DOLAR 6,8644
EURO 7,7460
ALTIN 396,24
BIST 8,6239
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Gök Gürültülü

Gazeteci Zilan: Birlik, Kürtlere zafer getirecektir

22.06.2020
A+
A-

Gazeteci Delil Zilan, Kuzey ve Doğu Suriyeli Kürt güçler arasında ilerleyen Kürt Ulusal Birliği görüşmeleri konusunda Kobanê direnişini örnek vererek, “Bu, bütün Kürtler için farklı bir zafer ve başarı getirecektir. Eğer Kürtler birliğini sağlamazsa bir 100 yıl daha kaybederler. Kürtler bunu hak etmiyor” dedi.

Kuzey ve Doğu Suriye’de, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) girişimleriyle bir araya gelen 25 partinin oluşturduğu Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) ile Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) arasında bir süredir görüşmelerine devam edilen Kürt Ulusal Birliği konusunda 17 Haziran’da yapılan ortak açıklama ile mutabakat sağlandığı açıklandı. Her iki tarafın yanı sıra Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Ebdi ile ABD’nin Uluslararası Koalisyon’daki Danışmanı William Robak gözlemci olduğu görüşmelerin ikinci aşamasına geçildi.

2014 tarihli Duhok Anlaşması çerçevesinde varılan uzlaşmada ortaklık, yönetim ve güvenlik alanları esas alınacak. Bölgedeki Kürt güçler arasında yeni bir dönemin kapılarını açan mutabakatı bölgede yaşayan gazetecilerden Delil Zilan değerlendirdi.

KÜRTLERİN BİRLİĞE İHTİYACI VAR

Kürtler arasındaki en büyük paradoksun birlik meselesi olduğunu söyleyen Zilan, Kürtlerin yurdunun işgal, yıkım ve savaş ile karşı karşıya kaldığını belirtti. Bu talanın yaşanan 28 isyanda da sonuca ulaşamadığını, direnişlerin uluslararası boyutta meşru zemine oturtulamadığını ifade eden Zilan, “Yakın tarihe baktığımızda PKK’nin 1984’te KDP ile yaptığı kimi çalışmalar var. Bu durum bugüne kadar devam ediyor. Kürtlerin bir ulus olabilmesi için birliğe ihtiyacı var. Kürtler, Ortadoğu’da birliklerini sağlayamazsa Kürt ve Kürdistan’dan bahsetmek zordur. Kürdistan’ı savunacak güçler var. Ancak bunları bir araya getirmenin zeminini oluşturmak gerekiyor” dedi.

DAĞINIKLIK KÜRESEL VE BÖLGESEL GÜÇLERE YARADI

Kürtlerin dağınıklığının hem uluslararası hem de bölgesel güçlerin işine geldiğini vurgulayan Zilan, küresel ve bölgesel güçlerin politik siyasi çıkarlarını Kürtlerin bu dağınıklığı üzerinden kurduklarını kaydetti. Zilan, Kürtlerin bunun önüne geçmek için ise birliklerini bir an önce sağlaması gerektiğini belirtti.

2014 DUHOK MUTABAKATI VE ŞİMDİ

Bir araya gelmenin en büyük fotoğraflarından birinin 2014 yılında Duhok’ta çekildiğini hatırlatan Zilan, bu anlaşmada esas olarak üç madde üzerinde durulduğuna dikkat çekti. Bunların da ‘ortaklık, yönetim ve güvenlik’ olduğunu kaydeden Zilan, Kürtlerin bu üç başlıkta bir araya gelip anlaşmaları dahilinde diğer sorunların da çözüleceğini belirtti.

Zilan, Kürt ulusal birliklerini sağlanmasının uluslararası camiada saygınlık oluşturacağını dile getirerek şunları dile getirdi: “Bütün çabalar da bu yöndeydi. O süreçte başlayıp önce Arap Baharı, sonra halkların baharı olan Rojava Devrimi gerçekleşti. Özellikle Kobanê’de, DAİŞ’e karşı verilen savaşta Kürtler dünyanın her yerinde bilinmiş oldu. Bu farklı bir hava estirdi. Bunun etkileri halen devam ediyor. O savaş döneminde sekteye uğratılan birlik çalışmaları son dönemlerde tekrar başladı. ABD’nin de işin içinde olduğu bir süreç geliştirilmeye çalışılıyor. Şu an fikir birliği sağlanarak, bazı şeyler aşıldı. Fakat temel konular halen olduğu gibi duruyor. Elbette ki şuan atılan adım da Kürtler için büyük bir başarıdır.”

‘ENKS TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİNİ KOPARMALI’

Zilan, Kürt ulusal birliğinin sağlanması koşullarının oluşturulmasının da önemli bir konu olduğu üzerinde durdu. Yıllardır Rojava’yı yıkmak isteyen Türkiye ile birlikte hareket eden ENKS’nin Türkiye ile olan ilişkisini koparması gerektiğini vurgulayan Zilan, Kürtlerin ulusal birliklerinin önündeki en büyük tehlikenin Türkiye olduğunu kaydetti.

EN BÜYÜK BEDELİ KÜRT GENÇLER ÖDEDİ

Ulusal birlik konusunda Rojavalı Kürt güçlerin büyük bedeller ödediğini belirten Zilan, şöyle devan etti: “Rojava devrimi ile birlikte demokratik ulus sistemini kurdular. Şimdi ise bunu taçlandırmak istiyorlar. Ancak karşısında ENKS gibi bir güç de var. Kürtlere imha ve soykırım politikası ile yaklaşan Türkiye ile hiçbir Kürt gücü yan yana durmamalıdır. Türkiye’nin denetimine girilmemeli. Çünkü Türkiye, varlığını Kürtlerin yokluğu üzerinde kurmuş bir güçtür.”

‘BU KADER DEĞİL’

Kobanê’de DAİŞ’e karşı verilen savaşın ulusal birliğin sağlanması için güçlü bir örnek olduğunu da ifade eden Zilan, “‘Kürt birliği nasıl olması gerekiyor?’ denildiğinde buna Kobanê savaşı bir örnektir. Her Kürt buraya gelip, topraklarını savunmuştu. Bu örnek üzerinden gidilirse Kürt ulusal çıkarlarını koruyabilme yolunu da açıyor. Siyasi güçlerin engelleri ortadan kaldırması gerekiyor. Bu, bütün Kürtler için farklı bir zafer ve başarı getirecektir. Eğer Kürtler birliğini sağlamazsa bir 100 yıl daha kaybederler. Kürtler bunu hak etmiyor. Bir 100 yıl daha farklı güçlerin işgali altında yaşamak zorunda değil. Bu bir kader değildir. Kürt ulusal birliği bu denli önemli bir konudur. Bunu bilen ve Kürdistan’ı sömüren güçler de bu birliğin olmaması için elinden gelen her şeyi yapar” diye konuştu. (MA / Nazım Daştan)

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.