DOLAR 8,5492
EURO 10,0853
ALTIN 495,52
BIST 1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Gök Gürültülü
İstanbul
29°C
Gök Gürültülü
Pts 31°C
Sal 32°C
Çar 33°C
Per 34°C

Emekçiler sürgünlere karşı Ankara’ya yürüyor

03.02.2021
A+
A-
İSTANBUL – BTS ve HABER-SEN üyelerine yönelik ihraç ve sürgünleri protesto etmek için İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş başlattı. 
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ve Basın, Yayın, İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN), “Sürgünlere son verilmesi ve sürgün edilenlerin eski yerlerine iadeleri” talepleriyle Ankara’ya yürüyüş gerçekleştiriyor. Dün Diyarbakır, Malatya ve İzmir’den sonra bugün de İstanbul ve Zonguldak’tan yürüyüş başlatıldı. 
 
BTS ve HABER-SEN üyeleri Sirkeci’de bulunan İstanbul Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) Baş Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirerek Ankara yürüyüşünü başlattı. “İhraçlara, sürgünlere ve baskılara karşı yürüyoruz!” pankartının açıklamada, “Karanlığa teslim olmayacağız, geri döneceğiz”, “Sürgün insanlık suçudur” ve “Sürgünler, baskılar bizi yıldıramaz” dövizlerini taşıdı. 
 
Açıklamayı HABER-SEN Kadın Sekreteri Ayşe Noyan Koluman yaptı.
 
ÜLKENİN 4 BİR YANINDAN YOLA ÇIKIYORLAR
 
Ülkenin dört bir yanından Ankara’ya doğru yola çıktıklarını söyleyen Koluman, “Aynı bakanlığın kurumlarında faaliyet yürütmekte olan sendikalarımızın üyeleri, yöneticileri ve temsilcilerinin baskıya uğraması karşısında, bu ayrımcı ve hukuk dışı uygulamaların geri alınması talebimizi hem ilgililere iletmek, hem de bu hukuksuzluklara sessiz kalmadığımızı, kalmayacağımızı vurgulamaktır. Bugün, kurumlarımızda yapılan tayin ve atamalarda kıstas siyasi iktidara yakınlıkla ölçülmekte, unvan alabilmek ve istediğin yere atanabilmek için liyakat ve kariyer yerine siyaseten yakınlık hakim anlayış haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.
 
‘PEK ÇOK YERİ RAHATSIZ ETMEKTEYİZ’
 
Görevlerde yükselmek için girilen sınavlarda hukuka aykırı davranıldığını ve bunun kurum içi eşitsizlik yarattığının altını çizen Koluman, siyasi iktidara yakın sendikalarla yapılan Toplu İş Sözleşmelerinin kapalı kapılar ardında yapıldığını belirtti. Koluman, tüm bu ortamda sendikalarının yaptığı açıklamalarla hukuksuzluklara karşı çıktıkları için pek çok çevreyi rahatsız ettiğini dile getirdi. Koluman, “Anti demokratik uygulamalar pandemi koşullarında artarken, hak aramak için eylem etkinlik düzenlemesine dahi izin verilmediği bu dönemde yaşanan hukuksuzluklar karşısında sesimizi duyurmak üzere sosyal medyada paylaşımlarda bulunmamız bile tehdit olarak görülmekte, soruşturmalar açılmakta, cezalar verilmekte ve sürgünler yaşamaktayız” diye belirtti.
 
HUKUKA AYKIRI İHRAÇ KARARLARI
 
Birçok arkadaşlarının sürgün edildiğini ve mahkeme kararı ile tekrar işlerine geri döndüklerini aktaran Koluman,  “Kamudan ihracı silah olarak gören AKP iktidarı, kendine biat etmeyen, barıştan, demokrasiden, insan haklarından, sendikal hak ve özgürlükler mücadelesinden yana kesimleri KHK’larla susturmak, baskı altında tutmak istemektedir. PTT yönetimi tarafından, haklarında hiçbir adli soruşturma ya da dava yokken; hiçbir delil ve gerekçe gösterilmeksizin yöneticilerimiz ve üyelerimiz hakkında hukuka aykırı bir şekilde ihraç kararları verilmektedir” ifadelerine yer verdi.
 
‘4 ŞUBAT GÜNÜ ANKARA’DAYIZ’
 
Hukuksuz kararlarla sendikal faaliyetlerinin engellenmeye çalışıldığını ve suç teşkil ettiğinin altını çizen Koluman, “Bu haksız ve hukuksuz karar ve uygulamalarla bizleri yıldıracağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bizler tüm bu baskılar karşısında mücadeleden geri durmadık, bundan sonra da geri durmayacağız. Bugüne kadar sesimizi duymayanlara duyurmak için bugün ülkemizin dört noktasından Ankara’ya gidiyoruz. 4 Şubat günü Ankara’da olacağız. Şurası çok iyi bilinmelidir ki üye ve yöneticilerimize karşı yapılan ve yasal olmayan bu uygulamaları fili, meşru ve hukuki mücadelemizle durduracağız” şeklinde konuştu.
 
‘BİZ GÜÇLÜYÜZ’
 
Burada yapılan açıklamanın ardından kitle Kadıköy’de bulunan Haydarpaşa Garı’na geçti. Haydarpaşa Garı’nda yapılmak istenen açıklamaya polis izin vermedi. Burada engellemelere rağmen konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu, “Siz bu ülkedeki en onurlu işi yapıyorsunuz ve bu ülkede kim onurlu bir iş yaparsa kim hakkını savunursa şuan burada olduğu gibi zorla karşılaşıyor. Biz bunu günlerdi yaşıyoruz. Hak arayışlarını iktidar zorla durdurmaya çalışıyor ve engellemeye çalışıyor. Bunu bütün işçi kesimlerini yapıyor. KHK, sürgün ve kod 29 ile engellemeye çalışıyorlar. Çünkü kontrol edemiyorlar. Biz güçlüyüz biz kazanacağız sonuna kadar yanınızdayız” dedi.
 
Haydarpaşa Garı’ndan sonra kitle sırasıyla Kocaeli PTT Başmüdürlüğü, Sakarya Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve Düzce PTT Başmüdürlüğü önünde basın açıklamaları gerçekleştirecek. Basın açıklamalarının ardından yarın Ankara’ya varacak kitle orada da basın açıklaması gerçekleştirecek.
 
ZONGULDAK
 
BTS ve Haber-Sen üyeleri Zonguldak PTT Müdürlüğü önünde bir araya gelip, Ankara’ya doğru yürüyüş başlattı. PTT Müdürlüğü önünden Zonguldak Tren Garı’na kadar yürüyen grup, burada açıklama yaptı.
 
BTS Ankara Şube Başkanı Arif Bülent Özaltın, “Kamudan ihracı silah olarak gören AKP iktidarı, kendine biat etmeyen, barıştan, demokrasiden, insan haklarından, sendikal hak ve özgürlükler mücadelesinden yana kesimleri KHK’larla susturmak, baskı altında tutmak istemektedir. PTT yönetimi tarafından, haklarında hiçbir adli soruşturma ya da dava yokken; hiçbir delil ve gerekçe göstermeksizin yöneticilerimiz ve üyelerimiz hakkında hukuka aykırı bir şekilde ihraç kararları verilmektedir” dedi.
 
BTS ve Haber Sen üyeleri Zonguldak’tan Bartın’a doğru yola çıktı. Sendika üyeleri Bartın PTT Müdürlüğü önünde de taleplerini dile getirerek, Ankara’ya doğru yola çıkacaklar.
 
ADANA
 
BTS ve HABER-SEN üyeleri Ulaştırma Bakanlığına bağlı TCDD ve PTT’de yaşanan sürgünleri ve ihraçları protesto etmek için Ankara’ya hareket etmeden önce Adana Garı önünde bir araya geldi. Gar önünde yapılan basın açıklamasına HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları,  CHP Adana Milletvekilleri Orhan Sümer ve Ayhan Barut ile sendika ve siyasi parti temsilcileri destek verdi.
 
BTS Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan, Baskı ve hukuk dışı uygulamaların son bulması için Ankara’ya yürüdüklerini ifade etti. Özkan, “Bizlerin yaptığı gerçek sendikacılık karşısında rahatsız olan siyasi iktidar ve örgütlü olduğumuz kurumların yöneticileri tarafından sendikalarımıza yönelik ayrımcı ve baskıcı uygulamalar yetmiyormuş gibi şimdi de yasaları ve hukuku hiçe sayarak, temsilci ya da yönetici olup olmadığına bakmaksızın üyelerimiz hakkında sürgün kararları verilmektedir” dedi. 
 
Açıklamada sonra Ankara’ya hareket edildi. 
 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.