DOLAR 5,7695
EURO 6,3928
ALTIN 279,3
BIST 95.988
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu

Vedat Türkali 100 Yaşında!

15.05.2019
A+
A-

Bazı insanlarla tanışmak, hatıranın ötesinde tarihle buluşmak gibidir. Sadece söyledikleriyle değil, hayatlarıyla, var oluşlarıyla bulundukları dost meclislerini kıymetlendiren bilgedirler onlar. Onlardan biriydi Abdülkadir Pirhasan Nam-ı diğer Vedat Türkali.

Birebir tanıdığım evinde kaldığım, kendisi ile engin birikimlerinden çokça faydalandığım biri nasıl anlatılır bilmiyorum. Vedat amcayı tanıdığımda 88 yaşında idi. Türkiye siyasi tarihinde ve edebiyat dünyasında önemli bir yere sahip olan biri ile tanışacağım için gerçekten çok heyecanlı idim.
Yaptığım bu ziyaretlerin birinde öğrendim Vedat Türkali’nin, Abdülkadir Pirhasan olduğunu.

1940’lardan bu yana Türkiye tarihinin tanığı aynı zamanda sanığı olan inatçı, direnişçi bir kişilik Vedat Türkali. 1919 yılında Samsun’da doğan Abdülkadir Pirhasan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmış ve TKP içinde aktif siyasetle uğraşmıştır. Türkiye tarihine 1951 TKP – Tevkifatı olarak geçen ve günümüz Türkiye’sini taaa o zaman da yaşayan bir kişi, muhalif duruşu, özgürlükçü tarzı ve komünizme olan inancı ile 1951 yılında Türkiye Komünist Partisi TKP’ye (günümüz TKP’si ile hiçbir bağlantısı yoktur.) yönelik yapılan operasyon ile TKP MK üyeleri Mihri Belli, Zeki Baştımar, Şefik Hüsnü, Sevim Belli ve 187 arkadaşı ile gözaltına alınmış bu gözaltı sonrasında 9 yıl ceza almış. Bunun 7 yılını yatmış sonrasında cezaevinde çıkmış.

Vedat amcayı her ziyaret ettiğimde direncine, dirayetine hayran olmaktan kendimi alamıyordum. 90 yaşında bir insan evde yardımcısı olmasına rağmen hala kendi işlerini kendi yapmaya çalışan, spor yapan bir koca çıkar. Bir taraftan evde çalışma odasında misafirlerini karşılayan, boş zamanlarında muhakkak bir şeyler okuyan, araştıran bir beyin, hala bir şeyler yapmaya çalışan ve bunu ezilenlerden, sömürülenlerden, ötekileştirilenlerden yana yapmaya çalışan ve bunun için mücadele eden biri Vedat Türkali.
Barıştan, emekten, üretmekten ve en önemlisi komünizmden hiçbir koşul ve şart altında vazgeçmemiş ve vazgeçmeyen bir aydın, bir özgür beyin Vedat Türkali.

Senarist, yönetmen, yazar ve aynı zamanda şair!

Uslanmaz bir komünist Vedat Türkali!
Yaşadığımız coğrafyada halklarımıza devlet tarafından uygulanan baskı ve sindirme politikalarına karşı BARIŞ diye bağırabilen özgürlük sevdalısı enternasyonalist bir kişi.
BİR GÜN TEK BAŞINA, GÜVEN, TEK KİŞİLİK ÖLÜM, KOMÜNİST ve KAYIP ROMANLAR kitaplarında komünizmi anlattığı ve kafasındaki sorulara cevaplar arayan kendini ziyaret edenlerle kitapları, insanlar hakkında sohbet eden, hayata ve yaşama dair engin bilgilerini ve deneyimlerini paylaşan, paylaşırken sizden de muhakkak bir şeyler öğrenmeye çalışan bir komünist Vedat Türkali.
Vedat Türkali ile sohbet başlı başına insanlığın tarih bahçesinde gezinmek gibi bir duygu veriyor insana, her alanda tarihte, sanatta, siyasette size çok şey öğretiyor ve aynı zamanda sizden öğreniyor.
Umut yüklü yarınlardan vazgeçmeyin, yarınlar aydınlıktır, bir aydınlık yarınlardan, bir de komünist ve ezilenden yana olmaktan vazgeçmeyin derdi.

Komünistti, komünist olarak yaşadı ve komünist olarak aramızdan ayrıldı.
İyi ki doğdun, iyi ki geçtin aramızdan büyük usta Vedat Türkali.
Vedat Amca’nın o unutulmaz İSTANBUL şiirinde dediği gibi BEKLE BİZİ İstanbul. “BAŞKA BİR DÜNYA, BAŞKA BİR TÜRKİYE MÜMKÜN”

İstanbul
Vedat Türkali
Salkım salkım tan yelleri estiğinde
Mavi patiskaları yırtan gemilerinle
Uzaktan seni düşünürüm İstanbul
Binbir direkli Halicinde akşam
Adalarında bahar
Süleymaniyende güneş
Hey sen güzelsin kavgamızın şehri
Ve uzaklardan seni düşündüğüm bugünlerde
Bakışlarımda akşam karanlığın
Kulaklarımda sesin İstanbul
Haramiler kesmiş sokak başlarını
Polisin kırbacı celladın ipi spikerin çenesi baskı makinesi
Haramilerin elinde
Ve mahzenlerinde insanlar bekler
Gönüllerinde kavga gönüllerinde zafer
Bebeklerin hasreti içlerinde gömülü
Can yoldaşlar saklıdır mahzenlerinde
Boşuna çekilmedi bunca acılar İstanbul
Bulutların ardında damla damla sesler
Gülen çehreleri ve cesaretleriyle
Arkadaşlar çıktı karşıma
Dindi şakalarımın ağrısı
Bir kadın yoldaş tanırdım
Bir kardeş karısı
Hasta ciğerlerini taşıdığı çelimsiz kemikli omuzları
Ve hüzünlü çehresiyle bebelerini seyrederdi
Cellatlara emir verildiği gün haramilerin sarayında
Gebeliğin dokuzuncu ayında
Aç kurtların varoşlara saldırdığı
Tipili bir gece yarısı
Sırtında çok uzak bir köyden indirdi
Otuzbeş kiloluk sırrımızı
Zafer kanlı zafer kıpkırmızı
Boşuna çekilmedi bunca acılar İstanbul
Bekle bizi
Büyük ve sakin Süleymaniyenle bekle
Parklarınla köprülerinle kulelerinle meydanlarınla
Mavi denizlerine yaslanmış
Beyaz tahta masalı kahvelerinle bekle
Ve bir kuruşa Yenihayat satan
Tophanenin karanlık sokaklarında
Koyunkoyuna yatan
Kirli çocuklarınla bekle bizi
Bekle zafer şarkılarıyla caddelerinden geçişimizi
Bekle dinamiti tarihin
Bekle yumruklarımız
Haramilerin saltanıtını yıksın
Bekle o günler gelsin İstanbul bekle
Sen bize layıksın

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.