DOLAR 6,7290
EURO 7,5750
ALTIN 367,71
BIST 109.111
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Ege ve Çukurova kentlerinde 1 Mayıs kutlandı

01.05.2019
A+
A-
HABER MERKEZİ – Ege ve Çukurova kentlerinde alanlara çıkan binlerce emekçi, ülkedeki ekonomik krize dikkat çekerek, “Krizin faturasını ödemeyeceğiz” dedi. Eylemler de açlık grevlerine dikkat çekildi. 
 
Adana, Mersin, Antalya, Hatay, Manisa ve Aydın’da alanlara çıkan binlerce emekçi 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. 
 
MANİSA
 
Manisa’da emek örgütlerinin çağrısıyla 1 Mayıs Emek ve Demokrasi Günü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen miting ile kutlandı. Sultan Hamamı önünde bir araya gelen işçi ve emekçiler, kortejler oluşturarak mitingin yapılacağı meydana yürüyüş düzenledi. 
 
“Emeğin kurtuluşu halkların kardeşliği için bizler 1 Mayıs’a” , “Her türlü şiddeti durduracağız eşit çalışma hakkımızı alacağız” pankartları eşliğinde yürüyen işçiler polis araması ardından alana girdi.  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Gıda İş Sendikası Genel Merkez Yöneticisi Sedef Erdal, AKP iktidarı Türkiye’yi bir işçi cehennemine dönüştürmeye devam ettiğini söyledi.  2014 yılında 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği faciayı hatırlatan Erdal, bunun AKP iktidarı tarafından kader olarak değerlendirip katillerinin aklandığını ifade etti.  
 
Açıklamaların ardından Manisa Eğitim Sen Şubesi halk oyunları ekibi her yöreden ve her kültürden oyunlar sahneledi. Miting, Eğitim Sen Ritim Grubu’nun seslendirdiği ezgilerle çekilen halaylarla sona erdi.  
 
AYDIN
 
Aydın’da bulunan sendika ve sivil toplum örgütleri de Atatürk Kent Meydanı’nda bir araya gelerek 1 Mayıs’ı kutladı.  Etkinlikte 1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşan Adalet Çıbık emeğin sömürülmediği, herkesin güvenceli, insanca çalıştığı, bir işinin olduğu, ekonomik krizin faturasının emekçilere kesilmediği günler için mücadele ettiklerini ifade etti. Çıbık, “İşçisi, kamu emekçisi, işsizi, emekçisi, emeklisi, aydını, sanatçısı, gazetecisi, öğrencisi, esnafı, kadını, genci, yaşlısıyla doldurduğumuz 1 Mayıs meydanında nasıl bir memleket istediğimizi kol kola, omuz omuza hep birlikte haykıracağız” dedi. 
Konuşmalar ardından etkinlik sona erdi.  
 
ADANA
 
Adana’da 1 Mayıs, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), DİSK, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Adana Tabip Odası, Adana Barosu ve siyasi partilerin öncülüğünde  “İş, ekmek, özgürlük ve adalet” sloganıyla kutlandı. Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünde bir araya gelen emekçiler yürüyüş kortejiyle Uğur Mumcu Meydanı’na yürüdü. Kitle 2 yerde bulunan arama noktalarında arandıktan sonra içeriye geçti.
 
Orak – çekiç tişörtüyle girmek isteyen avukat Şiar Rişvanoğlu, “polise hakaret” iddiasıyla gözaltına alındı. Rişvanoğlu daha sonra serbest bırakıldı. Leyla Güven rozetini taşıyan kişiler de alana alınmadı. 
Emekçiler, “Yaşasın 1 Mayıs. Biji 1 Mayıs”, “İş, barış, adalet, özgürlük”, “Kıdeme uzanan eller kırılsın”, “Kıdem tazminatına dokunma”, “Özgürlük ve demokrasiden emekli olunmaz”, “İş, adalet ve özgürlük kıdem tazminatı çocuklarımızım geleceğidir dokunma. Yaşasın 1 Mayıs”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni. Yaşasın emekçilerin birliği” pankartları ve “Biji Yek Gulan”, “Direne direne kazanacağız”, sloganlarıyla alandaki yerlerini aldılar. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri ve tutuklu yakınlarının aralarında bulunduğu kitle beyaz tülbent ve ağız maskeleri takarak açlık grevlerine dikkat çekti. Kadınların çocuklarıyla 1 Mayıs alanına katılması renkli görüntüler oluşturdu. 
 
Saygı duruşuyla başlayan mitingde ilk olarak Adana 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı Tonguç Özkan, konuştu. Memleketin gerçek sahiplerinin, işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler ve diğer tüm ötekileştirilenler olduğunu söyleyen Özkan, “Yıllardır ceplerini doldururken sırtımızdan elde ettikleri nimetleri kimseyle paylaşmayanlar külfeti bize yıkmak istiyor, kriz bahanesiyle işimize, aşımıza, haklarımıza el uzatıyor. Kadınlar, göçmen işçiler, genç işçiler daha düşük ücretle ve daha güvencesiz çalışmaya mahkûm ediliyor. Krizde de fatura yine emekçilere ve yoksullara kesilmek isteniyor. Reform ve ekonomik paketlerle, işçilerin kıdem tazminatı, kamu çalışanlarının iş güvencesi, emekçilerin ücretleri gasp edilmek isteniyor” dedi.
KESK MYK Üyesi İlhan Yiğit de cezaevlerinde açlık grevinde olan tutukluların durumlarına dikkat çekti. Barışa aç olduklarını ifade eden Yiğit, eşit yurttaşlık ve barışın hakim olduğu, grevin yasaklanmadığı ve emeğin hakkını aldığı bir ülke için mücadeleye devam edeceklerini söyledi. 
 
‘YAŞASIN 1 MAYIS’
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, “Örgütlenme sorunlarının yanı sıra on binlerce insanımızın iş cinayetlerinde hayatını kaybetmesi, taşeronlaştırma, özelleştirme, kadro adaletsizliği, yoksulluk, gelir dağılımındaki adaletsizlik; mevcut iktidarın uygulamaya koyduğu politikalar nedeniyle oluşmuş ve ülkemizin üzerinde kara bulutlar dolaşmasına ön ayak olmuştur” diye konuştu. 
 
‘SAĞIR KULAKLAR DUYSUN’
 
HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, AKP’nin kıdem tazminatına göz diktiğini ifade etti. AKP’nin ağır bir tecrit uyguladığını kaydeden Hatimoğulları, “Burada Leyla Güven’i Adanalılar çok iyi bilir. Leyla Güven bugün 175 gündür açlık grevinde. 3 binin üzerine insan cezaevlerinde açlık grevindeler. Tek bir talepleri var ve o da; mevcut olan mutlak tecridin ortadan kaldırılması ve Anayasa’nın uygulanması. Buradan bizler iktidara sesleniyoruz; 8 tabut çıktı, daha fala çıkmasın” dedi. 
Konuşmaların ardından yerel sanatçıların seslendirdiği ezgilerle kitle halay çekti. 
 
ANTALYA
 
Antalya’da da KESK, TMMOB, DİSK ve TTB öncülüğünde 1 Mayıs Cumhuriyet Meydanı’nda kutlandı. Aydın Kanza Parkı’nda bir araya gelen emekçiler, mitingin yapılacağı alana yürüdü. Burada kitle açlık grevlerine dikkat çekerek tecridin kaldırılmasını talep etti. Alanda yapılan konuşmalarda da, adalet, ekmek ve özgürlük talepleri ön plana çıktı. 
 
HATAY 
 
DİSK, KESK, TMMOB, TTB öncülüğünde Doğuş Okulları önünde bir araya gelen halk Uğur Mumcu Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş öncesi polis tek tek pankart ve dövizlere bakarak yurttaşların üstlerini aradı. HDP, HDK, DBP üyeleri “Soyguna, sömürüye, savaşa, tecride, iş cinayetlerine ve güvencesiz çalışmaya son” şiarıyla 1 Mayıs alanında yerini aldı. 
 
Arama noktasında polisler, “Tecrit kalksın Leyla yaşasın” ve “Siz gidici biz gezici” pankartlarına el koymak istedi. Yaşanan arbedede SYKP üyesi Mert Aslan Yürek, Çınar Taş, AKA-DER üyesi Mehmet Ali Ceylan Devrimci Parti Üyesi  Çınar Taş, AKADER üyesi Mehmet Ali Ceylan, Devrimci Parti üyesi Çağlar Deniz Gündüz ile Kemal Kepez, Eşref Latifeci ve soyadı öğrenilemeyen Cemal adlı kişi polislerce darp edilerek gözaltına alındı.  Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenen mitingde emekçiler, krizin faturasını ödemeyeceklerini  haykırdı. 
 
Alanda çocuk istismarına ve kadın cinayetlerine karşı tepkiler de dile getirildi.
 
İSKENDERUN
 
Hatay’ın İskenderun ilçesinde de DİSK ve KESK öncülüğünde “İş, ekmek, özgürlük ve adalet” sloganıyla 1 Mayıs kutlandı. İskenderun Belediyesi Evlendirme Dairesi önünde bir araya gelen kitle sloganlarla Anıt Meydanı’na yürüdü. Kadınlar erbaneler çalarak çocuklara yönelik saldırı ve istismarı protesto etti.  sona ermesini haykırdı.
Yürüyüş kortejinde yer alan HDP ve DBP’liler ise İmralı tecridinin son bulmasını talep etti. 
 
MERSİN
 
Mersin’de de KESK ve DİSK öncülüğünde 1 Mayıs binlerce yurttaşın katılımı ile kutlandı. Aralarında HDP, HDK, DBP, CHP, SYKP gibi birçok siyasi parti, sivil toplum örgütleri ve kadın örgütleri öğlen saatlerinde eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünde bir araya gelerek “Yaşasın 1 Mayıs”, ” İş, emek, özgürlük” ,” Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları ile Cumhuriyet Alanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte yerini alan İmralı tecridinin kaldırılması için açlık grevinde olan tutukluların anneleri beyaz tülbent takarak, sık sık “Anneyiz haklıyız savaşa karşıyız” ve “Tecridi yıkalım” sloganlarını attı.
 
DİSK Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Sırtımızdan elde ettikleri nimetleri kimseyle paylaşmayanlar külfeti bize yıkmak istiyor. Kriz bahanesiyle işimize, aşımıza ve haklarımıza el uzatıyor. Bugün enflasyonla zamlarla, pahalılık ile her gün ücretlerimiz eriyor, ekmeğimiz küçülüyor” şeklinde konuşarak yaşadıkları krizin kendilerinin ödemeyeceğini ifade etti.
 
‘TUTUKLULARIN TALEBİ YERİNE GETİRİLSİN’
 
KESK Şubeler Platformu sözcüsü Kemal Göçmen ise açlık grevinde bulunan tutukluların durumuna dikkat çekerek tutukluların sağlık durumlarının kritik aşamaya ulaştığını söyledi. 
Göçmen, tutukluların taleplerinin derhal yerine getirilmesini talep ederek tutuklu annelerinin kendisine verdiği beyaz tülbendi havaya kaldırdı. Göçmen, “Gün işsizliğe karşı mücadele günüdür. KHK’lilerle omuz omuza olma günüdür. Gün savaşa değil barışa, gün faşizme karşı mücadele etme günüdür” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
 
Mersin Kadın Platformu adına konuşma yapan Zübeyde Akpınar da Leyla Güven’in direnişini selamlayarak hükümete taleplerin yerine getirilmesini istedi.
 
Etkinlik Mustafa Özarslan’ın şarkıları ile son buldu.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.