DOLAR 6,7772
EURO 7,3850
ALTIN 359,28
BIST 92.382
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Eğitim Sen: Uzaktan öğretim alt yapısı yetersiz

20.03.2020
A+
A-

ANKARA – Pazartesi günü üniversitelerde başlayacak uzaktan eğitim sistemiyle ilgili yazılı açıklama yapan Eğitim Sen, alt yapının yetersiz olduğuna dikkati çekerek, “Bu süreç ‘oldu bitti’ye getirilmektedir” diye belirtti.  

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), üniversitelerde ara verilen öğretim faaliyetlerinin 23 Mart’tan itibaren uzaktan öğretim sistemiyle devam etmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Eğitim Sen’den YÖK ve kamuoyuna çağrı” başlıklı açıklamada, uzaktan eğitim için gerekli hazırlıkların tamamlanmadığı belirtildi. 
 
“Üzülerek görmekteyiz ki bu süreç ‘oldu bitti’ye getirilmektedir” denilen açıklamada, Uzaktan Eğitim ve Uygulama Merkezinin (UZEM) bünyesinde olan üniversitelerin çoğunda uzaktan eğitim alt yapısının henüz oluşmadığı kaydedildi. Açıklamada, “Üniversitelerin çoğunda UZEM sadece bir tabeladan ibarettir. Sadece bunlar düşünüldüğünde bile 23 Mart 2020 tarihinde başlatılması planlanan uzaktan öğretim sisteminin işlemeyecek olmasını görmek kaçınılmazdır” ifadelerine yer verildi. 
 
Açıklamada, “Uygulanmak istenen uzaktan eğitim sistemi işlemeyecek, çoğu yerde ve çoğu bölüm programı için bir fiyasko ile sonuçlanacaktır” denilerek, Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) şu sorular yöneltildi:
 
“* Uygulaması olan dersler için uygulama nasıl yapılacaktır?
 
* Derslerin değerlendirilmesi nasıl yapılacaktır?
 
* Üniversitelerimizin alt yapısının yanında uzaktan öğretim alacak olan yaklaşık 4 milyon öğrenci gerekli alt yapıya sahip midir ve uzaktan öğretim araçları ile tanışık mıdır?
 
* Kendisi devasa bir uzmanlık ve araştırma alanı olan uzaktan öğretim, internet ortamına yüklenen ders notu ya da videolarının öğrenciler tarafından okunması ya da izlenmesi sürecine indirebilir mi?”
 
Üniversitelerde yer alan kimi programlar için uzaktan eğitimin uygun hale getirilmediğine işaret edilen açıklamada, “Türkiye’de, dünyada henüz uzaktan öğretim örneği yoktur. İktisadi idari bilimler fakültesinin bir programının uzaktan öğretimle yürütüldüğü şekliyle fen fakültesi fizik bölümü programı nasıl yürütülebilecektir? Aynı şekilde güzel sanatlar fakültesi heykel programı ya da konservatuardaki herhangi bir program nasıl yürütülebilir?” diye soruldu.
 
‘YANLIŞTAN DÖNMELİ’
 
Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Eğitim ve bilim emekçileri olarak, işte bu ve benzeri sorular YÖK’ün 23 Mart 2020 tarihinde başlayacağını duyurduğu uzaktan öğretim yönteminin uygulanmasını olanaksız kılmaktadır. Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Olağanüstü koşullarda hayatın olağan akışını sürdürmek olağanüstü araçlara sahip olmayı gerektirir ve yazık ki ülke olarak henüz bu araçlara sahip değiliz. Bu nedenle, bu süreçte yükseköğretimin nasıl sürdürülebileceği problemi ‘ben yaptım oldu’ mantığı ile değil, başta eğitim fakültelerindeki konunun uzmanlarının ve tüm ilgili bileşenlerin görüşü alınarak çözülebilir. YÖK’e bu yanlıştan dönmesini ve süreci sağlıklı bir şekilde işletebilmek için işin öznelerinden görüş alarak yeniden olabilir bir çözüm üretmesi gerektiğini hatırlatıyoruz.”
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.