DOLAR 7,9254
EURO 9,3785
ALTIN 484,85
BIST 10,3838
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

Filipinler’den Avrupa’ya, Fas’tan Brezilya’ya: HDP’nin yanındayız

28.09.2020
A+
A-

ANKARA – HDP’li siyasetçilere yönelik gözaltılara ilişkin dayanışma mesajı gönderen Filipinler, Avrupa, Fas ve Brezilya’daki partiler, saldırılara karşı sessiz kalınmaması gerektiği çağrısı yaptı. 

Ankara merkezli yürütülen “Kobanê” soruşturması kapsamında Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 2014 yılındaki Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu siyasetçilerin gözaltına alınmasına uluslararası tepkiler sürüyor. Almanya Yeşiller Partisi, Yunanistan’dan Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA), Filipinlerden Emekçi Kitleler Partisi, Brezilya’dan Sosyalizm ve Özgürlük Partisi, İngiltere’den Kürdistan Barış İnsiyatifi, Fas’tan Birleşik Sosyalist Parti ve İlerici Kadınlar Derneği, HDP’ye dayanışma mesajları gönderdi. 
 
‘AMAÇ ELEŞTİREL DÜŞÜNCEYİ ORTADAN KALDIRMAK’
 
Almanya Yeşiller Partisinden Federal Parlamento üyeleri Claudia Roth ve Cem Özdemir’in yaptığı ortak açıklamada, saldırıların Türkiye’yi muhaliflerden temizlemeye ve eleştirel olanları tamamıyla susturmaya dönük olduğuna işaret edilerek, şu görüşler paylaşıldı: “HDP’li üye ve siyasetçiye yönelik Türkiye’de gözaltılarla, Erdoğan otokratik siyasetini kendisinden farklı düşünenlere karşı intikam alırcasına devam ettirmektedir. Bir kez daha ortaya çıkıyor ki, Erdoğan’ın amacı tarafsız ve bağımsız hukuku uygulamak değil, eleştirel düşünceyi baskı altına almak ve tümüyle ortadan kaldırmaktır.
 
ACİZ VE UMUTSUZ BİR SALDIRI
 
Erdoğan’ın saldırgan ve militarist dış politikası nedeniyle ve ülke içinde ve bölgede gerginliği artırıcı tutumundan dolayı hem ulusal hem de uluslararası alanda eleştirilerin odağı haline geldiği bilinmektedir. Bu gözaltılar, ülkeyi muhaliflerden temizlemeye ve eleştirel olanları büsbütün susturmaya dönük çılgınca bir düşüncenin sonucunda ortaya çıkmış aciz ve umutsuz bir çabadır. Erdoğan bunu başarmamalı ve başaramayacaktır. Bu gözaltılar Federal Almanya’nın, Erdoğan’ın bu otokratik siyasetini en sert biçimiyle eleştirip mahkûm etmesini, öteden beri talep edilen ekonomik ve askeri yaptırımları ivedilikle devreye sokmasını zorunlu kılmaktadır. Bütün zorluklara ve baskılara rağmen demokrasinin, hukukun üstünlüğü ve çoğulculuğun bayrağını her zaman yüksekte tutan kişiler olan gözaltındakiler ve HDP’yle dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz.”
 
FİLİPİNLER: KOBANÊ’DEKİ MAĞLUBİYETİN İNTİKAMI ALINIYOR
 
Filipinler’den Emekçi Kitleler Partisi (The Partido Lakas ng Masa-PLM), yaptığı açıklamada saldırıları kınadı. PLM, şu mesajı paylaştı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aşırı milliyetçi ve Kürt karşıtı hükümetinin, HDP üyelerine yönelik Ankara Başsavcısının 82 kişi hakkında gözaltı emri çıkarmasıyla hedef aldığı son gözaltı dalgasını kınıyoruz. Erdoğan rejimi, Suriye ve Irak’taki soykırım saldırısında IŞİD’e yardım etmiştir ve Kuzey Suriye’de Rojava’da Kürtlere karşı etnik temizlik yapmaktadır. Şimdi de rejim, IŞİD güçlerinin Kobani’de mağlup olmasının intikamını HDP’den almak istemektedir. Bu açıkça demokratik hakları ve Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkını destekleyen HDP’ye yönelik bir saldırı kampanyasıdır.”
 
SYRİZA: HDP İLE TAM DAYANIŞMA 
 
Yunanistan’daki Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) Uluslararası ve Avrupa İşleri Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada da saldırılar kınanarak, “Erdoğan hükümetinin yeni otoriter baskılarına karşı sesini demokratik ve ilerici Türkiye vatandaşlarıyla birleştiriyor. Aralarında Kars Belediye Başkanı ve üst düzey yöneticilerinin bulunduğu 82 HDP’linin, Ekim 2014’teki kitlesel protestolar gerekçe gösterilerek gözaltına alınması, Türkiye’de uzun süredir devam eden siyasi ve sosyal hak ihlalleri serisinin bir başka bölümüdür. SYRIZA olarak, HDP ve Türkiye’de bu kadar zor koşullara rağmen cesaret ve özveri ile demokrasi mücadelesi veren tüm ilerici kesimlerle tam dayanışmamızı ifade ediyoruz” mesajı paylaşıldı. 
 
BREZİLYA’DAN PSOL: HDP İLE BİRLİKTEYİZ
 
Brezilya’dan Sosyalizm ve Özgürlük Partisi (PSOL), saldırıyı sivil hakların ihlali olarak nitelendirdi ve gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi. “Türkiye’de demokrasi için HDP’lilere için özgürlük” diyen PSOL’un açıklamasında, şu ifadeler yer aldı: “HDP’nin 82 üyesinin gözaltına alınması, Türk hükümetinin ülkedeki demokrasiye yönelik en son saldırısıdır. Erdoğan hükümeti, halkın siyasi örgütlerini sindirmek ve sonsuza kadar iktidarda kalmak için sivil hakları ihlal etmektedir. PSOL olarak Brezilya’dan bizler, Türk rejiminin otoriterliğini kınıyoruz ve ülkede eşitlik ve demokrasi için mücadele ettikleri için gözaltına alınan 82 kişi ve diğer tüm Türk ve Kürt aktivist ve parti üyelerine özgürlük talep ediyoruz. Sizinle birlikteyiz, mücadelemiz aynı.”
 
‘SALDIRIYI DURDURUN’
 
İngiltere merkezli Kürdistan’da Barış İnisiyatifi de saldırıları kınadı. İnisiyatif tarafından yapılan açıklamada, şunlara yer verildi: “2015 yılından bu yana binlerce HDP üyesi ve yöneticisi gözaltına alındı ve tutuklandı. Bu, HDP’yi Türkiye’deki Kürt temsilinin herhangi bir tezahürünü ve hükümete karşı herhangi bir muhalefeti ortadan kaldırmaya yönelik sistematik bir girişimdir. Demokrasiye yönelik bu son saldırı, temel hakların bu şekilde bastırılması konusunda bırakın İngiltere ve Avrupa hükümetlerinden eleştiri gelmesini herhangi bir yorum bile olmadı. Bu kabul edilemez ve sorgulanmalıdır. Erdoğan ve hükümeti cesaretlenmiştir. Giderek artan ekonomik ve sosyal krizin ortasında, Ortadoğu ve Akdeniz’de tehlikeli bir eğilim haline gelmişlerdir ve ayrıca Kürt halkı için bir trajedidirler. Bu saldırıyı şimdi durdurun. “
 
FAS: DİRENİŞİNİZİ SELAMLIYORUZ
 
Fas Birleşik Sosyalist Partisi Genel Sekreteri Nebile Münip de gözaltılara tepki göstererek, HDP ile dayanışma içerisinde oldukları mesajını verdi. Münip, “HDP’de mücadele veren kadın, erkek tüm yoldaşlar en iyi dayanışma selamlarımızı iletiyor, özgürlük ve adalet için direniş mücadelenizi selamlıyorum. Sizlere ve partinize karşı girişilen tutuklama operasyonlarını şiddetle kınıyorum” dedi.
 
Fas İlerici Kadınlar Derneği Başkanı Avukat Suat Brahmi ise, “Bizler, Fas İlerici Kadınlar Derneği olarak HDP’li kadın ve erkek devrimcilerin, bir bütün olarak HDP’nin karşı karşıya kaldığı gözaltı ve tutuklama operasyonlarını şiddetle kınarken, HDP ile şartsız ve mutlak dayanışmamızı ilan ediyoruz. Gözaltına alınan, tutuklu bulunan tüm devrimcilerin serbest bırakılmasını talep ediyoruz” çağrısında bulundu.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.