DOLAR 6,7688
EURO 7,6343
ALTIN 366,99
BIST 8,5849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Halvori Gözeleri’nde ‘yapılaşma’ tepkisi

09.05.2020
A+
A-
DİYARBAKIR – Milli Park statüsündeki Munzur Vadisi’nde bulunan Halvori Gözeleri’nde otel işletmeciliği için resmi sürecin başlatıldığı belirtilirken, Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Barış Yıldırım, projeden vazgeçilmediği halde hukuksal yollara başvuracaklarını söyledi. 
 
Dersim’in Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan kutsal mekanlarından Halvori Gözeleri’nde bungalow ev tip otel işletmeciliği için resmi sürecin başlatıldığı belirtildi. Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım, konuya ilişkin açıklama yaptı.
 
KÜLTÜREL MİRASI ALANI
 
Yıldırım, Millî Park’ın temel kaynak değerlerinden biri de Halvori Gözeleri olduğunu belirterek, “2872 sayılı Millî Parklar Kanunu ile Millî Parklar Yönetmeliği’ne göre, Halvori Gözeleri Millî Park mutlak koruma zonunda bulunmaktadır. Gözeler, aynı zamanda kültürel ve inançsal bakımdan da kültürel miras alanıdır. Hal böyleyken Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü XV. Bölge Müdürlüğü tarafından Halvori Gözeleri’nde, Bungalow Ev Tip Otel işletmeciliği için resmî süreç başlatılmış olduğunu bugün öğrendik. Bu kapsamda önümüzdeki süreçte inşaat için ihale gerçekleştirileceğini de öğrendik” dedi.
 
PROJEDEN VAZGEÇİLMELİ
 
Halvori Gözeleri’nde otel inşa edilmesinin hukuka, akla ve vicdana aykırı olduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:  “Neden mi? Bölge Munzur Vadisi Millî Parkı’nın Mutlak Koruma Zonu’ndadır. Bu sahalarda insan kaynaklı hiçbir faaliyete izin verilmez. Bölge Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’nin EK-II Listesi’ne göre koruma altında bulunan Yaban Keçilerinin habitat alanıdır. Bu alanlarda insan etkileşimi kesinlikle yasaktır. Bölge Birleşmiş Milletler Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi hükümlerine göre koruma altındadır. Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’ne göre de bölgenin doğal peyzajının korunması esastır. Bölgede Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi bulunmadığından insan kaynaklı atıklar 2872 sayılı Çevre Kanunu’na aykırı şekilde toprak ve suya karışacaktır. Bu durum ise başta su kaynağı durumundaki Halvori Gözeleri’nde ve Munzur Nehri’nde geri dönüşümü olmayacak kirlenmeye sebebiyet verecektir. Bu durum ise sucul ekosistemin bozulmasına sebebiyet verecektir. Gözeler Aleviler açısından ziyaretgâh yeri olup ‘Kavl-u karar’ mekanıdır. Dünya’da ve Türkiye’de doğal yaşam ortamlarının insan baskısı ile tahrip edilmesinin virüs salgını gibi hangi olumsuzluklara sebebiyet verdiğinin son derece açıkça anlaşıldığı bugünlerde Halvori Gözeleri gibi ender bulunan bir tabiat sahasında Otel inşa edilmesinin anlaşılır bir yanı da yoktur. Doğamıza ve kültürel mirasımıza ticarileştirmeye karşı sahip çıkacağımızı belirtmek istiyoruz. Yukarıda açıklanan tüm gerekçelerle derhal Otel Projesi’nden vazgeçilmelidir. Aksi durumda tüm hukuksal yollara başvuracağımızı belirtmek isteriz.”

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.