DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Kar Yağışlı

Engellilerden Meclis önünde 5 acil talep

03.12.2020
A+
A-
ANKARA – Engellilerin İstihdamda Hakları Platformu, Meclis önünde taşıdıkları beş dövizle acil taleplerini dile getirdi.
 
Engellilerin İstihdamda Hakları Platformu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Meclis Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, CHP, HDP ve İyi Parti’den milletvekilleri katıldı. Taşınan beş ayrı dövizde sorunlara dikkat çekilen açıklamada, elinde döviz bulanan katılımlar sorunları ve talepleri ifade etti.
 
‘YÜZDE 6’YA ÇIKARTILMALI’
 
“Engelli istihdam kotası yüzde 6’ya çıkarılmalıdır” talepli dövizi taşıyan Sosyal Hizmet Uzmanı Ayşe Sarı, “Meclisi önünden sesleniyorum, bizi duyun. Türkiye de engelli yurttaş sayısı gün be gün artıyor. İş bulmakta zorlanıyorlar. Engellilerin kamuda istihdam edilmesi kotası doldu denilerek atamaların yapılmamasını kabul etmiyoruz. Bir an önce atamalar yapılması lazım. Kota en az yüzde 6 ya çıkarılması lazım. Salgından en çok etkilenen engelli yurttaşlardır. Ailelerine bakan insanlar var kan ağlıyorlar. İşten çıkarma yasağı kaldırıldığında ilk engelliler işten çıkarılacak. İş sağlığı ve güvenliği salgın nedeniyle hiçe sayılıyor. Engellilik siyaset üstü ama meclise gelen her şeye hayır deniliyor. Hükümet bu talepleri kabul etmeli. Bu 5 talep için yasa düzenleme istiyoruz” diye konuştu.
 
‘YASALAR DEĞİŞTİRİLMELİ’ 
 
“2022 ve 2828 sayılı yasalar değiştirilmelidir” döviziyle konuşan Engelli Aktivisti Uğur Mucurluoğlu ise “Bugün muhtaçlık aylığının ve evde bakım ücretinin ödenmesi için ‘hane içinde fert başına düşen gelir’ kriteri uygulanmaktadır. Bu durum engelli bireyi, ailesine bağımlı hale getirmekte; gerçek hiçbir geliri olmadığı halde gelir sahibi olduğu yanılsamasına yol açmaktadır. Bu duruma son vermek ve engelli bireyi bağımsız bir hak öznesi haline getirmek için engellinin kendi fiili geliri esas alınmalıdır” dedi.
 
‘KHK ENGELLİLER LEHİNE DEĞİŞTİRİLSİN’
 
“696 sayılı KHK engelliler lehine değiştirilsin” yazılı dövizi taşıyan görme engelli avukat Suha Sağlam, şunları dile getirdi: “696 sayılı KHK ile geçici taşeron işçiliğinden sürekli işçi kadrosuna geçirilen engelliler, erken emeklilik süresi dolduğunda derhal ve resen emekliliğe sevk edilmektedirler. Bilindiği gibi 15-20 yıl arasında değişen erken emeklilik hakkı, bir zorunluluk olmayıp ağır derecedeki engellilere sunulan ve isterlerse emekli olmalarına olanak sağlayan bir seçenektir.”
 
‘EMEKLİLİK İPTAL EDİLMESİN’
 
“Engellilerin emekliliğini iptal eden uygulamalara son verilmelidir” dövizini taşıyan avukat Turhan İçli, “Sık sık değişen engellilik durumu değerlendirilmesine ilişkin Sağlık Kurulu Rapor yönetmelikleri nedeniyle engellilerin emekliliklerinin iptal edilerek ileri yaşlarında işsizliğe mahkum edilmeleri uygulamasına derhal son verilmelidir. Engelliler Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 2005 tarihinden bu yana Sağlık Kurulu Raporları Yönetmeliği en az beş kez değişmiş ve her seferinde değişik engellilik ölçütü getirilmiştir. SGK, emekli engellileri ihtiyaç duyması durumunda yeniden heyet raporu almaya zorlamakta; sonucun, daha önceki oranlardan düşük çıkması halinde emekliliğini iptal etmektedir” ifadelerini kullandı.
 
‘ENGELLİLERE YÖNELİK HİZMETLER AKSAMAKTA’
 
“Pandemi döneminde engellilerin ağırlaşan sorunlarının üstesinden gelmek üzere olağanüstü önlemler alınmalıdır” yazılı dövizi taşıyan Sinan Yıldırım ise, işaret diliyle şunları anlattı: “Kovid- 19 pandemisinin tsunamiye dönüşmesi sonucu engellilere yönelik hizmetler ciddi boyutlarda aksamakta; hastaneler, acil durumlar için bile randevu vermemekte; biyonik kulak kullanıcıları pil için randevu alamamakta; kur artışları nedeniyle cihaz, pil, protez ve ortez fiyatları olağanüstü artmaktadır. Engelli öğrenciler ya yoksulluk nedeniyle yeni teknolojik araçlara sahip olmadıkları için ya da EBA sistemindeki erişim güçlükleri yüzünden uzaktan eğitimden etkin ve verimli olarak yararlanamamaktadır.”
 
‘ENGELSİZ BİR DÜNYA’
 
Ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Engellilerin talepleri taleplerimiz, mücadeleniz mücadelemizdir” dedi. 
 
HDP Milletvekili Musa Piroğlu ise, engelliler gününe katlanarak büyüyen ağır sorunlarla girdiklerini dile getirdi. Sorunların çözümü için ciddi adımlara ihtiyaç olduğunu söyleyen Piroğlu, “Kamu ve yasama organı üstüne düşeni yapmalıdır. Mücadeleyi yürüteceğiz ve engelsiz bir dünyayı kurmak için her çeşit çabayı da ortaya koyacağız” dedi.
 
Açıklamanın ardından platform temsilcileri, Meclis’te grubu bulunan siyasi partilere taleplerini aktarmak üzere Meclis’e girdi.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.