, özgür, herkesin güvenli, insanca, işçilerin ölmediği, zulmün ve işsizliğin son bulunduğu bir şekilde yaşayacağı bir memleket istediklerini söyledi. Çerkezoğlu, “Bizler, bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üretenler olarak, başta İstanbul Taksim 1 Mayıs alanı olmak üzere ülkenin dört bir yanında 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününde umudumuz ve hasretimiz olan memleketin resmini çizeceğiz. Emeğimize, ekmeğimize, işimize, geleceğimize ve memleketimize sahip çıkararak, barış içinde savaşsız sömürüsüz bir dünyada yaşama ve yaşatma umudumuzu 1 Mayıs meydanlarında yükselteceğiz” diye konuştu.
 
‘TÜM KENTLERİMİZ İÇİN DOĞAL HAKTIR’
 
1 Mayıs’ın herhangi bir miting olmadığını sözlerine ekleyen Çerkezoğlu, “1 Mayıs miting değildir. 1 Mayıs dünyanın her tarafında, beş kıtada yüzlerce ülkede kutlanan, işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. 1 Mayıs, yılın 365 günü ezilen, horlanan, yok sayılan milyonların kendilerini ifade ettiği, taleplerini, tepkilerini dile getirdiği bir gündür. Ve dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de işçilerin ve emekçilerin, bu günü kentin en merkezi meydanlarında coşkuyla kutlama hakkı vardır. Bu sadece İstanbul için değil, tüm kentlerimiz için en doğal haktır” ifadelerini kullandı.
 
‘TAKSİM HUKUKİ OLARAK DA HAKKIMIZDIR’
 
1 Mayıs gününde Taksim alanında olmanın, tarihi ve ahlaki olduğu kadar, hukuki açıdan da hakları olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:  “İnsan Hakları Avrupa Mahkemesinin ve ulusal mahkemelerin çok sayıda kararı Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamanın bizler açısından bir hak ve görev olduğunu tescil etmiştir. Ancak mahkeme kararlarını yok sayan idare tarafından bu hakkımız defalarca gasp edilerek suç işlenmiştir. Yani her nasıl ki 29 Ekim’de Bağdat Caddesinde yürüyüş yapabiliyorsak, 10 Kasım’da Dolmabahçe’de anma düzenleyebiliyorsak, Ramazan ayında Taksim’de iftar çadırları ve etkinlikler yapabiliyorsak, tüm bu özel günler ve bayramlar için ‘Valilikçe miting alanı olarak belirlenmiş alanlar’ gösterilmiyor ise, 1 Mayıs da bu kapsamdadır. Resmi tatil ve bayram günü ilan edilen 1 Mayıs’ın bu istisna kapsamında olmadığını iddia etmek ise açıkça işçileri, emekçileri, bu ülkenin tüm değerlerini üretenleri yok saymak anlamına gelecektir.  Biz 1 Mayıs 2019 bileşenleri olarak tüm yetkilileri akla, hukuka, tarihe, işçi sınıfına ve İstanbul’a saygı duymaya davet ediyoruz.”
 
‘MİLYONLAR 1 MAYIS MEYDANLARINDA BULUŞACAK’
 
1 Mayıs’ı tüm renkleri ve coşkusuyla kutlamak istediklerini vurgulayan Çerkezoğlu, “Bizler, bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini yaratanlarız. Bizler, yaşamı var edenleriz. Bizler bugün baskıcı ve akıl dışı bir rejimi harap ettiği memleketimizi ve demokrasiyi yeniden kuracak emekçileriz. Emperyalist, kapitalist sistemin faşizmin ve her türden gericiliği savaşlarla, ekonomik krizlerle, ekolojik felaketlerle yıkıma sürüklediği dünyayı, savaşsız ve sömürüsüz bir dünyaya dönüştürecek olanlar bizleriz. Baharın en güzelini örgütleyecek istibdadı yıkıp, hürriyetti kuracak olan, demokrasiye gerçek anlamını kazandıracak olan mutlu bir hayatı filizlendirecek olan milyonlar, 1 Mayıs meydanlarında buluşacak” ifadelerini kullandı. Çerkezoğlu, 1 Mayıs’ta meydanlarda buluşma çağrısı yaptı.
 
Gazetecilerin Taksim için bir başvurunuz var mı? sorularına Çerkezoğlu, “Pazartesi İstanbul valiliğinden randevu talep ettik. Daha geri dönüş olmadı” diye yanıtladı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.