DOLAR 8,7540
EURO 10,3892
ALTIN 496,61
BIST 1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Gök Gürültülü
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Paz 25°C
Pts 26°C
Sal 25°C
Çar 27°C

Gözaltılara ortak tepki: Geri adım atmayacağız

25.05.2021
A+
A-
HABER MERKEZİ – SES üye ve yöneticilerine yönelik operasyon bir çok kentte protesto edildi. Gözaltı operasyonunun gündemi saptırmaya yönelik olduğu belirten SES, “Sağlık hakkı mücadelesinin neferi olmaktan bir adım geri atmayacağız” dedi. 
 
SES yönetici ve üyelerine yönelik gözaltılara ilişkin emek ve demokrasi örgütleri, “SES’in onurlu mücadelesine şahidiz ve mücadeleyi hep beraber sürdürmeye devam edeceğiz. Gözaltılar derhal serbest bırakılsın” açıklaması yaptı. 
 
Emek ve demokrasi örgütleri, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) yönetici ve üyelerine yönelik gözaltılara ilişkin KESK Genel Merkezi’nde toplantı düzenledi. Açıklamanın yapıldığı salona “Emek, demokrasi ve sağlık hakkı mücadelemiz engellenemez gözaltılar serbest bırakılsın” pankartı asıldı.
 
SES Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım, devlet-mafya ilişkilerinin gün yüzüne çıktığı bir dönemde gündem saptırma amaçlı demokratik kitle örgütlerine yönelik gözaltı operasyonlarının arttığını söyledi. Yıldırım, “Çağırdıklarında ifadeye rahatlıkla gidebilecek, işyerleri kurumları belli olan insanların şafak vakti baskınlarıyla gözaltına alarak demokratik faaliyetleri kriminalize etmeye çalışıyor. Bu tarz yöntemlerle ülkenin bekası için mücadele süsü verip kendi bekalarını korumaya çalışıyorlar” dedi.
 
‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’
 
İktidarın pandemi boyunca sağlık emekçileri başta olmak üzere halkın sağlığı için yeterli tedbirleri almadığını söyleyen Yıldırım, iktidarın daha önceden olduğu gibi sağlık emekçilerinin öncülerine yöneldiğini belirterek, “Sağlık emekçilerinin haklarının savunucusu olmaktan, halkın sağlık hakkı mücadelesinin neferi olmaktan bir adım geri atmayacağız. Baskılarınız, gözaltlarınız, mobbinginiz, şiddetiniz karşısında boyun eğmeyeceğiz. Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın” diye konuştu.
 
‘KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN VAZGEÇİN’
 
İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, gizlilik kararı nedeniyle soruşturmaya ilişkin bilgi edinemediklerini belirterek, “Bazı arkadaşlarımızın ciddi sağlık problemleri var. Biz bütün bunları ilettik talebimizde. Hızlı bir şekilde adli işlemlerin başlatılması için baskı kurmaya devam edeceğiz. Fakat şunu da ifade edeyim; bugün buradaki bu dayanışma çok anlamlı ve önemli. Hepimiz aynı şeye maruz bırakılıyoruz. Biz de diyoruz ki, ‘Ey iktidar biraz bu mafya işleriyle ilgilenin, kaçakçılık suç örgütleriyle, gözaltında kayıplarla, faili meçhullerle ilgilenin. Hakkında çok ciddi iddialarla gözaltına alınan insanlarla ilgilenmiyorsunuz tam tersi halkın hakkını savunan insanlarla ilgileniyorsunuz. Bu kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçin.’” diye belirtti.
 
‘KABUL ETMİYORUZ’
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis Adalet Komisyon üyesi Abdullah Koç da son dönede bir kez daha ortaya çıkan devlet-mafya ilişkisini yıllardır bildiklerini ve buna karşı mücadele ettiklerini ifade etti. Yıllardır bu ilişkilere dair işlem yapmayan yargının demokratik kitle örgütlerine yönelik operasyonunun kabul edilemez olduğu belirten Koç, “Mücadeleye hep beraber devam edeceğiz. Arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Yapılan işlen anayasaya aykırıdır” dedi. 
 
‘MÜCADELENİN ŞAHİDİYİZ’
 
Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk ise “Pandeminin başından beri sağlık emekçileri koruyucu ekipman alabilsin diye verdikleri mücadeleden, Kovid-19 sürecinde yaşamını yitiren arkadaşlarının mücadelesini sürdüren, mobbinge ve işten çıkarılmalara karşı verdikleri mücadeleden SES’in onurlu mücadelesine şahidiz. Muhalefete, sağlık emekçilerine ve tüm topluma yönelen bu baskıya karşı SES’in her zaman olduğu gibi yanındayız. Gözaltılar derhal serbest bırakılsın” dedi.
 
Açıklama emek ve demokrasi örgütlerinin dayanışma mesajları ile sona erdi
 
ANTALYA
 
SES Antalya Şubesi, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan ek ödeme genelgesi ve sendikalarına yönelik operasyonu protesto etti. Atatürk Devlet Hastanesi önünde toplanan SES’liler, “Ek ödeme değil, yoksulluk sınırı üzerinde temel ücret istiyoruz” pankartı açtı. Açıklamaya HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de destek verdi. Basın açıklamasını okuyan SES Antalya Şubesi Eşbaşkanı Şükran İçöz, SES üyelerinin gözaltına alınmasını kınayarak, haklı mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini ve gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi. 
 
URFA  
 
SES Urfa Şubesi de sendika üyelerinin gözaltına alınmasını protesto etti. Sendika binasında yapılan toplantıda konuşan SES Urfa Şube Eşbaşkanı Salih Karataş, “Siyaset mafya ilişkilerinin gün yüzüne çıktığı bu dönemde geçiyoruz. Bu kirli ilişkiler ifşa oldukça gündem saptırma amaçlı emek ve demokrasi ve muhalefete yönelik gözaltı operasyonlar artmaya başladı. Siyasal iktidar her sıkıştığında içerde ve dışarıda yeni düşmanlar yaratarak, toplumu kutuplaştırma, karşıtlaştırma ve siyaseti güderek durumunu düzeltmeye çalışıyor” dedi. 
 
DİYARBAKIR  
 
SES Diyarbakır Şubesi ve Diyarbakır Tabip Odası (DTO), konuya ilişkin Dağkapı Çocuk Hastalıkları Hastanesi önünde açıklama yaptı. “Sağlığa ‘Bakan’ İstiyoruz” yazılı pankartın açıldığı açıklamada SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, konuştu.
Çocuk hastanesinin önünde eylemlerini yapma nedenlerini açıklayan Güldiken, hastane yöneticilerinin emekçileri yandaş sendikaya üye yapmak için ikna odaları kurduğunu belirterek, “Çalışan temsilci ve görevli arkadaşlarımıza her gün, her saat mobing uyguluyorlar. Suç işliyorlar. Biz bunu asla kabul etmeyeceğiz. Asla yandaş sendikalara yetkiyi vermeyeceğiz” dedi. 
 
İŞ BARIŞINI BOZUYOR
 
Şimdiye kadar yapılan ek ödeme genelgelerinin emekçilerin refahını ve kazancını çoğaltmadığını ve sağlık emekçileri arasında iş barışını bozduğunu ifade Güldiken, pandemi dönemi birçok alanda vergi indirimi, yandaşa vergi affı getirilirken, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine vergi indirimlerinin bile çok görüldüğünü söyledi.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.