DOLAR 5,8801
EURO 6,5988
ALTIN 252,0
BIST 91.387
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu

Erdoğan mutlak gücü eline aldı

25.06.2018
A+
A-

Tek adam rejimi’ olarak ifade edilen cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi resmen hayata geçecek. Peki süreç nasıl işleyecek, neler olacak?

Türkiye tarihinin en kritik seçimlerini geride kaldı ve Erdoğan yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

16 Nisan referandumunun kabul edilmesi ile tartışmaya açılan ve tek adam rejimi olarak ifade edilen cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi resmen hayata geçecek.

Peki bundan sonra ne olacak, süreç nasıl işleyecek, bu sistem ile birlikte Erdoğan’ın elindeki güç nedir?..

İşte yanıtları:

CUMHURBAŞKANI KHK ÇIKARABİLECEK

Bu sistemde başbakanlık kaldırıldı, onun yerine cumhurbaşkanı yürütmenin başı oldu. Cumhurbaşkanı bu çerçevede istediği kadar yardımcı atayacak. Bunun yanı sıra bakanları da Cumhurbaşkanı atayacak, yürütmeye ilişkin konularda da “cumhurbaşkanlığı kararnamesi” çıkarabilecek.

BÜTÇE YETKİSİ DE CUMHURBAŞKANINDA

Şu anda Bakanlar Kuruluna ait olan devlet bütçesini yapma yetkisi, cumhurbaşkanına devrediliyor. Cumhurbaşkanının hazırladığı bütçeyi kabul etmezse, bir önceki yılın bütçesi “yeniden değerleme oranı” ölçüsünde artırılarak izleyen yılda uygulanacak. Yani Meclis bütçede herhangi bir yetkiye sahip değil.

ÜSTÜ DÜZEY YARGI ÜYELERİNİ ATAMA

Cumhurbaşkanı bakanları, üst yargının birçok üyesini, üst düzey çok sayıda bürokratı ve sayısı yasal düzenlemelerde belirtilmeyen cumhurbaşkanı yardımcı ya da yardımcılarını atama yetkisine sahip oldu.

YÜCE DİVAN İÇİN 400 OY

Seçimle yürürlüğe giren sistemde Meclisteki vekillerin tam sayısının yarıdan bir fazlası olan 301 vekilin vereceği önergeyle cumhurbaşkanı hakkında bir suç işlediği iddiasıyla soruşturma açılması istenebilecek. Meclis, cumhurbaşkanı hakkında soruşturma açılmasına üye tamsayısının beşte üçünün yani 360’ının oyuyla karar verebilecek. Üye tam sayısının üçte ikisi olan 400 vekilin gizli oyuyla cumhurbaşkanı hakkında Yüce Divan’a sevk kararı alınabilecek. Başka türlü yargılanması söz konusu değil.

Yeni sistemde anayasa değişikliğinin 600 sandalyeli yeni Mecliste referanduma sunularak yapılması için 360, referandumsuz yapılması için 400 oy gerekiyor.

MECLİSİ FESHEDEBİLİR, OHAL İLAN EDEBİLİR

Muhalefet tarafından ‘tek adam rejimi’ olarak eleştirilen bu sistemde cumhurbaşnı Meclisi feshedebilir. Halihazırda süren OHAL kaldırılsa bile cumhurbaşkanı ‘gerekli koşullar’ var diyerek OHAL ilan edebilir.

Meclisin erken seçim kararını ise beşte üç çoğunluk, bir başka deyişle üye tam sayısı 600’e yükseltilen mecliste 360 oyla alınabiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.