DOLAR 6,1146
EURO 6,8362
ALTIN 252,3
BIST 84.596
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Gök Gürültülü

Flormar işçileri bir yıl direndi ve kazandı

09.03.2019
A+
A-

Sendikaya üye oldukları için işten atılan ve 297 gündür fabrika önünde eylemde olan Flormar işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı. Haklarının bir kısmını alan işçiler, mücadeleye devam kararı aldı.

Sendikaya üye oldukları için işten atılan 132 Flormar işçisinin Gebze’de faaliyet gösteren fabrika önünde 297 gündür sürdürdüğü eylem kazanımla sonuçlandı. Petrol İş Sendikası’nın işverenle yaptığı görüşmelerin ardından işçiler, eylemlerini sonlandırdı. İşveren, yasal hakları ödeme kararı aldı.

Kararın alınmasının ardından sendika temsilcileri ve işçiler, bir araya gelerek eylemin yapıldığı fabrika önünde açıklama yaptı.

Açıklamada konuşan Gebze Petrol İş Sendikası Şube Başkanı Süleyman Akyüz, işçilerin yaptığı eylemin 297 gün boyunca direndiklerini hatırlatarak, “Bu eylemliliği ya da sonucu itibarıyla kim nereye çekerse çeksin, bu eylemlilik zaten zaferdir. Bir avuç insanla bütün dünyaya mesajlar verdik, mücadele ettik. Bu insanların iki hedefi vardı. Sendikalı olmak ve işlerine dönmek” dedi.

“Dün akşam itibarıyla saat 18.00’den 22.00’ye kadar işçi arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz müzakere sonucu en son işçinin onayı olursa, yapılacak olan oylamada ne çıkarsa o karara uyacağımızı söyledik” diyen Akyüz, “İşçilere ‘Evet’ derseniz de yanınızdayız, ‘hayır’ derseniz de biz eylemdeyiz ve yarın bütün gün oradayız, dedik. Arkadaşlarla kapalı oylama yaptık. Bu oylamada da ‘çoğunluk olarak tazminatlarımızı ve haklarımızı alarak bu eyleme sona verelim kararı çıktı. Bu karar doğrultusunda da bugünden itibaren eylemi kestik. Sendikal davamız ve mücadelemiz devam edecek, mahkeme süreci devam edecek” diye belirtti.

‘MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK’

Flormar işçileri adına konuşan Nurhan Güler da, “Anayasal ve yasal haklarını kullanıp, Petrol İş’e üye olan ve sendikalaştıkları için işten atılan işçiler, 15 Mayıs 2018’de başlattıkları onurlu mücadeleyi 297 gün boyunca sürdürdüler. Direniş o günden bu yana, ülkemizde direnişin ve işçi mücadelesinin simgesi haline geldi” dedi. Haklı olduklarını ve mutlaka kazanacaklarını bilen işçilerin 297 gün boyunca kararlı bir şekilde direndiklerinin altını çizen Güler, “Bu onurlu mücadeleyi 297 gün boyunca kararlılıkla sürdüren işçiler ve sendikamız 6 Mart’ta işverenin yaptığı teklif üzerine ara değerlendirme yapma kararı vermiştir. Kamuoyunun da bildiği üzere firmada toplamda 132 işçi hiçbir yasal hakları verilmeden işten çıkarılmış, halen süren işe iade ve sendikal tazminat davaları açılmıştı. İşverenin işçilerin tüm yasal haklarını, boşta geçen süre ücretini ve sendikal tazminat davasında kazanılabilecek en üst sınırdan tazminatlarını ödemeyi önerdiği teklif değerlendirilmiştir. Yapılan toplantıda işçinin görüşüne sunulan bu teklif direnen işçilerin büyük çoğunluğu tarafından kabul edilmiştir. İşçilere ayrıca işten çıkarma maddelerinde yapılacak düzenleme ile işsizlik maaşına başvuru yapabileceklerdir. İşçilerin verdiği bu kararla direniş 298’inci gününde 8 Mart 2019 tarihinde bitirilmiştir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde direniş işçilerin yasal tüm hakları ve en üst sınırdan sendikal tazminatları kazanımla sonuçlandırılmıştır. Sendikal mücadelemiz ve yargıya taşınan örgütlenme sürecimiz ise devam edecektir.”

FLORMAR’IN TEKLİFİ

Petrol-İş Sendikası’na Flormar avukatları tarafından ilk defa yazılı bir teklif ulaştırılırken, Flormar tarafından işçilere 12 maaş sendikal tazminat, boşta geçen süreler için de 4 maaşlık bir ödeme teklif edildi.

İŞÇİLERİN TEKLİFİ

7 Mart günü direniş alanında işveren tarafından yapılan teklifi tartışan işçilerin talepleri ise şu şekilde:

* İşveren tarafından sendika yetkisine yapılan itirazın kaldırılması.

* İşe geri dönmek isteyen işçilerin işe geri dönüşlerinin sağlanması, sendikal, kıdem ve ihbar tazminatları ile işsizlik maaşlarının ödenmesi,

* İşe dönmek istemeyen işçilerin ise bunlara ek olarak kesin fesih ücretlerinin toplu olarak ödenmesi. (MA)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.