DOLAR 5,7801
EURO 6,4307
ALTIN 277,2
BIST 98.799
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Genel İş Sendikası: Üyelerimiz baskıyla Hizmet- İş’e üye yaptırılıyor

31.05.2019
A+
A-

MERSİN –  Akdeniz Belediyesi’nin AKP’ye geçmesinin üzerine yaklaşık 250 işçinin zorla sendikalarından istifa ettirildiğini kaydeden DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Üyelerimizi tek tek çağırıp Hizmet – İş Sendikası’na üye yaptırılıyor” 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) AKP’ye geçen Akdeniz Belediyesi’nde sendikalarına üye 227 işçinin “işinize son veririz” tehdidiyle sendikalarından istifa ettirilmesine tepki gösterdi. Sendika binalarında yapılan basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP) meclis üyeleri ve birçok sendika üyesi katıldı. Sendikalarına karşı gelişen bu tutumu, işçilerin Anayasal güvence altındaki sendikalaşma haklarına karşı bir saldırı niteliğinde olduğunu belirten Göksoy, başta belediye yönetimi olmak üzere, belediye çalışanları ve kentteki diğer sendikalara seslendi.  
 
‘İŞÇİLERE BASKI UYGULANDI’
 
Belediye seçimlerinden sonra işbaşına gelen AKP’li yönetiminin ilk icraatlarından birisinin çalışanların sendikalarını değiştirmeleri için baskı uygulamak olduğunu ifade eden Göksoy, “31 Mart yerel seçimlerinden sonra Akdeniz Belediyesi’nde 20 yıldan beridir örgütlediğimiz üyelerimiz üyelerimiz, özellikle Akdeniz Personel Ltd. Şti’nde Bakanlıkça onaylanmış Anayasal hakları olan Toplu İş Sözleşme yetkileri hiçe sayılarak, 1 Nisan’dan bugüne kadar ki süre içerisinde belediye başkanının talimatını uyguladığını söyleyen başkan yardımcısı Mustafa Kutlu tarafından çavuş, amirler ve işyerleri temsilcilerini toplayarak en başta siz istifa edeceksiniz, istifa etmeyenler işe gelmesin diyerek baskıyla Genel İş Sendikası’ndan istifa ettirilip, Hak İş’e bağlı Hizmet İş Sendikası’na üyelik yaptırılması talimatı verilmiştir. Belediye yönetimi adına görüştüğümüz başkan yardımcısı tarafsız olacaklarını söylemelerine rağmen sözlerinde durmamış, baskıyı daha da artırarak üyelerimizi tek tek çağırıp, işiyle ekmeğiyle terbiye etme girişiminde bulunmuşlardır” dedi.
 
‘BU YOL ÇIKMAZ SOKAKTIR’
 
Sendikalarına yönelik tutuma işaret ederek konuşmasını sürdüren Göksoy, “Bu yol çıkmaz sokaktır. Sendikalar, sendikal hakları tüm boyutlarıyla güçlü bir biçimde sahiplenmeli ve işverenlerin işçilerin sendikal haklarına müdahalesine kapı açacak girişimlerden kaçınmalıdırlar. Bunun aksine davranan sendikalar sendika olma vasıflarını yitirecek ve iktidar desteğiyle tırmandıkları tepelerden hızla aşağılara yuvarlanarak yok olacaklardır. Uyarıyoruz” diye belirtti. 
 
‘BU AYIBA ORTAK OLMASIN’
 
AKP’nin hak ve özgürlüklerin her alanında olduğu gibi sendikal hak ve özgürlükler konusunda da ülkemizi geri bir noktaya ittiğini belirten CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay da, “Özellikle de AK Partili belediyelerde, işçilerin sendika seçme özgürlüğü adeta ortadan kaldırılmış, iktidarın işaret ettiği yandaş sendikalara üye olmayanlar sürgün, baskı ve işten atmalarla karşı karşıya kalmıştır. Bugün aynı oyun Mersin’de, Akdeniz Belediyesi’nde hayata geçirilmek istenmektedir. Akdeniz Belediyesi işçileri, yıllardır hak ve çıkarlarının savunucusu olan Genel-İş sendikasından istifa etmeye zorlanmaktadır. İşçi kardeşlerimize, bugüne kadar işçinin değil, iktidarın iradesine göre hareket ettiği bilinen bir sendikaya üye olmaları için baskı yapılmaktadır. Sendika seçme özgürlüğüne yönelik bu baskı, aynı zamanda demokrasiye yapılmış bir saldırıdır. Buradan,  Akdeniz Belediye Başkanı Sayın Mustafa Gültak’a bu demokrasi ayıbına ortak olmama, işçinin sendika seçme özgürlüğüne engel olmama çağrısı yapıyoruz” diye konuştu.
 
‘KABUL EDİLEMEZ ‘
 
Akdeniz Belediyesi’ndeki uygulamaların ciddi bir şekilde takip edilmesi ve incelenmesi gerektiğini ifade eden HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mustafa Işık da, “Bize şuana kadar yansıyan bilgiler şunu gösteriyor ki, gerek emek ve sendikal hak ve özgürlükler gerekse de siyasal anlamada demokratik toplumun dinamiklerine temel bir yönelim vardır. Bu tutum kabul edilemez diyoruz. Yani dün kayyum atayanlar bugün sendikalara farklı bir biçimle kayyum atamadalar. Seçilmiş belediye başkanları ve meclis üyelerinin görevinden düşürülmesi ve sendikaları tahakküm altına alıp adalet toplumunun, örgütlenme özgürlüğünün bir şekilde tehdit edilmesidir. Bu noktada herkesi üzerine düşeni yapmaya çağırıyoruz. İşçi arkadaşlarımız da şunu bilsinler ki sendika değişimleri baskıları bitirmeyecek tam tersine daha büyük baskıların zeminini oluşturacaktır. Dolayısıyla işçi arkadaşlarımızın baskıya kesinlikle yol vermemesi gerekir” dedi. 
 
‘BU BİR SALDIRIDIR’
 
İşçi ve emekçilerin örgütlenmesi ve sendikal üyelikleri için önlerindeki tüm engellerin kaldırılması gerektiğini dile getiren EMEP İl Başkanı Mehmet Taşçı ise, şunları söyledi: “Bu noktada işçi ve emekçilere yapılan saldırıların hiçbir şekilde hukuka sığmayan uygulamalar olduğu aşikardır. İlimizde Akdeniz Belediyesi’nde emeği ile geçinen arkadaşlarımıza yapılan bu saldırı da, işçilerin örgütlenme ve sendikal haklarına yapılan bir saldırıdır. Emek Partisi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da emekçilerin sendikalaşma hakkına yapılan her türlü saldırıda işçilerin yanında olacağımızı ifade ediyoruz.” 
 
Açıklama alkışlarla son buldu.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.