DOLAR 8,1144
EURO 9,7317
ALTIN 454,71
BIST 1.378
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı
İstanbul
20°C
Sağanak Yağışlı
Per 13°C
Cum 14°C
Cts 15°C
Paz 16°C

Halklardan Newroz çağrısı: Ateşin üzerinden birlikte atlayalım

19.03.2021
A+
A-

İSTANBUL – Süryani, Hemşin, Çerkes, Kürt, Ermeni, Rum, Laz, Arap, Gürcü ve Roman halkları, karanlık dönemlerin aydınlatılması için herkesi Newroz alanına çağırarak, “Newroz ateşinin üzerinden birlikte atlayalım” dedi. 

Newroz, İstanbul’da “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” şiarıyla 20 Mart’ta kutlanacak. Yenikapı Meydanı’nda saat 11.00’da başlayacak olan Newroz kutlamaları için çalışmalar son hız devam ediyor. Birçok kesimden Newroz çağrıları gelmeye devam ederken, Süryani, Hemşin, Çerkes, Kürt, Ermeni, Rum, Laz, Arap, Gürcü, Roman halkları da bu çağrılara katıldı. 
 
‘DAHA DA UMUTLUYUZ’
 
Newroz’un Mezopotamya halkları için yeni bir yıl anlamına geldiğini belirten Süryani halkından Edip Arslan, “Newroz vesilesiyle bütün halklara eşit, adil, özgür, insanın anadilinde özgürce konuşacağı bir yaşam diliyorum. Tarihe baktığımızda Süryanilerin neler çektiğini görüyoruz. Ancak artık yeter, çocuklarımız çekmesin. Umut ediyorum ki gelecek Newrozlar daha umutlu olur. Herkesi Newroz ateşinin üzerinden birlikte atlamaya davet ediyorum” dedi. 
 
KARANLIĞI AYDINLATMAK İÇİN…  
 
Vova Müzik Grubu kurucusu ve solisti Hemşin Hikmet Akçiçek, Hemşin halkında Newroz kültürünün olmadığını belirterek, “Newroz’u ve anlamını sonradan öğrendik. Kürtler için mücadele ve anma günü olarak biliyorum” dedi. Ülke olarak karanlık bir süreçten geçildiğini dile getiren Akçiçek, “Barış iklimin ortadan kaldırıldığı, çatışmaların her yanı sardığı, akıldan yoksun, emekten, halklardan yana olmayan totaliter bir süreç yaşıyoruz. Dolayısıyla bunun ortadan kaldırılması için direniş ruhunu ortaya çıkaracak, etkinliklerin tamamı kıymetlidir. Umarım bu yıl yakılacak olan Newroz ateşi, demokratik, barış içerisinde halkların eşit olarak bir arada yaşayabileceği bir ülkeye vesile olur” diye belirtti. Akçiçek, karanlık sürecin aydınlatılması için herkesi Newroz ateşini yakmaya davet etti.  
 
GÜRCÜ HALKINA ÇAĞRI 
 
Newroz’un birçok özelliği içerisinde barındırdığını aktaran şair-yazar ve aynı zamanda Gürcü Dil Merkezi kurucusu Eşref Yılmaz, “Çünkü birçok şeyin değiştiğine, yeni bir mücadele alanı yarattığına yeni yöntemler geliştiğine dair izlenimlerimiz var. Bu anlamda Newroz’u da fırsat bilerek yeni bir gün, dönem, dostluk, demokrasi, barış ve tüm halklar için kardeşlik duygusunun egemen olduğuna dair etkinliklerin düzenlenmesi, bu merkezli temanın dillendirilmesinden yanayım. Dil merkezi olarak, 21 Mart’ta barış sloganını ya da buna benzer temada bir çağrı düşünüyoruz”  ifadelerini kullandı.  
 
Yılmaz, Gürcü halkını Newroz’a davet ederek, “Biz Gürcü halkı temsilcisi olarak çevremizdeki Gürcü guruplara, Newroz gününün anlam ve önemini anlatacağız” dedi. 
 
NEWROZ’A DAVET 
 
Jineps gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Çerkes Erdoğan Yılmaz, “Tüm halkların, daha demokratik, aydınlık, güzel bir dünyaya uyanmaları için doğa gibi yeşermelerini diliyorum. Herkesin Newroz bayramını kutluyorum” diye belirtti. 
 
Mart ayı dünyada yaşayan bütün halklar açısından baharı karşılama ayı olduğunu belirten Jineps Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Çerkes halkından Yaşar Güven, şöyle dedi: “Artık baskının, sömürünün son bulması dileklerimi iletiyorum. Eşit, özgür, demokratik bir ülkede beraber yaşıyabileceğimiz, anayasamızı, Türkiye’de yaşayan bütün halklar ile birlikte yapacağımız günlerin başlangıcı olmasını diliyorum. Pandemi sürecinde birbirimizi koruyarak bir etkinlik yapabilecek bilinç düzeyine sahip insanlarız. Yasaklamalar yerine herkesin kendi önlemini alabileceği bir Newroz katılımı olabileceğini düşünüyorum. Bu anlamda tüm halkları Newroz alanlarına davet ediyorum. Son günlerde HDP’yi kreminize etme saldırısı var. Bu anlamda Türkiye de demokrasiden başka çaresi olmayanlara, demokrasiyi savunanlara omuz verme anlamında bir çağrı yapmak istedim.” 
 
ATEŞ HERKESİ AYDINLATACAK
 
Ermeniler olarak Newroz’a benzer bir kutlamalarının olduğunu söyleyen Ermeni halkından yazar Kayuş Çalıkman Gavrilof, bu özel günün tarih ve isminin farklı olduğunu ve kışın bitişi ve baharın başlangıcı olarak kutladıklarını belirtti. Gavrilof, “Güneşe yardım etmek ve baharın gelişini hızlandırmak için yakılan ateşten atlayan gençler ardından halaya dizilirler. Daha sonra sönen alevin külleri tarlalara serpilerek bereketi beklenir. Newroz’la birlikte yeniden yeşeren doğayla birlikte bizlerin de umutları yeniden yeşeriyor. İnsan bir tek umut etmekten vazgeçemiyor. Yine bu yıl Newroz ile birlikte barışa dair umutlar da yeniden filizleniyor. Umarım halkların ortak kutlamasına yönelik çağrı karşılığını bulur. Çünkü o ateş herkesi aydınlatacak” diye konuştu. 
 
BARIŞ, SAĞLIK VE HUZUR 
 
Rum halkından Katrin Nikolao, “Newroz çeşitli halklarda ve özellikle Kürt halkı tarafından kutlanan doğanın uyanışı ve bahar bayramıdır. Fars mitolojisinde Demirci Kawa efsanesine dayandığına inanılır” diye belirtti.  2021 Newroz’unun diğer yıllara göre daha önemli olduğunu dile getiren Nikolao, “Pandeminin, hukuksuzluğun, açlığın, ekolojinin tarumar edildiği, eşitsizliğin, sömürünün tavan yaptığı, bir süreçte  önemi daha da artmakta. Bu yılki Nevroz’un yaşadığımız topraklarda ve dünyada yaşayan halklara barış, sağlık ve huzur getirmesini dilerim” ifadelerini kullandı. 
 
HALKLARIN NEWROZ’U 
 
Laz kültürü araştırmacısı İrfan Çağatay, Lazlarda böyle bir kültürün olmadığını ancak bugüne özgü bazı uygulamaları olduğunu dile getirerek, “Karadeniz’de baharın gelişiyle ilgili ‘martdokusu’ adı altında bir kutlama yapılıyor. Bugün bir araya gelinip yemek yeniliyor. Elbette ki İstanbul’da özellikle halklar konusunda bilinç sahibi insanlar arasında Newroz komşularımızın bir bayramı olarak kutlanıyor. Newroz özellikle Türkiye’deki Kürt ve Zazalar arasında kutlanan bir bayramımızdır. Halkların Newroz’unu kutluyorum” dedi. 
 
‘HAYIR’ DEME GÜNÜ 
 
Şair-yazar aynı zamanda Arap Alevilerinden olan feminist Meryem Fehime Oruç da Newroz’a dair şunları söyledi: “Bu Newroz ateşiyle yüreğimize gömdüğümüz cesaretin kabuğu çatlasın. Hepimizin yaşadığı bütün şiddetler son bulsun. Hepimiz beraber çatlattığımız cesaretle ‘hayır’ diyelim baskıya. Artık uykularımızı kaçıran kadın şiddeti son bulsun. Hapishanelerdeki tecride ‘hayır’ diyelim. Bu Newroz ateşiyle kirimiz gitsin. Üzerimizdeki kirin kökü kurusun. Barışa, dayanışmaya, dayanışma ruhuna, hep beraber yaşama kültürüne vesile olsun. Dileğim şu; bütün Türkiye’nin, Ortadoğu’nun, dünyanın özellikle Irak’ta, İran’da, Suriye’de bu yaşanan şiddet bitsin. Çünkü insanlık ölüyor.” 
 
ADALET TALEBİ İÇİN  
 
Roman halkından yönetmen-aktivist Elmas Arus da, “Açlığın ve acının son bulduğu; yeni günün, baharın habercisi olan Newroz bu sene Romanlar için Covid-19’un derin yoksulluğu dönüştürdüğü yaşam mücadelesi ile geçen bir seneyi hatırlatıyor. Özgürlüğün sembolü olan Newroz, bu yıl da Romanlar için derin yoksulluktan ve yoksunluktan, ayrımcılıktan, sosyal dışlanmadan, adaletsizlikten özgürleşme mücadelesiyle geçiyor. Bu yıl da dileklerimiz belli, toplumsal adaleti bir arada inşa edeceğimiz barış dolu günler için yakıyoruz Newroz ateşini” diye konuştu.
 
‘ATEŞİ BÜYÜTELİM’ 
 
Kürt Araştırmalar Derneği (Komaleya Lekolînên Kurd) Eşbaşkanı Eyüp Subaşı, Newroz’a ilişkin düşüncelerini şu ifadelerle anlattı: “2020 yılı Kürt halkı başta olmak üzere demokrasi ve özgürlük talebinde bulunan tüm kesimlerin üzerinde baskıların daha da arttırıldığı bir yıl oldu ve 2021 yılında da bu baskılar hızından bir şey kaybetmeyerek devam ediyor. Baskılara karşı direnmenin büyütüldüğü, teslimiyetin yenilgiye mahkum edilerek zaferin muhakkak elde edileceğinin haykırıldığı direniş başkaldırı günü olan Newroz’u bu sene de bu duygularla karşılıyoruz. Newroz’da direniş ateşini daha da büyüterek baskı rejimine son verelim.”

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.