DOLAR 6,8200
EURO 7,5571
ALTIN 377,23
BIST 105.360
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

Esendere Sınır Kapısı eziyet kapısına dönüştü!

18.09.2019
A+
A-

HAKKARİ– Bölge halkı için geçim kaynağı olan Esendere Sınır Kapısı, eziyet kapısına dönüştü. Uygulanan “kota” ve giriş-çıkış ücretlerine yapılan zamlar nedeniyle sıkıntılar yaşayan yurttaşlar, Esendere’nin ticaret kapısı olmaktan çıktığını söyledi. 

 
Hakkari ve ilçelerinde yıllardır geçimlerini sınır ticareti üzerinden sağlayan yurttaşlar, uygulamaya konulan “kota”, giriş-çıkış ücretlerine yapılan zam ve süren operasyonlar nedeniyle son üç yıldır büyük eziyetler çekiyor. Bölge halkı için yıllarca geçim kapısı olan Esendere Sınır Kapısı, artık bir eziyete dönüştü. 
 
ÜRÜNE EL KONULUYOR 
 
Ailesinin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için İran’dan eşya getiren Zübeyir Arıcı, Türkiye ve İran askerlerinin giriş-çıkışlarda kendilerine büyük sıkıntılar çıkardığını söyledi. Arıcı, “Ben 6 yıldır Esendere Sınır Kapısı’na geliyorum. Son iki yıldır hem İran hem de Türkiye tarafı bize çok sıkıntı çıkarıyor. Ben sadece ailemin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyorum ama o da müsaade etmiyorlar. Eskiden İran’dan 3 kilogram çay, 2 torba pirinç,  5 kilogram şeker getirir ve yaşamımızı bu şekilde idame etmeye çalışırdık. Şimdi 3 kilo çay yerine 1 kilo geçirebiliyoruz. Önceleri iki torba pirinç getirebilirken şimdi ancak bir torbaya izin veriyorlar. 10 kilo getirmeye çalıştığımız zaman ise yarısını bizden alıyorlar. İran’dan Türkiye sınırına kadar 1 TL kazanmak için sırtımızda poşet taşıyoruz. Yani kazandığımızın neredeyse tümünü pula ve yola masraflarına veriyoruz. İran’dan bazen elbise getiriyoruz ama satmamıza izin vermiyorlar. İnsanların yaşamlarını sürdürmek için kullandıkları sınır kapılarındaki ticareti artık zora sokmamaları, yurttaşlara kolaylık sağlamaları gerekiyor” diye konuştu. 
 
‘YAŞAM HAKKI TANINMIYOR’
 
Daha önce inşaatlarda çalışan ancak iş bulamadığı için sınır ticaretiyle uğraşmaya başlayan Bekir Reşit de sınırda çıkartılan zorluklara dikkati çekti. 5 yıldır İran’dan Türkiye’ye eşya getirdiğini ve bunun üzerinden geçimini sağladığını dile getiren Reşit, kendilerine hiçbir yerde yaşam alanının bırakılmadığını söyledi. Kapıya getirdikleri ürünlerine el koyulduğunu anlatan Reşit, “Sınır kapısına bir kilo çay getiriyoruz ama yarısını bizden alıyorlar. Sadece iki karton sigaraya izin veriyorlar. Ben bu şekilde ailemin geçimini nasıl sağlayayım? Çocuklarımın geçimini ticaret yaparak sağlamaya çalışıyorum ama buna da izin vermiyorlar. Eskiden sınır kapısından getirdiğimiz eşyaları satarak çok kolay bir şekilde geçimimizi sağlıyorduk ama bunu da artık elimizden aldılar. Neden bize bunu reva görüyorlar? Bu kadar güzel bir dünya varken bizi neden karanlığa sürüklüyorlar? Bu ülkede bize yaşam hakkı tanınmıyor. Biran önce yetkilileri bizim sıkıntımıza bir çare bulsun. Eskiden sıkıntı yaşamadan İran’a gidip geliyorduk. Devlet artık İran’a gidip gelmemize kolaylık sağlaması gerekiyor” dedi. 
 
‘BAKANIN ÇÖZÜMÜ ZAM YAPMAKMIŞ’
 
Büyük, tekelci şirketlerin şikayeti üzerine sınır kapılarında sıkı arama yapıldığını söyleyen İsmail Dayan da “Önceden sınır kapısından rahatlıkla eşyalarımızı geçiriyorduk. Bazen 8 karton sigaraya kadar getirirdim ama şimdi iki kartonuma bile el koyuyorlar. Bunun nedeni Türkiye’deki büyük esnafların bu konuda yaptıkları şikayetlerdir. İşadamları ürünlerinin satılması için sürekli bir baskı politikası uygulayarak bizim yaptığımız işi ‘kaçak’ olarak niteliyorlar. Bize bu kadar sıkıntının çıkarılmasının temel nedeni de budur. Ben ailemin geçimini sağlamak için İran’dan sigara, pirinç,  fasulye, sebze,  çay, şekerleme, yağ getiriyordum ama artık izin vermiyorlar.  İçişleri Bakanı buraya geldiğinde çözüm olacaklarını söyledi. Bakan gittikten sonra sınır kapısındaki pul ücreti 15 TL’den 50 TL’ye çıktı. Onun da bulduğu çözüm buymuş!” diye belirtti. 
 
‘HERKES SINIR KAPISINA YÖNELİYOR’
 
Bölgede yaşanan sorunlar nedeniyle insanların tarım ve hayvancılık yapamadığını ve sınır kapılarına yöneldiğini dile getiren Vedat Akarsu da iş bulamadığı için sınır kapısına gittiğini vurguladı. Akarsu, “Ben ve burada yaşayan yurttaşların büyük bir bölümü geçimimizi sınır kapısından sağlıyoruz. Ailemin ihtiyaçlarını karşılamak için İran’dan getirdiğim sigara, çay, pirinç, sebzeye el koyuyorlar. Sınır kapısından en az üç karton sigara getirme hakkımız var ama onlar iki kartona izin veriyorlar. Getirdiğimiz iki kartondan da kar elde edemiyoruz. Sınır kapısı eskiden çok rahattı şimdi çok sıkı olmaya başladı. Burada işsizlik sorunu var ve kimse iş bulamadığı için sınır kapısına yöneliyor” derken,  Nihat Kaçar, adlı yurttaş ise sınırdan para kazanmanın artık mümkün olmadığını ifade etti. 
 
‘KURUŞ KAR ETMİYORUZ!’
 
Pasaportla ticaret yapmalarına bile izin verilmediğini hatırlatan Gökhan Bala da sınır kapılarında süren sıkı güvenlik önlemlerinin azaltılmasını istedi. Bala, “İran’a geçmek için 50 TL pul parası, 50 TL de diğer harcamalarımıza gidiyor. Getirdiğimiz eşyadan kuruş kar etmiyoruz. Kapıdaki sıkıntının nedeni OHAL’in halen sürüyor olmasıdır. Biz vergi verdiğimiz halde bize uygulanan bu yöntemi kabul etmiyoruz” diye konuştu. 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.