DOLAR 8,7540
EURO 10,3892
ALTIN 496,61
BIST 1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Gök Gürültülü
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Paz 25°C
Pts 26°C
Sal 26°C
Çar 27°C

Dün Leyla Güven bugün Ayşe Gökkan: Hedef kadın mücadelesinin ta kendisidir

27.01.2021
A+
A-

HABER MERKEZİ – Hakkında tutuklama kararı verilen TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın yaşamını kadın mücadelesine adadığını belirten HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Ayşe Gökkan şahsında bugün hedef alınan kadın mücadelesinin ta kendisidir” dedi. 

 
Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan hakkında, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt yöneticisi olmak” ve “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan davanın duruşmasında tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkarıldı. Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) kurulduğu 1994 yılından bu yana siyasete katılan Gökkan, Demokratik Halk Partisi (DEHAP) ve Demokratik Toplum Partisi’nde (DTP) Parti Meclisi (PM) üyeliği ve Genel Merkez yöneticiliği gibi siyasi parti çalışmalarda yer aldı. Gökkan, Azadiya Welat ve Özgür Gündem gazeteleri ile birçok dergide köşe yazarlığı da yaptı. 
 
Siyaset hayatı boyunca kadın çalışmaları yürüten Gökkan, Nusaybin Belediye Başkanı olduğu 2010 yılında Kongo Cumhuriyeti’nin Bukavu kentinde 42 ülkeden yaklaşık bin kadın delegenin katıldığı Dünya Kadın Yürüyüşü’ne de katıldı. Uzun yıllar Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Kadın Kongresi (KJA) Diplomasi Komisyonu Üyesi olarak çalışma yürüten Gökkan, son olarak TJA Dönem Sözcüsü olarak çalışmalarına devam etti.
 
Siyaset hayatı boyunca hakkında en az 83 kez gözaltına alınan Gökkan, hakkında 200 soruşturma açıldı. Hakkında birçok dava da bulunan Gökkan hakkında, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt yöneticisi olmak” ve “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın bugün (27 Ocak 2021) görülen duruşmasında, tutuklanmasına dönük yakalama kararı çıkarıldı.
 
AYNI MAHKEME
 
Gökkan hakkında tutuklanmasına yönelik verilen yakalama kararı, siyasi faaliyetleri nedeniyle hakkında aynı Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 22 Aralık 2020’de görülen duruşmasında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’e 22 yıl 3 ay hapis cezası verilerek tutuklanmasını hatırlattı.
 
AYDENİZ: DEVLET ELİYLE SİSTEMLİ SALDIRI
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Gökkan hakkında tutuklanmasına yönelik verilen tutuklama kararı, “kadın mücadelesini baltalama tutumu” olarak değerlendirdi. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in ardından TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan hakkında tutuklama kararının özgürlük mücadelesi yürüten kadınlara yönelik saldırı olduğunu dile getiren Aydeniz, “Kadınlardan, toplumda yarattığı sinerjiden, özgürlük mücadelesinin toplumsallaşmasından korkuyorlar. O nedenle devlet eliyle sistemli bir saldırı söz konusu” dedi. 
 
DAHA ÇOK MÜCADELE 
 
Kadınların baskı, katliam, şiddet ve tecavüz olaylarına sessiz kalınmasının istendiğini ifade eden Aydeniz, “Kadınların biat etmesi isteniyor. Buna karşı mücadelesini yükselten, söylemlerini her ortamda dile getiren, örgütleyen, planlayan kadınları cezalandırarak, bütün kadınlara mesaj verilmek isteniyor. Ama ne Leyla Güven ne Ayşe Gökkan ne de mücadele veren hiçbir kadın asla geri adım atmayacak. Vermek istedikleri mesaja karşılık daha çok mücadele edeceğiz, daha fazla kadın örgütlülüğünü sağlayacağız. Bunu da bilmeleri gerekiyor” diye konuştu. 
 
‘ÖMRÜNÜ DEMOKRATİK SİYASETE ADADI’
 
Kürt kadınlarının kadın özgürlük mücadelesine öncülük ettiğini vurgulayan Aydeniz, “Nasıl Kürt halkına bir düşmanlık yürütülüyorsa, Kürt kadınlarına da benzer düşmanlık yürütülüyor. Ayşe Gökkan’a verilen tutuklama kararını da böyle değerlendirmek gerekiyor. Asla kabul etmeyeceğiz. Ayşe Gökkan Kürt bir kadın, siyasetçi bir kadın, bütün ömrünü demokratik siyasete adamış bir kadın yoldaşımız ve onun için verilen bu kararı tanımadığımızı, buna karşı sonuna kadar mücadele edeceğimizi, faşizmin kadın katliamlarına karşı, bizlerde her alanda kadınlarla birlikte mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in hakkındaki tutuklama kararı sonrası gözaltına alındığı sırada sarf ettiği “İçeride ya da dışarıda siyaset yapmaya devam edeceğim” sözlerini hatırlatan Aydeniz, “Nerede olursa olsun, içeride, dışarda, mücadeleye her şekilde, her ortamda devam edilecek. Bu kadınların kararlılığıdır. Aynı zamanda sisteme, faşizmi kurumsallaştırmaya çalışan erkek zihniyetine de iyi bir mesajdır” dedi. 
 
BAŞARAN: KADIN MÜCADELESİNE SALDIRI 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Ayşe Gökkan’ın hakkında açılan 200 soruşturma ve en az 83 kez gözaltına alınmasına rağmen siyasi çalışmalarını sürdürmeye devam ettiğini belirterek, Gökkan’a isnat edilen suçlamaların meşru ve Türkiye hukuk sisteminde yasal olan çalışmalar olduğunu vurguladı. Gökkan hakkında tutuklama kararının uzun süredir hedef alınan kadın mücadelesinin son örneği olduğunu söyleyen Başaran, “Bu karar kadın mücadelesine karşı geliştirilen düşmanca politikaların devamıdır. İktidar uzun süredir özellikle kadınlara yönelik şiddeti, katliamı, cins kırımı haline gelen vahşeti görmezden gelirken, bunun karşısında mücadele eden, örgütlü mücadele açısından yaklaşım belirleyen bütün kadınları hedef haline getirmiş durumda. Ayşe Gökkan hakkında tutuklama kararı da kadınlara yönelik saldırılardan bağımsız ele alınamaz. Ayşe Gökkan şahsında bugün hedef alınan kadın mücadelesinin ta kendisidir. Çünkü Ayşe Gökkan bütün yaşamını kadın mücadelesine adamış bir arkadaşımızdır” şeklinde konuştu. 
 
Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 22 yıl 3 ay hapis cezasının gerekçeli kararında, Güven’in ataerkilliğe karşı anaerkilliği savunan konuşmalarının suç sayılması ve Kars Belediyesi Eşbaşkanı Şevin Alaca’nın “Eşbaşkan” olması nedeniyle suçlandığını hatırlatan Başaran, şunları söyledi: “İktidar bugün kurumsallaştırmak istediği rejimin erkek egemen zihniyetten güç aldığının farkındayız. Leyla Güven’in dosyasında AKP-MHP ittifakı, ataerkilin savunucusu olduklarını çok açık bir biçimde ifade etmişlerdir. Bugün ataerkil savunucuları, faşist diktatörlük heveslileri önce kadınlardan başlayarak, tıpkı tarihte olduğu gibi köleleştirme, biat ettirme, geri adım attırma politikası uyguluyorlar. Bu nedenle Ayşe Gökkan hakkında tutuklama kararı verilmesi, tıpkı Leyla Güven hakkında 22 buçuk yıl ceza verilmesi gibi, birçok dosyada kadın mücadelesinin illegalize edilmesi gibi, kadın mücadelesine saldırıdır. Bu açıdan bütün kadınların ortak bir refleks vererek, yaşam ve örgütlenme alanı bırakmayan bu AKP-MHP ittifakına karşı daha yüksek ses çıkartmalı” çağrısında bulundu. 
 
SYKP: DİZ ÇÖKMÜYORUZ
 
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, “Kadına düşman, Kürde düşman, emekçiye, doğaya düşman AKP-MHP erkek ittifakı, son çırpınışlarının intikamını daha fazla baskı, daha fazla zulüm ederek alıyor” dedi. Sokakları terk etmeyen kadınlara yönelik saldırıların tesadüf olmadığını dile getiren Yüce, devamla şunları söyledi: “‘Eşitlik kadının fıtratına aykırıdır’ diyerek, kadın katliamları, kadına yönelik şiddeti körükleyen, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi gündeme getiren, 6284 Sayılı yasayı uygulamadan kaldıran, dört duvar arasına sıkışmış, ‘makbul’, ‘biat eden’, siyasette sadece görüntü oluşturan kadınlar yaratmaya çalışanlara karşı kadınlar, eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelesinden asla vazgeçmediler, vazgeçmeyecekler.”
 
Yüce, Gökkan hakkındaki karara tepkisini şöyle dile getirdi: “Tacizcileri, tecavüzcüleri, kadınlara ve ezilen cinsel kimliklere yönelik şiddet uygulayanları sokaklara salanlar, erkek egemen sistemlerini rahatça sürdürebilmek için kadın özgürlük mücadelesi yürüten kadınları gözaltına alıyor, tutukluyor. Ayşe Gökkan yalnız değildir, Kürt ve kadın düşmanlığı politikalara karşı diz çökmüyor, boyun eğmiyoruz.” 
 
MA / Özgür Paksoy
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.