DOLAR 6,8607
EURO 7,8102
ALTIN 399,92
BIST 8,6808
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

Dr. Şivan’ın mezar yerinin nerede olduğunu sordu

27.11.2019
A+
A-

ANKARA – HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, verdiği soru önergesi ile 49 yıl önce öldürülen ‘49’lar Davası’ sanıklarından “Dr. Şıvan” olarak bilinen Dr. Sait Kırmızıtoprak’ın mezar yerinin nerede olduğunu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a  sordu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Örgütlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dersim Milletvekili Alican Önlü, “49’lar Davası” sanıklarından biri olan Kürdistan Demokratik Partisi (KDP-T) kurucusu Dr. Sait Kırmızıtoprak (Dr. Şivan) ile arkadaşları Hasan Yıkmış ve Hikmet Buluttekin’in öldürülmesine dair Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
 
Önergesinde Kırmızıtoprak’ın aile fertlerinden biri olduğu bilgisine yer veren Önlü, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde şu soruları yöneltti:
 
“* 37-38 Dersim Tertelesi’nde, Sait Kırmızıtoprak’ın ailesinden katledilen 55 kişinin, isimleri, yaşları, nerede, nasıl ve neden öldürüldüklerine dair bilgi devlet arşivlerinde bulunmakta mıdır?
 
* 49’lar davasında tutuklanan aydınların isimleri ve tutuklanma gerekçeleri nedir? Bu aydınlara yönelik suçlamalar nelerdir?  
 
* Dönemin Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı, Başbakanı, Devlet Bakanı, Dış İşleri Bakanı ve MİT Kürt masası şefi’nin katıldığı toplantıda, MİT’in hazırladığı raporun tartışıldığı ve bu raporda ‘Türkiye’de bazı Kürt aydınlarının bir Kürt isyanını örgütledikleri ve bunlara da komünistlerin yardım ettikleri düşünülerek 1.000 Kürt aydını yargılanıp idam edilmelidir’ ifadesinin yer aldığı iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?
 
* Dönemin Genel Kurmay Başkanı Cevdet Sunay ve Başbakanı Süleyman Demirel, Mustafa Barzani’ye, Sait Kırmızıtoprak ve arkadaşlarına, Sait Elçi’nin partisine katılması için baskı kurması talebinde bulunmuşlar mıdır?
 
* Dr. Sait Kırmızıtoprak’ın itirafnamesi denilen ve öldürülmesine neden gösterilen el yazmaları, Almanya’da ki bir Üniversitede yapılan teknik incelemeler sonucu taklit olduğu ve Türkiye’de hukukçuluk yapan birinin elinden çıktığı iddia edilmektedir. Bu iddialara ilişkin her hangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
 
* Sait Elçi’nin mezarının MİT mensupları tarafından açılıp, fotoğraf çekildiğine ilişkin iddialar doğru mudur?
 
* KDP yetkilileri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Sait Kırmızıtoprak’ın mezar yerine ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Devletine bilgi vermiş midir? Sait Kırmızıtoprak’ın mezar yeri nerededir?”
 
SAİT KIRMIZITOPRAK KİMDİR?
 
HDP’li Önlü, önergesinin gerekçesinde Kırmızıtoprak’ın hayat hikayesine dair şu bilgilere yer verdi: 
“Aile fertlerimden biri de olan Sait Kırmızıtoprak, 1935 yılında Dersim’in Nazımiye ilçesine bağlı Cıvrak (Sarıyayla) köyünde dünyaya gelir. 1937-38 Dersim Tertelesi’nde Sait Kırmızıtoprak’ın dedesi ve dayısı da dahil olmak üzere ailesinden 55 kişi katledilir.
 
Sait Kırmızıtoprak, ilkokul eğitimini köyünde, lise öğrenimini ise Balıkesir’de yatılı  okulda tamamlar. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni üçüncü sırada kazanır ve daha sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yatay geçiş yapar.
 
1957 yılında İstanbul’da açılan ‘Tunceli Kültür Derneği’nin kurucuları arasında da yer alan Kırmızıtoprak, 1957 yılında ‘Ceride-i Dersim’ adlı yerel bir gazete çıkarır. Ayrıca dönemin önde gelen yayınlarında ‘Akis’, ‘Forum’, ‘Vatan’, ‘Yön’, ‘Dicle-Fırat’, ‘Sosyal Adalet’ ve ‘Milliyet’ gibi gazete ve dergilerinde yazılar yazar.
 
17 Aralık 1959 yılında 49’lar davası da olarak bilinen davadan tutuklanır ve iki sene cezaevinde kalır. Tutuklu bulunduğu süre içerisinde sınavlara girmeye devam eden Kırmızıtoprak 1962 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olur. Yargılandığı 49’lar davası sonucu ‘Kamu haklarından men’ ve ‘Genel gözetim altında bulundurma’ cezası alır.
 
Aldığı cezalardan dolayı siyaset yapma hakkı elinden alınan Dr. Sait Kırmızıtoprak bu tarihten itibaren Kürtlerin milli, siyasi, ekonomik, demokratik ve kültürel taleplerini kapsayan, örgütsel olarak modern, ilerici, devrimci bir Kürdistan Partisi kurma düşüncesi içerisine girer.
 
Ancak böyle bir mücadele için Türkiye’de uygun zemin olmadığını düşünür ve bu mücadelenin alt yapısını oluşturmak, aynı zamanda Güney Kürdistan’daki mücadeleye katkı sunmak amacıyla, 4 Ekim 1969’da arkadaşları ile birlikte Güney Kürdistan’a geçer. Burda Mustafa Barzani ile görüşürler. Barzani kendilerine yer tahsis eder.
 
Sait Kırmızıtoprak ve arkadaşları 28-29 Haziran 1970 yılında Türkiye’de Kürdistan Demokratik Partisi (KDP-T) kurarlar.
 
Partinin amacı üç ana başlık altında özetlenir. 1- Birinci etap; Kürtlerin ret ve inkârının kaldırılması, Kürt halkının resmen tanınması. 2- İkinci etap; Kürtlerin milli demokratik haklarının verilmesini/alınması. 3- Üçüncü etap; Kürt halkının, kendi kaderini bizzat kendisinin tayini. 
 
Dr Şivan (Sait Kırmızıtoprak), Brusk (Hasan Yıkmış), Çeko (Hikmet Buluttekin) 26 Kasım 1971’de bir komplo sonucu Gilala’da infaz edildiler.”
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.