DOLAR 8,4047
EURO 10,1808
ALTIN 507,39
BIST 1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
27°C
Parçalı Bulutlu
Paz 26°C
Pts 23°C
Sal 23°C
Çar 22°C

Fincancı: Biat etmeyeceğimizi bir kez daha söyleyelimHamzaoğlu: Tökezlememek için birbirimize sahip çıkalım

26.09.2020
A+
A-

ANKARA – TTB’nin kongresinde konuşan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, “Yaşam topyekun krizde. Tökezlememek için birbirimize sahip çıkmalıyız” derken, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, “Korkuyu seçme özgürlüğünü iyi kullanalım, hiçbir baskıya biat etmeyeceğimizi bir kez daha söyleyelim” dedi.

Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) iki gün sürecek 72’nci Büyük Kongresi, Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’nde devam ediyor. Delegelerin konuşmalarıyla devam eden kongrede, ilk olarak TTB Etik Kurulu Üyesi Prof. Dr. Raşit Tükel konuştu. Bulaşıcı hastalıklar ve salgınların insanlık tarihi boyunca insanların kitlesel olarak hastalanmasına ve ölümüne yol açtığını belirten Tükel, bulaşıcı hastalıklarla mücadelede koruyucu sağlık hizmetlerinin yaşamsal bir öneme sahip olduğunu dile getirdi.
 
TÜKEL: KOLEKTİF MÜCADELEYE İHTİYAÇ DUYUYORUZ 
 
İnsanların doğaya müdahale etmesinin ekolojik dengenin, ekosistemlerin bozulmasına eşitsizliklerin derinleşmesine yol açarak daha büyük yıkımlara ve salgınlara neden olduğuna dikkati çeken Tükel, “Kovid-19 pandemisinde de olduğu gibi küresel salgınlar gündelik yaşam alışkanlıklarında, siyasi, ekonomik, kültürel yapılara kadar uzanan köklü değişiklikler ortaya çıkarmaktadır ve bu değişikliklerin de en fazla toplumun dezavantajlı kesimlerini etkilediğini biliyoruz. Bunun önlenmesi için de halktan yana bilimsel müdahalelere ihtiyaç var. Toplumsal dayanışma ve kolektif mücadeleye en fazla bu dönem ihtiyaç duyuyoruz” dedi.  
 
HAMZAOĞLU: YAŞAM KRİZDE
 
Ardından İstanbul Delegesi olarak söz alan halk sağlığı uzmanı ve akademisyen Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, “Bugün aramızda çok genç hekimler var. 12 Eylül Asker Darbesi’nden 10- 15 yıl sonra doğanlar da aramızda. Onlar da dahil olarak, 40 yıl önce 12 Eylül’de askerler niçin Türkiye’de darbe yaptılar diye sorduğumuzda, hepimiz için yanıt çok netleşti. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de patriarkal ve emperyalizm yerleştirildi. Ama 40 yılın sonunda bugün dünya; insanların insan, hayvanların hayvan, bitkilerin bitki gibi yaşayamadı bir gezegen haline geldi. Yaşam topyekûn krizde. Ekonomik, siyasal, sağlık krizi, eşitsizlikler, ölümler bütün bunlar yaşam krizinin sonucu. Pandemi de yaşam krizinin bir sonucudur” diye konuştu.
 
‘KORKMA ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMALIYIZ’
 
Pandeminin ilk aylarında insanlık tarihinde vebaya yapılan müdahale gibi hiçbir sınıfsal farklılık gözetilmeden topyekûn bir mücadele gerçekleştirildiğine değinen Hamzaoğlu, şöyle devam etti: “Ama kısa bir süre sonra bu mücadele cüzamla olan mücadele gibi sınıfsal bir karakter kazandı. Biz de toplumsal, kamusal kriterleri belirlemeye çalışmak konusundaki gayretlerde henüz cılızız. Yeterince olgunlaştırmak konusunda ödevlerimizi henüz yerine getiremedik. Egemen ideolojiler resmi ideolojinin de katkısıyla ortaya çıkarlar. Ve bugünün egemen ideolojisi patriarkal neo- liberalizmin boyunduruğu altında ortaya açıktı. Dolayısıyla biz popüler olana ne kadar mesafedeysek, doğrudan doğruya bu sistemin bize, insanlığa dayattığı değerlere sahip çıkan, onun karşısında olan bir mesafedeyiz demektir. Bizlerin, TTB’nin, demokratik kitle örgütü kimliğine sahip çıkmaya ve bunu geliştirmeye devam etmemiz gerekiyor. 21’inci yüzyıl faşizmiyle mücadele gereksinimimiz olan anahtar psikolojik durum korkuyu aşıp korkma özgürlüğüne kavuşmaktır. Korkma özgürlüğüne kavuşmalıyız. Eğer bir kere tökezleyecek olursa başladığımız her şey yarım kalacak. Tökezlememek için birbirimize sahip çıkmalıyız. Birbirimize mücadelemize sahip çıkmalıyız” diye belirtti. 
 
FİNCANCI: MÜCADELEDE YER ALMA BİR ONURDUR
 
Ardından İstanbul delegesi olarak söz alan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ise, “Onur korkma özgürlüğünden söz etmişti. Korkuyu seçme özgürlüğü en onurlu duruştur bu dünyada. Biz TTB olarak boyun eğmekten her zaman koktuk. Bir yaşam biçimi hekimlik dedik. Ve bu yaşam biçiminin insandan, yaşamadan yana olması için mücadele ettik. Bu mücadele yer almak benim için bir onurdur. Bir süredir dünyanın ağır insan hakları krizi ile karşı karşıya olduğu koşullardayız. Geçtiğimiz son insan hakları konferansında rejimin adını; belirsizlik rejimi olarak adlandırmıştık. Evet, bir belirsizlik rejimindeyiz ama bu belirsizliği salgının da ağırlaştırdığı koşullarda belirleyici olarak ortaya koymak mümkün. Biz başından beri başka bir dünyanın mümkün olduğunu, yalnızca sağlık alanında değil sağlığın tüm belirleyici alanlarında tanımlamaya ve dönüştürmeye çalıştık hala o mücadeleyi sürdürüyoruz” diye konuştu.
 
‘NE KADAR GÜÇLÜ OLDUĞUMUZU UNUTMAYALIM’
 
Kamusal sağlık alanının çökertildiğini vurgulayan Fincancı, şöyle devam etti: “Ama kamusal sağlık alanı hala yüreğimizin en derininde durduğu ve hekimlik pratiğimizi tam da bu kamusal sağlık çerçevesinde yürüttüğümüz için salgınla mücadele edebildik. TTB bugüne kadar gelmiş geçmiş tüm tarihinde sağlık alanında insandan, yaşamdan yana tutum alma becerisini göstermiştir. Etkin demokratik TTB emekçileri adım adım Türkiye’de sağlık ortamının tahribatına karşı durmuş, direnmiş buna karşı gözaltına alınmış, insan hakları ihlalleri ile karşı karşıya kalmış ve bunları bizlerle paylaşarak daha ötesine geçmenin yollarını aramıştır.  ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ diyen bir örgütünü üyesi olmak büyük bir onurdur. Ne kadar güçlü olduğumuzu unutmamak gerekiyor. Bu güçle ilerlemek, bu güçle yolumuzu açmak ve elbette kamusal bir sağlık sistemini bu ülkede oturtmak, yaşamdan yana olmak gerekiyor. Mücadelemiz hiç eksik olmasın, korkuyu seçme özgürlüğünü iyi kullanalım, hiçbir baskıya biat etmeyeceğimizi bir kes daha söyleyelim.” 
 
Konuşmaların ardından son bulan kongre, yeni merkez konseyi seçimi için yarın Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası’nda devam edecek.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.