DOLAR 6,8572
EURO 7,7046
ALTIN 391,60
BIST 8,5452
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Doktora yönelik şiddet protesto edildi

10.04.2019
A+
A-
 
Diyarbakır Tabip Odası (DTO), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Diyarbakır Diş Hekimleri Odası (TDB) Mezopotamya Psikologlar Derneği (DERMEZ), Diyarbakır Aile Hekimleri Derneği (DİYAHED) ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Diyarbakır Şubesi, 29 Mart günü İzmir’in Bornova ilçesi Yunus Emre 29 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde (ASM) görevli bir doktorun saldırıya uğramasına ilişkin Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. 
 
DİYAHED Başkanı Doktor Kemal Nayon, savaşta bile dokunulmazlığı olan sağlık çalışanlarının artık görevi başında şiddete maruz kaldığını söyledi. Nayon, görevi başındaki doktorların sözel şiddete, tehditlere ve darp edilerek öldürüldüğüne dikkat çekti. Nayon, “Evet, biz sağlık çalışanları bir yemin ettik. Bu yeminde deontoloji var, bu yeminde etik var, bu yeminde şifa vermek var. Bu yeminde, hasta hekim arası kutsal ve güvene dayalı muayene var. Önce zarar vermeme var” dedi. 
 
‘GÜNDE 30 ŞİDDET OLAYI YAŞANIYOR’
 
Nayon, Türk Tabipler Birliği, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, sağlık alanındaki sendikalar ve sivil toplum kurumlarının uzun yıllardır sağlıkta yaşanan şiddetin nedenlerine, şiddete karşı alınacak önlemler konusunda kamuoyunu bilgilendirdiğini söyledi. Yöneticilerin şiddeti durdurmak için sorumluluk almaya davet eden Noyan, şunları söyledi: “Bütün bu çabalarımıza rağmen Dr. Ersin Arslan, Dr. Kamil Furtun, Dr. Aynur Dağdelen ve Fikret Hacıosman’ın öldürülmeleri ve nice şiddet olayı ile devletin sağlıkta hiçbir adım atmadığını üzülerek görüyoruz. Gelinen aşamada sağlıkta şiddet sağlık hizmet sunumunun hemen tüm aşamalarında yaygın ve ciddi bir sorun haline dönüşmüştür. Sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet olayı yaşanmaktadır. Bu sorun, bir yandan hekimlerin ve sağlık çalışanlarının can güvenliğini tehdit ederken aynı zamanda sağlık hizmeti sunumunu da engeller hale dönüşmüştür. Bu durum; sürdürülebilir, kabul edilebilir, katlanılabilir değildir! Sağlıkta şiddetin toplumsal etkenleri vardır ve bunlar giderilmedikçe sağlık kuruluşlarını tam olarak güvenli ve huzurlu yerler haline getirmek olanaklı değildir.” 
 
‘SESSİZ KALMAYACAĞIZ’ 
 
“Etkin, caydırıcı, ertelemesiz ve uygulanabilir sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılmalıdır” diyen Nayon, yapılacak yeni yasada sözel şiddet,  sosyal medya, görsel ve yazılı basında yapılan yanlı, hedef gösteren, halkı galeyana getiren asılsız ithamlara cezai yaptırımların getirilmesi gerektiğini söyledi. Son olarak sağlıkta şiddeti bitirmek için mücadelelerine devam edeceklerini belirten Noyan, “ Daha yapmadığımız ne kaldıysa onu yapacağız. Söz verdik ve sözümüzü tutuyoruz, iş bırakıyoruz, tutacağız, sessiz kalmayacağız” diye konuştu. 
 
İZMİR
 
Aile Hekimleri Derneği Federasyonu (AHEF), sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti Konak ilçesinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önünde yaptığı eylemle protesto etti. Açıklamaya Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES), İzmir Tabip Odası, Genel Sağlık-İş ve Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) katıldı. “Sağlık çalışanlarına şiddet terörü sona ersin” pankartının açıldığı açıklamayı AHEF Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Sezen ve Yönetim Kurulu Üyesi Recep Pehlivan yaptı.
 
‘ÇALIŞANINI KORUYAMAYAN HİÇBİR SİSTEM BAŞARILI OLAMAZ’
 
Sezen, son bir ay içinde İstanbul’da ve Samsun’da hekimlerin silah ile tehdit edildiği ve İzmir’de 11 kişinin elinde sopalarla Aile Sağlı Merkezi’ne (ASM) gelerek sağlık çalışanlarını darp ettiğini hatırlatarak, “Savaşta bile dokunulmazlığı olan sağlık çalışanları artık görevi başında şiddete maruz kalıyor. Etkin, caydırıcı, ertelemesiz ve uygulanabilir sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılmalıdır. Kanunlara uygun görev yapan hekimler korunmalıdır. Çalışanını memnun edemeyen ve koruyamayan hiçbir sistem başaralı olamaz” şeklinde konuştu. Şiddete karşı iş bıraktıklarını belirten Pehlivan ise sağlıkta şiddetin karşısında dimdik duracaklarını ve sessiz kalmayacaklarını vurguladı.
 
URFA
 
Urfa Aile Hekimleri Derneği (ŞUAHED), görevi başında şiddete maruz kalan sağlıkçıların yaşadıklarına dikkat çekmek için bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Konuya ilişkin dernek binasında yapılan açıklamaya SES Urfa Şubesi ve Urfa Tabip Odası, Türk Sağlık Sen, Genel Sağlık İş Sendikası başta olmak üzere bir çok sivil toplum örgütü de destek sundu. 
 
Basın toplantısında konuşan ŞUAHED Yönetim Kurulu Üyesi Doktor İlkim Kendirci, son bir ay içinde bir çok meslektaşlarının şiddete maruz kaldığını belirtti. Kendirici, yaşananlara karşı kent genelinde 1 günlük iş bırakma eylemi yaptıklarını söyledi. 
 
VAN 
 
SES Van Şubesi ve Van Hakkari Tabip Odası adına açıklama yapan SES Van Şube Eşbaşkanı Fatma Arslan da, sağlıkta şiddetin artık iş kazası olarak kabul edildiğini belirterek, “Bu da şiddet olaylarında kamu erkinin işveren olarak sorumluluğunun kabul edilmesi anlamına gelmektedir. Şiddetin sona ermesi için taleplerimizi bundan sonraki süreçte de dillendirmeye devam edeceğiz. Sağlıkta dönüşüm programının son bulması için mücadele etmek şiddetle mücadelenin birincil ve en önemli ayağıdır. Şiddetin son bulması için tüm sağlık emekçileriyle ortak mücadele etmesi gerekmektedir. Sağlıkta dönüşümün sona ermesi, şiddetin son bulması, suçluların cezalandırılması, sağlık alanında kar değil, insan odaklı politika üretilmesi için mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz” dedi.
 
ADANA
 
Adana’daki sağlık emekçileri de İl Sağlık Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Adana Aile Hekimleri Derneği Üyesi Kadir Can Tuncel, “ Etkin, caydırıcı, ertelemesiz ve uygulanabilir sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılmalıdır. Yeni yasada sözel şiddet, sosyal medya, görsel ve yazılı basında yapılan yanlı, hedef gösteren, halkı galeyana getiren, asılsız ithamlarda da cezai yaptırımlar olmalıdır. Bu yasa düzenlene kadar mevcut yasalarda var olan cezalar en üst düzeyde uygulanmalıdır” dedi.
 
 
 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.