DOLAR 8,4024
EURO 10,1905
ALTIN 503,56
BIST 1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Gök Gürültülü
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Sal 22°C
Çar 24°C
Per 24°C
Cum 24°C

Dr. Güngör’ün Aile Hekimliği sözleşmesinin feshine iptal kararı

20.05.2021
A+
A-

ANKARA – Ankara 6. İdare Mahkemesi, “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” açıklaması gerekçe gösterilerek TTB önceki dönem Merkez Konseyi Üyesi Dr. Selma Güngör’ün aile hekimliği sözleşmesinin feshedilmesi kararını iptal etti.

Ankara Valiliği “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı açıklamayı gerekçe göstererek 2018-2020 dönemi Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi Dr. Selma Güngör’ün aile hekimliği sözleşmesini feshetmişti. Güngör’ün fesih işlemine karşı açtığı davada Ankara 6. İdare Mahkemesi, açıklamanın ifade ve örgütlenme özgürlüğü kapsamında olması nedeniyle işlemin iptaline karar verdi.

AİHM’E ATIF YAPILDI

Mahkeme kararının gerekçesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ifade özgürlüğünün demokrasiyle ilişkisinin izah edildiği kararlarına atıf yapılarak şöyle denildi: “Buradan çıkan sonuca göre demokratik toplumun ana temellerinden olan düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü sadece lehte olduğu kabul edilen veya zararsız veya ilgilenmeye değmez görülen ifadeler için değil, ayrıca devletin veya toplumun bir bölümünün aleyhinde olan, onlara çarpıcı gelen, onları rahatsız eden ifadeler için de uygulanır. Çünkü bunlar, çoğulculuğun, hoşgörünün ve açık fikirliliğin gerekleridir.”

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Gerekçede ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) örnek kararı da anımsatılarak şunlara yer verildi: “Devlet memurlarının da birer birey olduğu, siyasi görüş sahibi olma, ülke sorunlarıyla ilgilenme, tercih yapma gibi sosyal yönlere sahip olduğu ve bu nitelikleriyle AİHS’in 10. ve 11. maddelerinden yararlanma haklarının bulunduğu… Devlet memurlarının ifade özgürlüğü kapsamında düşünceyi açıklama ve bilgiye erişim hakkından bütünüyle mahrum bırakılamayacaklarını dikkate almak gerekir.” Gerekçede kamu çalışanlarına siyaset yasağı uygulanmasının sınırları vurgulandı.

VALİLİĞİN İŞLEMİ İPTAL EDİLDİ

Güngör’ün görevinde tarafsızlığını ihlal edici, demokratik eğilim dışına çıkan, şiddet içeren tavır ve eylemlerde bulunduğuna ilişkin bir durumun mevcut olmadığını, basın açıklamasına katılma eyleminin üyesi bulunduğu mesleki birliğin aldığı karar uyarınca gerçekleştiğini, basın açıklamasına katılma eyleminin örgütlenme ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu kaydeden mahkeme, Ankara Valiliği’nin işlemini iptal etti.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.