DOLAR 6,7682
EURO 7,6814
ALTIN 371,84
BIST 109.878
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

DTK: Selma Irmak Kürt halkının onurudur

07.05.2020
A+
A-

DİYARBAKIR – Eski Eşbaşkanları Selma Irmak’a verilen hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasına tepki gösteren DTK, “Selma Irmak Kürt halkının onurudur” diye belirtti.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), bir dönem DTK’de eşbaşkanlık görevinde bulunan Selma Irmak’a verilen 10 yıllık hapis cezasının Yargıtay’da onanmasına tepki gösterdi. Konuya dair “Selma Irmak Kürt halkının onurudur” başlıklı açıklama yayınlayan DTK, evrensel hukuk, adalet, eşitlik ve örgütlenme hakların çiğnenerek onaylandığını belirtti.
 
İRADESİZLEŞEN HUKUK!
 
Açıklamada, Irmak için “Devrimci Kürt kadını” tanımı yapılarak, “Bu tür cezalarla, yıllardır faşizme, gericiliğe ve ataerkil sisteme karşı bütün bilinci ve direnciyle meydan okuyan ve bu mücadelede bir kez bile tökezlemeyen onurlu Kürt kadını Sayın Irmak’ı, belli bir azınlığın çıkarlarını korumak için hakim siyasetin vesayeti altında iradesizleşen hukuk kurallarıyla ne korkutabilir ne de sindirebilirsiniz. Selma Irmak şahsında onaylanan bu ceza özellikle çoğul iktidar biçimlerine karşı yaşamın her alanında direnişle cevap veren tüm kadınlara, demokratik siyasete ve tüm Kürt halkına verilmiştir. Bu cezalar,  beş bin yıllık eril iktidarı karşısına alan devrimci, demokrat Kürt kadınlarının ve halklarımızın mücadele azmini arttıracağından şüphemiz yoktur” denildi.
 
AKP’NİN GÜNÜ KURTARMA POLİTİKALARI
 
Açıklamada, AKP için elinde sadece günü kurtarmaya yarayan baskı aygıtlarından başka orta ve uzun vadeli hiçbir stratejisi kalmadığı kaydedilerek, “Onun için oynadıkları oyunun kurallarını değiştirmemeleri halinde hazin sonları yakındır. Tüm gezegenin üzerinde Kürt avcılığı yaparak ve bu şekilde ayakta kalmaya çalışarak günün sonunda yolunu şaşırmış ve sersemleşmiş bir şekilde tarihin çöplüğüne gitmekten kurtulamayacaktır. Demokratik Toplum Kongresi olarak AKP’ye çağrımız şudur: Kürt düşmanlığındaki ısrarınız amaçsız ve kör bir politikaya dönüşmüş durumdadır.  Bir gün Kürtlerin kapısına gelmek zorunda kalacağınızı unutmadan Kürt halkıyla ilişkilerinizi yeniden gözden geçirin. Kürt halkının özgürlük, demokrasi ve eşitlik odaklı mücadelesi sizden önce de vardı sizden sonra da olacaktır” ifadeleri kullanıldı. 
 
‘DTK KÜRT HALKININ SESİDİR’
 
Demokratik Toplum Kongresi’nin Kürt halkının sesi olduğunun belirtildiği açıklamada, “Kürt halkının Sesidir! Sesimizi kısamazsınız. Kongremizin çalışmaları Kürt halkının haklı, adil ve meşru taleplerinin demokratik zeminlerde haykırılmasından başka bir şey değildir. DTK’yi savunmak Kürtleri savunmaktır. DTK’yi savunmak Kürt meselesinin demokratik çözümünü savunmaktır. Halkımızın özgürlük sorunu çözülene kadar Demokratik Toplum Kongresinin mücadelesi de sürecektir. Demokratik bir toplum yaratma ütopyamız tüm baskılara rağmen hedefine ulaşacaktır. Bu bağlamda tüm halklarımızı ve tüm demokratik kurumları AKP yargısının, kongremiz, kongremizin çalışmalarını yürüten ve bu çalışmalara katkı sunan siyasetçi, akademisyen, gazeteci ve sanatçılar üzerinde yürüttüğü kirli politikalara karşı duyarlı olmaya; hem kongremizle, hem de yargılanan siyasetçilerimiz ve tüm dostlarımızla dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz. Daha önce eski eş genel başkanımız sayın Aysel Tuğluk ve şimdi de yine eş başkanlığımızı yapmış olan sayın Selma Irmak hakkında alınan hukuksuz yargı kararları ile ilgili temennimiz Anayasa’nın bu hukuk dışı kararlara bir an önce dur demesi yönündedir” denildi.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.