DOLAR 6,8667
EURO 7,7539
ALTIN 398,11
BIST 8,6220
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Gök Gürültülü

DTK: Tüm Kürtler ulusal duruş sergilemeli

08.10.2019
A+
A-

DİYARBAKIR – Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik operasyonunun yıkım getireceğini belirten DTK, saldırının Kürt halkının kazanımlarını hedef aldığını ve tüm Kürtlerin ulusal duruş sergilemesi gerektiğini kaydetti. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük yaşanan son gelişmelere dair yazılı açıklama yaptı. AKP-MHP iktidarının Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik yeni bir askeri saldırıyı gündeme almasının tehlikeli ve yanlış bir adım olduğu belirtilen açıklamada, “AKP-MHP faşizminin tüm Kürdistan’da geliştirmeye çalıştığı işgalci ve yayılmacı politika ve uygulamaları son derece tehlikeli yeni bir sürece evrilmiş bulunmaktadır. Aylardır askeri, siyasi, diplomatik ve psikolojik alt yapısı hazırlanan Rojava’yı işgal ederek Kürt halkına karşı yeni bir soykırım ve yurdundan etme politikası uygulamaya konulmuş bulunmaktadır. AKP-MHP faşizmi, Türkiye’ye göç etmiş milyonlarca mülteciyi Rojava topraklarına yerleştirerek, Rojava’nın demografik yapısını tamamıyla değiştirmeyi ve topyekun Suriye halklarının büyük bedeller ödeyerek elde ettikleri kazanımlarını yok etmeyi amaçlamaktadır” denildi. 
 
‘ABD VE AVRUPA YENİDEN DÜŞÜNMELİ’
 
DTK, ABD ve Avrupa ülkelerinin, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik bir savaşın yol açacağı felaketleri yeniden düşünmesi gerektiğini altını çizerek, “Bu işgal ve soykırım harekatı Birleşmiş Milletler, ABD, Avrupa Birliği ülkeleri, uluslararası insan hakları, hukuk ve sivil toplum örgütleri başta olmak üzere topyekun uluslararası toplum tarafından evrensel hukuk ilkeleri başta olmak üzere, siyasal, sosyal, ahlaki, psikolojik ve askeri sonuçlarıyla birlikte bir kez daha değerlendirilmeli, tüm insanlık için nasıl büyük bir tehdit ve tehlike içerdiği doğru okunmalıdır” diye belirtti.
 
‘TÜM İNSANLIK AHLAKİ BİR SINAV İLE KARŞI KARŞIYA’
 
Olası bir saldırının Kürt halkının kazanımlarını hedef alacağına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “AKP-MHP faşizminin yönettiği TC devletinin bu işgal ve istila saldırısının Kürt halkının varlığına ve kazanımlarına olan düşmanlığının yanı sıra; Kürt halkı başta olmak üzere tüm Suriye halklarının birlikte on binlerce şehit, yüz binlerce yaralı vererek yendikleri, insanlığın tanık olduğu en vahşi, barbar ve tüm insanlık için bir tehdit unsuru haline gelen DAİŞ terör örgütünü yeniden canlandırmayı amaçlayan yanını doğru değerlendirmek gerekmektedir. Tarihin bu önemli kavşak noktasında, Ortadoğu halkları ve tüm insanlık açısından bir milat olma özelliğine sahip bu işgal saldırısı karşısında tüm insanlık büyük bir ahlaki ve insani sınavla karşı karşıyadır.” 
 
DAİŞ’İN YENİDEN CANLANMASI 
 
ABD’nin Türkiye’ye yeşil ışık yakmasıyla ortaya çıkacak yıkım konusunda uyarıda bulunan DTK, “Kürt halkı tüm insanlığı ve onun tüm değerlerini koruma ve yaşamını güvence altına alma adına DAİŞ terör çetesine karşı tarihin tanık olduğu en büyük insanlık savaşını ve direnişini yürütmüştür. İnsanlığı korumak için on binlerce yiğit evladını bu uğurda feda etmiştir. Uluslararası toplum bu gerçek karşısında şimdi bir kez daha düşünmeli, Kürt halkının karşı karşıya kaldığı bu işgal ve soykırım tehlikesi karşısında insani ve ahlaki duruşunu ortaya koymalıdır. ABD’nin öncülük ettiği koalisyon güçlerinin sınır bölgelerinden güçlerini geri çekmeleri, Türkiye’nin işgal saldırısına yeşil ışık yakma  olarak değerlendirilmelidir. ABD aldığı bu geri çekilme kararıyla birlikte sadece Kürt halkına karşı yükümlülüklerini ve sorumluluklarına yerine getirmekten vazgeçmiş olmuyor; asıl olarak da yenilmiş DAİŞ terör çetesinin yeniden dirilmesi ve insanlık için bir tehdit haline gelmesinin sorumluluğunu da üstlenmiş bulunmaktadır” ifadesine yer verildi.   
 
‘ÜLKE BATAKLIĞA SÜRÜKLENİYOR’
 
AKP –MHP ittifakının iç politikada yaşadığı sıkışmışlığından savaş yoluyla çıkmaya çalıştığına dikkat çekilen açıklamada, “AKP-MHP faşizminin toplumsal desteğini her geçen gün daha da fazla kaybettiği, çok derin ekonomik krizin yarattığı çıkmazdan kurtulamadığı, uluslararası ilişkilerinde tamamen yalnızlaştığı, kendi içinde bir dağılma ve tükenişi yaşadığı, artık ülkeyi yönetemediği ve bataklığa sürüklendiği bir süreçte Rojava’yı işgal saldırısını gündemine aldı. Türkiye’nin ve toplumunun gündemini değiştirerek, milliyetçi damarı arkasına alarak yaşadığı çıkmazdan kurtulmak istemektedir. Ancak bilinmektedir ki,  bu işgal saldırısı onu daha büyük bir bataklığın içerisine çekecek ve sonunu hızlandıracaktır” denildi. 
 
‘TÜRKİYE HALKLARI AÇIK TUTUM ALMALI’
 
Türkiye halklarının Kürt halkına karşı yürütülen politikanın karşısında açık tutum alması gerektiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Savaş politikası Türkiye’de demokrasinin gelişmesinin, tüm Türkiye halklarının refah ve huzur ortamında yaşamasının önündeki en büyük engeldir. Dört parça Kürdistan’daki Kürt halkı Türkiye devleti ve Türkiye halkları açısından asla bir tehdit ve tehlike unsuru olmamıştır. Aksine geleceğini Türkiye halkları başta olmak üzere tüm Ortadoğu halklarıyla barış ve kardeşlik esasları üzerinde inşa etmeyi amaçlamaktadır. Bu gerçeklik karşısında Tüm Türkiye halkları siyasi partileri, sivil toplum örgütleri başta olmak üzere ülkesini ve milletini seven, demokratik değerleri savunan herkesi Türkiye’yi bataklığa sürükleyen bu savaş ve işgale karşı sesini yükseltmeye çağırıyoruz.”   
 
‘ULUSAL DURUŞ GELİŞTİRİLMELİ’
 
Açıklamada, Rojava’ya saldırının, dört parça Kürdistan’da halkın tüm kazanımlarına karşı yürütülen saldırılardan bağımsız olmadığına işaret edilerek, “Bu nedenle, dört parça Kürdistan’daki tüm halkımız, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri topyekun AKP-MHP faşizminin bu işgal saldırısı karşısında harekete geçmeli, Ulusal Birlik ruhunu ve dayanışmasını en üst düzeyde her alanda ortaya koymalıdır. Bu tarihi zamanda bu ulusal duruş geliştirilemezse topyekun tüm halkımızın kazanımlarının tehdit altında olduğu gerçeğini görmek gerekir. Bu gerçekler ışığında; ABD’nin öncülük ettiği koalisyon güçlerini geri çekilme kararlarını bir kez daha gözden geçirmeye, soykırım tehdidi karşısında Kürt halkının yanında durmaya; uluslararası toplumu, Türkiye ve Suriye halklarını, dört parça Kürdistan halkını seferberlik ruhu ile Savaş ve işgale karşı Rojava halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz. Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) uluslararası toplumun, halklarımızın ve tüm Suriye halklarının da büyük desteğini arkasına alarak işgal girişimini boşa çıkaracağına inanıyoruz” denildi. 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.