DOLAR 8,3680
EURO 10,2311
ALTIN 503,37
BIST 1.460
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
25°C
Parçalı Bulutlu
Per 24°C
Cum 20°C
Cts 22°C
Paz 24°C

Gündoğdu Meydanı’na 1 Mayıs çelengi bırakıldı

30.04.2021
A+
A-
İZMİR – DİSK Ege Bölge Temsilciliği, KESK İzmir Şubeler Platformu, İzmir Tabip Odası, TMMOB ve İzmir Barosu, Gündoğdu Meydanı’na çelenk bırakarak, 1 Mayıs’ı kutladı. 
 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilciliği, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu, İzmir Tabip Odası, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) ve İzmir Barosu, 1 Mayıs için Gündoğdu Meydanı’na çelenk bıraktı. Temsili düzeyde gerçekleşen kutlamada “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı çelenk taşındı. Ortak açıklamayı İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı yaptı. 
 
EŞİTSİZLİK ARTTI
 
Yasaklara, baskılara rağmen 1 Mayıs’ta söyleyecek sözlerinin, büyütecekleri umutlarının olduğunu belirten Çamlı, kapitalist sistemin yarattığı ağır sonuçlarını her gün yaşadıklarını dile getirdi. Yıllardır dünya halklarına sınırsız bir emek ve doğa sömürüsü, savaşlar, krizler, eşitsizlik, yoksulluk, işsizlik dışında hiçbir şey sunmayan bu düzenin Kovid-19 salgınıyla insanlığın geleceğini tehdit ettiğini vurgulayan Çamlı, salgın sonrası hızla artan işsizlik, yoksulluk ve sağlık hizmetlerine ulaşmadaki eşitsizliğe dikkat çekti. 
 
‘ÖLÜYORUZ TÜKENİYORUZ
 
İktidarın salgınında döneminde işçileri, emekçileri koruyamadığını işsizliğe, yoksulluğa ölüme terk ettiği hatırlatan Çamlı, “Bugün ‘tam kapanma’ diye sundukları önlem paketinde emekçi halkın sağlığını ve gelirini değil sermayenin çıkarlarını korumaya çalışıyorlar. Çarklar dönmeye, çalışanların çoğunluğunun işe gitmeye, insanlarımız ölmeye, sağlık emekçilerimiz tükenmeye devam ediyor. Açık alanlarda nefes almamız yasaklanıp kapalı ortamlarda çalışmaya zorlanıyoruz. Ne pahasına olursa olsun ‘çarklar dönece’ inadıyla, insan yaşamı piyasaya kurban ediliyor. Göz göre göre hastalanıyoruz, ölüyoruz ve tükeniyoruz! ‘Böyle salgın mücadelesi olmaz’ diyor ve yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz” dedi.
 
Çamlı, taleplerini sıraladı:
 
“* Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlansın, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulsun.
 
* Çalışırken hastalanan emekçiler için COVID-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin.
 
* Kod 29 ve ücretsiz izin zulmüne son verilsin.
 
* İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere destek için kullanılsın.
 
* Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın.
 
* İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın.
 
* Bütçeler,  doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona, savaşa, silahlanmaya, sermayeye değil aşıya ve sosyal desteklere ayrılsın. 
 
* Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın, fatura borçları faizsiz ertelensin. 
 
* Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın.
 
* İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın.”
 
‘BU DÜZEN SÜRDÜRÜLEMEZ’
 
İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel de “İşçilerin, emekçilerin alanda bir araya gelmesinin önündeki engeller aslında bugün Türkiye’nin geldiği antidemokratik, baskıcı sistemin açık göstergesidir” dedi.  Tam kapanma olmasına karşın fabrikaların çalıştığını dile getiren Yücel, “Fabrikaların çarkları dönsün diye, işçilerin emekçilerin yaşam hakkı risk altına alınıyor. Bu düzen sürdürülemez. Daha eşit, hakça bir toplumun varlığına ve bunun hayata geçirilebileceğine sonuna kadar inanıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Yücel, bugün temsili olan kutlamanın yarın işçi ve emekçilerle kitlesel kutlamalarla devam edeceğini ekledi. Mücadele vurgusu yapan Yücel, “Ne yaparlarsa yapsınlar mücadelenin ve bu mücadelenin sonundaki başarının önüne geçemeyecekler” diye konuştu.
 
İSTANBUL
 
DİSK, KESK, TTB ile TMMOB, 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına devam ediyor. “Her gün 1 Mayıs, her yer 1 Mayıs” sloganıyla kutlanan 1 Mayıs’ta “tam kapanma” nedeniyle alanlarda kutlamaların yapılamaması sebebiyle işçiler çalıştıkları işyerlerinde taleplerini haykırdı.
 
ÖNLEMLERDEKİ AYRIMCILIK PROTESTO EDİLDİ
 
Önlemlere rağmen çalışmak zorunda bırakılan işçiler, işyerlerinde 1 Mayıs kutlamalarına devam ederek, pandemi önlemlerindeki sınıf ayrımcılığını protesto etti. DİSK’e bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş), örgütlü olduğu belediyelerde etkinlikler gerçekleştirdi. Ataşehir Belediyesi’nde ve Kartal Belediyesi Karyapsan asfalt fabrikasında çalışan işçiler işyeri önünde bir araya gelerek 1 Mayıs bildirisini okudu. İşçiler taleplerini dile getirdi.
 
SÖMÜRÜYE SON
 
DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası (Birleşik Metal-İş) Bursa’da Acel Elektrik’te çalışan üyeleri ile işyerinin içinde yürüyüş gerçekleştirerek, işyeri önünde açıklama gerçekleştirdi. “Emeğimiz ve geleceğimize sahip çıkıyoruz” , “Kıdem tazminatıma dokunma” ve “Cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye son” dövizlerini taşıyan işçiler, “Her yer Taksim, her yer direniş” ve “1 Mayıs’ta umut yan yana” sloganlarını attı.
 
VERGİDE ADALET
 
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (Türk-İş) bağlı Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) İstanbul, Kocaeli ve Bursa’da örgütlü olduğu işyerlerinde kutlamalar gerçekleştirdi. Kutlamalarda işçiler, “Vergide adalet için yaşasın 1 Mayıs” ve “Birlik, mücadele, dayanışma için yaşasın 1 Mayıs” pankartlarını taşıdı.
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.