DOLAR 7,8274
EURO 9,4478
ALTIN 456,64
BIST 1.325
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı

DİSK: Torba adaletsizlikle dolu

03.11.2020
A+
A-
ANKARA/ADANA- Genel Kurul’da görüşülecek torba yasa teklifini protesto eden DİSK, “Bize masallar anlatmayın. Torba yasa adaletsizlikle dolu” dedi.
 
Meclis’te görüşmeleri başlayan torba yasayla birlikte emekçilerin geleceğinin gasp edileceğini söyleyen DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan, “Çocuklarımızın emanetinin gasp edilmesine, geleceğimizin gasp edilmesine, sessiz kalmayacağız! Direneceğiz” dedi.
 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen ve bugün Genel Kurul’da görüşülmesi beklenen “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”ne karşı açıklama yaptı. DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği önünde gerçekleşen açıklamaya, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan, DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, DİSK’e bağlı iş kollarının yöneticileri, DİSK üyesi onlarca emekçi ve siyasi parti temsilcileri katıldı. “Kıdem tazminatıma dokunma”, “Çocuklarımın emekliliğine dokunma” ve “Torba yasa geri çekilsin” dövizlerinin taşındığı açıklamada, “Çocuklarımızın kıdem tazminatına, çocuklarımızın emekliliğine dokunma, torba yasa geri çekilsin” pankartı taşındı. 
 
‘DALGANIN BOYU BÜYÜDÜ’
 
Açıklamada konuşan DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, “Krizin faturası dar gelirlilere kesiliyor. Bütün dünyayı etkileyen salgın döneminde de bu böyle oldu. İşçiler fırtınaya yakalanmış, dev dalgalar ile boğuşurken şimdi de dalganın boyu biraz daha yükseldi. Bu nedenle konfederasyonumuz Türkiye geneli halkı bilgilendirmek için basın toplantıları ve çok değişik etkinlikler düzenliyor. Bugün Türkiye’nin her yerinde basın açıklamaları yapıyoruz” dedi. 
 
‘GEÇİCİ İŞÇİLİK DEMEKTİR’
 
DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan da, İzmir’de depreminde yaşamını yitirenleri anarak başladı konuşmasına. İktidarın gündeminin işçileri mağdur etmek olduğunu dile getiren Çalışkan, komisyondan geçen ve bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek torba yasanın neden olacağı olumsuzlukları şu şekilde sıraladı:  “Belirli süreli sözleşme demek; Geçici işçilik demektir. İşçinin işten çıkarılmasını kolaylaştırmak demektir. İşçilerin, sendikal hak ve özgürlüklerinin, önüne engel çıkarmak demektir. Emekli olmanın önüne, bir engel daha getirmek demektir. 15-25 yaş arası, 50 yaş ve üzeri, 9 milyon 149 bin kişinin, iş güvencesinin ortadan kalkması, kıdem ve ihbar tazminatı hakkı başta olmak üzere, haklarının ellerinden alınması demektir.”
 
‘TORBA ADALETSİZLİKLE DOLU’
 
Farklı iş yaş grubunda olduğu için işçilerin ayrımcılığa uğramasının Anayasaya aykırı olduğunun altını çizen Çalışkan, şöyle konuştu: “Bu tasarıyla; 15-24 yaş arası istihdam edilen, 3 milyon 559 bin genç işçi etkilenecek ve güvencesiz hale getirileceklerdir. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) olarak bilinen işçilere, bir mağduriyet daha yaşatılacaktır. Çalışma yılı ve prim gün sayısını doldurup, yaş koşulu nedeniyle bekleyen işçiler, genellikle 50 yaş üzeri işçilerden oluşuyor. Bu teklif yasalaşırsa, emeklilikte yaşa takılanlar, belirli süreli sözleşmeyle çalışmaya zorlanacak ve daha güvencesiz koşullarda çalışmış olacaklar. Ayda 10 günün altında çalışan, 25 yaş altı gençlerin, emeklilik primi bile yatırılmayacak. Yani bu çalışma süresi, emekliliklerine sayılmayacak. Üç ayrı işverende, üç ayrı sözleşme ile ayda 30 gün çalışan bir gencin, emeklilik hakkı da gasp edilmiş olacak. Torba yasa adaletsizlikle dolu. Neler yok ki bu torba yasada; İşverenlere bol bol teşvik var. Adı üstünde olan işsizler için oluşturulan, işsizlik fonunun, işverenler tarafından yağmalanması var. Kayıt dışı işçi çalıştıranlara, ceza değil, ödül var.”
 
‘DİRENECEĞİZ’
 
İşverenin suçunu kabul etmesi durumunda ödüllendirileceğini söyleyen Çalışkan, “Pandemi koşullarında, hayatı yaratan işçiler, her türlü zorluğa rağmen, yaşam ve geçim savaşı veren işçiler; iktidar tarafından daha fazla açlığa, daha fazla zorluğa, daha fazla adaletsizliğe, daha fazla vicdansızlığa uğratılmaktadır. İktidarı bir kez daha uyarıyoruz: Adaletsizliğinize, vicdansızlığınıza karşı duracağız! Haklarımıza sahip çıkacağız! Çocuklarımızın emanetinin gasp edilmesine, geleceğimizin gasp edilmesine, sessiz kalmayacağız! Direneceğiz, direneceğiz, direneceğiz” dedi. 
 
ADANA 
 
DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği de, kıdem tazminatının gaspı ve patronlara yeni teşvikleri öngören torba yasa teklifini Mersin’deki Heykelli Park önünde protesto etti. Açıklamaya, DİSK’e bağlı sendikaların yanı sıra Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK),Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı oda temsilcileri ile Adana Tabip Odası, EMEP, CHP ve çok sayıda kişi katıldı. “Güvencesiz çalışmak istemiyoruz” ve “Tazminata uzanan eller kırılsın” sloganlarının atıldığı açıklamayı DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi Hüseyin Yaşar Gündoğdu yaptı. 
 
Patronlara bol keseden teşvik dağıtan torbadan işçilere hak gaspının çıktığını vurgulayan Gündoğdu, “Bize ‘istihdam artacak’ diye masallar anlatmaya kalkıyorlar, oysa tüm işçiler şunu bilir; ‘belirli süreli sözleşme’ demek ‘geçici işçilik’ demektir. Belirli süreli çalışan işçinin iş güvencesi olmaz, kıdem tazminatı olmaz, ihbar tazminatı olmaz, emekli olması zor” diye konuştu.  
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.